Kiedy jechać? Najlepszy moment aby podróżować po całym świecie

Kiedy wybierasz się na wakacje? Znajdź najlepszy czas na odwiedzenie miejsca swoich marzeń, przeglądając profile krajów na naszej stronie. Aby to zrobić, możesz wybrać kraj z poniższej mapy lub wybierając kontynent pod mapą.

Gdzie i kiedy jechać?

Kiedy jechać według państwa

Umieść wskaźnik myszy nad różnymi krajami, aby uzyskać informacje o najlepszym czasie.

Legenda: Kierunki (kliknij, aby uzyskać więcej informacji na temat klimatu)

Kiedy jechać? Dowiedz się, gdzie i kiedy się udać.

Od niebiańskich plaż Karaibów po majestatyczne norweskie fiordy i imponujące ruiny Machu Picchu w Peru, świat jest pełen pięknych miejsc do spędzenia niezapomnianych wakacji. Jednak, aby w pełni cieszyć się podróżą, musisz znać najlepszy czas na wyjazd, w zależności od celu podróży na danym kontynencie.

Afryka według Twoich pragnień

Afryka oferuje szeroki wachlarz destynacji, w zależności od tego, czy chodzi o opalanie się na senegalskim wybrzeżu, odkrywanie autentyczności życia zwierząt, czy też po prostu relaks z dala od zgiełku codziennych nawyków.

Ze względu na bliskość do Morza Śródziemnego, cele podróży w krajach Maghrebu, takich jak Tunezja czy Maroko, pozwalają na przedłużenie wakacji letnich od października do kwietnia, jest to również najlepszy czas, aby naładować baterie z dala od zimna, które dominuje w niektórych regionach świata.

Jeśli preferujesz safari, kraje Afryki Wschodniej będą Cię witać przez cały rok. Tanzania i Kenia są szczególnie przyjemne od maja do października. Jest to dobry czas na obserwację zwierząt, które przemierzają odrodzoną roślinność. Dla wyjątkowych wrażeń, warto odwiedzić deltę śródlądową Okavango w Botswanie w okresie od czerwca do sierpnia. Surowa zima to najlepszy czas, aby udać się do RPA i odkryć Park Krugera, bez konieczności stawiania czoła intensywnym upałom.

Dla miłośników nurkowania i wakacji nad morzem, wyspy Oceanu Indyjskiego, takie jak Seszele, wyspa Reunion lub Madagaskar, będą idealne od maja do października.

Najlepsze okresy na podróżowanie po Ameryce

Jako rozległy kontynent, Ameryka jest różnorodna pod względem klimatu i ukształtowania terenu. Od rozległych lasów w Kanadzie do pięknych plaż Karaibów, miłośnicy przyrody i sportu na wakacjach znajdą to, czego szukają. Wszystko, co musisz zrobić, to określić, gdzie i kiedy podróżować po Ameryce, aby jak najlepiej wykorzystać urlop.

Łagodna linia brzegowa Kalifornii w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej powita Cię przez cały rok, w przeciwieństwie do Kanady, gdzie zróżnicowanie pór roku jest ważne dla wygody urlopowiczów. Stąd potrzeba określenia, kiedy wyjechać na wakacje. Canadian Rockies są szczególnie piękne latem i wiosną.

Właściwy czas na odkrycie krajów Ameryki Środkowej zbiega się zazwyczaj z relatywnie suchą porą roku. Tak więc, jeśli planujesz udać się do Meksyku, zrelaksować się na pięknych plażach Riwiery Majów lub wybrać się na wycieczkę po Kostaryce, istnieje wiele możliwości od listopada do kwietnia.

Patagonia jest idealna w czasie południowej zimy, od lipca do września, ale trzeba się dobrze ubierać, ponieważ klimat jest tam chłodny.

Jadąc do Azji ciesz się optymalnym klimatem

Kontynent azjatycki, który obejmuje Indie, Chiny i kraje Azji Południowej, jest ogromny, więc oferuje wiele miejsc, które spełnią wszystkie oczekiwania: niebiańskie plaże dla tych, którzy kochają słońce i wakacje nad morzem, zapierające dech w piersiach krajobrazy dla tych, którzy kochają trekking. Klimat różni się w zależności od miejsca, więc najlepszy czas na podróż do Azji także.

Okres od maja do października jest dobrym czasem na odkrycie północnej Sri Lanki i całej Indonezji. Piękne plaże Tajlandii i miejsca do nurkowania na Filipinach sprawią, że spędzisz wyjątkowe chwile w okresie od października do marca.

Miesiące maj, wrzesień i październik są szczególnie korzystne dla podróży do Japonii i korzystania z jej sprzyjającego klimatu na całym archipelagu. Podczas gdy miasto-państwo Singapur można odwiedzać przez cały rok, z wyjątkiem grudnia, kiedy opady deszczu osiągają swój szczyt.

Najlepsze pory roku na spędzenie wakacji w Europie

Dla niektórych regionów Hiszpanii, takich jak Andaluzja i większość miast na wybrzeżu Morza Śródziemnego, najlepszy czas na wizytę to okres od wiosny do wczesnej jesieni. Na przykład, południowe Włochy, wyspy chorwackie i greckie są wspaniałymi miejscami na wakacje słoneczne.

Regiony wciąż omijane przez masową turystykę, w Europie Wschodniej, takie jak Bułgaria, są wspaniałe latem, od lipca do września.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy podróżować po północnej Europie, zwłaszcza w krajach skandynawskich, zastanów się nad planowaniem pobytu w okresie letnim, kiedy klimat jest łagodniejszy, a światło dzienne bardziej sprzyjające.

Z drugiej strony, na ferie zimowe Francja, Niemcy i niektóre regiony Europy Środkowej są ulubionymi miejscami wypoczynku, z trasami zjazdowymi, które uszczęśliwiają narciarzy. Zima jest zatem lepszą porą roku na uprawianie narciarstwa.

Najlepsze chwile na odkrycie Bliskiego Wschodu

Charakteryzujący się palącym upałem pustynnych obszarów w lecie, większość miejsc na Bliskim Wschodzie to doskonałe miejsca na wakacje, aby naładować baterie w zimie i na wiosnę. Tak więc wybrzeże libańskie i Jordania są wyjątkowe w okresie od marca do czerwca. Podczas rejsu po Nilu, Egipt jest korzystny od października do maja.

Najlepszym czasem na odkrycie Sułtanatu Omanu jest zima, ponieważ lato jest często zdominowane przez monsun. Kiedy w Europie zima jest w pełnym rozkwicie, warunki pogodowe są wspaniałe w większości krajów graniczących z Zatoką Perską. Dubaj jest warty odwiedzenia od listopada do marca.

Ulubione ze względu na swoje położenie geograficzne, nadmorskie miasta południowej Turcji są wspaniałymi ośrodkami wypoczynkowymi.

Gdzie i kiedy jechać do Oceanii

Kiedy upał i słońce wypełniają Europę, temperatury w lecie są stosunkowo niskie na Południowym Pacyfiku i w Australii. Okres ten odpowiada południowemu okresowi zimy. Więc dla udanych wakacji w Nowej Zelandii, upewnij się, że Twój pobyt odbywa się od października do marca.

Możesz spędzić niezapomniane chwile i cieszyć się plażami, słońcem i morzem w Nowej Kaledonii lub Polinezji, jeśli uda Ci się wyjechać w sezonie letnim. Jest to najlepszy czas, ponieważ deszcze są stosunkowo umiarkowane.

Teraz już wiesz, że wakacje można spędzać na słońcu, z dala od deszczu i pod niebem nieskazitelnego błękitu przez cały rok. Wszystko, co musisz wiedzieć, to gdzie i kiedy podróżować. Ponieważ wymienione tutaj cele podróży są tylko sugestiami, znajdź wymarzony cel podróży, odwołując się do niniejszego przewodnika klimatycznego według krajów.

Zmień jednostki