Kiedy jechać do Aten

Stolica i największe miasto Grecji, Ateny są jednym z miast w Europie posiadających najbogatsze dziedzictwo historyczne. Można je zwiedzać przez cały rok, ale trzeba zauważyć, że klimat jest bardziej korzystny od marca do listopada. Faktycznie, najlepszy okres na zwiedzanie Aten przypada na lato, wiosnę i początek jesieni. To wtedy słońce jest najbardziej obecne, dając Ci możliwość odkrycia największych zabytków tego miasta.

Ateny mogą być uważane za jedno z najstarszych miast na świecie i dlatego obfitują w ruiny, takie jak Partenon czy Agora. Miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wakacji. W wiosnę i jesień, można cieszyć się spokojniejszą atmosferą miasta, zachowując przyjemną pogodę. Faktycznie, średnie temperatury wynoszą od 15 do 20°C (68°F) w kwietniu i listopadzie.

W lecie, temperatury często się podnoszą powyżej 30°C (86°F) , ale atmosfera pozostaje przyjemna dla zwiedzania.

Jeśli zastanawiasz się kiedy pojechać do Aten, możesz postawić na zimę. Ponieważ nawet w najchłodniejszych miesiącach, Ateny mają odpowiednie temperatury (około 10-15°C). Łagodność zimy pozwoli Ci w pełni cieszyć się pięknem tego greckiego miasta. Co więcej, w lutym, będziesz mógł podróżować podczas Apokries, co odpowiada greckiemu karnawałowi.

Jedynym problemem podróży poza sezonem w Atenach są połączenia promowe lub lotnicze z greckimi wyspami, które są bardziej ograniczone niż latem.

Wreszcie, jeśli marzysz o pójściu do Aten, aby się wykąpać, wiedz, że temperatura morza jest naprawdę przyjemna od czerwca do początku października. Tak więc Ateny zapewniają Ci piękne chwile kąpieli i opalania się przez długie miesiące. Ponadto plaża w Glyfadzie jest stosunkowo opustoszała od października. To idealna okazja, aby podziwiać zachód słońca.

Więc, kiedy jechać do Aten? Tutaj znajdziesz informacje, które pomogą podjąć decyzje:

 • Najlepsze miesiące pod względem pogody w Atenach to: Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik i Listopad
 • Średnio, najcieplejszymi miesiącami są Czerwiec, Lipiec i Sierpień
 • Ateny ma suche okresy w Lipiec i Sierpień
 • Styczeń jest najchłodniejszym miesiącem
 • Najbardziej mokre miesiące to Styczeń, Luty i Grudzień
 • Sierpień to najlepszy czas na pływaniePogoda w Atenach w poszczególnych miesiącach

Infografika najlepszych okresów na wizytę w Atenach
Infografika najlepszych okresów na wizytę w Atenach ©gdzie-i-kiedy.pl

Szczegóły pogody w Atenach miesiąc po miesiącu

Aby uzyskać wszystkie informacje na temat klimatu i pogody w Atenach dla określonego miesiąca, kliknij odpowiedni link poniżej:

Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad GrudzieńPogoda i klimat w Atenach

Idealne miejsce dla miłośników historii, Ateny przyciągają również turystów ze względu na słoneczny klimat i piękne plaże. Faktycznie, klimat w Atenach jest półsuchy, co oznacza, że opady deszczu są bardzo rzadkie przez cały rok. Można cieszyć się pięknymi słonecznymi dniami przez całą porę roku.

Podobnie jak w południowej Italii, zimy w Atenach są łagodne, pomimo pewnej wilgotności. Z kolei lata są gorące i suche, idealne do kąpieli w Morzu Egejskim. Wreszcie, wiosna w Atenach pozwala cieszyć się wspaniałą pogodą, a jesień również jest doskonała do spędzenia wakacji na słońcu.

Klimat w Atenach wiosną

Pogoda w Atenach wiosną charakteryzuje się spadkiem opadów i wzrostem temperatur. Już pod koniec marca można spodziewać się średniej temperatury w okolicach 17°C (63°F) .

W tym okresie warunki pogodowe przypominają te na Santorini. Piękne, słoneczne dni są liczne, a ciepło stopniowo wzrasta w miarę upływu miesięcy. W maju średnie temperatury wahają się od 21 do około 25°C (77°F) .

Ponadto, chociaż w marcu mogą występować pewne opady, w maju są one praktycznie nieistotne, gdzie opady wynoszą mniej niż 50 mm w ciągu miesiąca.

Kwiecień i maj będą więc idealnymi okresami do korzystania z korzystnej pogody, unikając jednocześnie szczytu sezonu turystycznego.

Klimat w Atenach latem

Latem, od końca czerwca do końca września, upał jest na najwyższym poziomie. Temperatury przekraczają łatwo 30°C (86°F) , jak w większości greckich miejscowości o tej samej porze. Dlatego w lipcu i sierpniu temperatury wahają się od 27 do 32°C (90°F) średnio. Niemniej jednak czerwiec i wrzesień są również bardzo gorące.

Będzie to więc idealny czas na korzystanie z plaż wokół Aten. Temperatura morza jest bardzo przyjemna od czerwca do października. Ponadto, słońce i niebieskie niebo są obecne wszędzie w tym okresie.

Wreszcie, pogoda w Atenach latem charakteryzuje się również znaczną suszą. Opady są nieistotne w lipcu i sierpniu, a bardzo rzadkie w czerwcu i wrześniu.

Należy zauważyć, że brak opadów może sprzyjać ryzyku pożarów. Warto więc być na bieżąco z aktualnościami podczas wakacji, zwłaszcza jeśli planujesz wycieczki poza miasto.

Klimat w Atenach jesienią

Jesienią słońce nie jest obecne tylko na greckich wyspach, jak na Mykonos. W rzeczywistości stolica Grecji cieszy się słoneczną i bardzo przyjemną porą roku.

W Atenach, ciepło jest nadal obecne w październiku i listopadzie, przy temperaturach w okolicach 20°C (68°F) . Można więc kąpać się bez obaw przed zimnem przynajmniej do połowy października.

Jeśli więc szukasz okresu, gdy pogoda jest idealna, a atmosfera bardziej spokojna, to październik lub listopad mogą Cię zainteresować.

To dopiero w grudniu zaczyna się odczuwać chłód, przy temperaturach oscylujących między 10 a 15°C (59°F) .

Ponadto, jesień charakteryzuje się wzrostem opadów z około 4 dniami deszczowymi miesięcznie od października. Niemniej jednak niebieskie niebo jest dominujące, co pozwoli Ci w pełni cieszyć się pobytem.

Klimat w Atenach zimą

Klimat w Atenach zimą pozostaje dość łagodny. Faktycznie, temperatury wahają się między 9 a 13°C (56°F) w styczniu i 10 a 15°C (59°F) w lutym. Są one zazwyczaj łagodniejsze niż w Delfach. Dlatego łagodność atmosfery i obecność słońca sprawiają, że pogoda w Atenach zimą jest całkowicie odpowiednia na pobyt.

W rzeczywistości podróżnicy często chcą uciec od surowości zimy panującej w innych regionach Europy i decydują się na weekend w Atenach.

Z drugiej strony, należy wziąć pod uwagę ryzyko opadów, ponieważ zima jest najbardziej deszczową porą roku w Atenach. Oczywiście, jest to dalekie od monsunów na Filipinach, ponieważ opady wynoszą mniej niż 100 mm miesięcznie i zazwyczaj mniej niż 5 dni. Pozostaje Ci więc 25 dni niebieskiego nieba podczas wakacji!

Ateny : Athènes
Wykresy: Temperatura i opady w Atenach

Poniższe grafiki pokazują następujące średnie sezonowe w Atenach: minimalna i maksymalna temperatura powietrza, ryzyko i wielkość opadów w miesiącu, średnie dzienne nasłonecznienie, temperatura morza, poziom wilgotności względnej powietrza w poszczególnych miesiącach w roku.

Temperatura na zewnątrz

Zjawiska Atmosferyczne (opady)

Codzienne godziny słońca

Temperatura morza

Wilgotność


Napływ turystów i sezony turystyczne w Atenach

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny w Atenach (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne w Atenach

 • Bardzo niski sezon turystyczny w Atenach
  Miesiące o najmniejszej liczbie turystów to: Styczeń, Luty, Marzec i Grudzień.
 • Niski sezon turystyczny w Atenach
  Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Kwiecień i Listopad.
 • Wysoki sezon turystyczny w Atenach
  Napływ turystów w Atenach jest wysoki w Maj i Październik.
 • Bardzo wysoki sezon turystyczny w Atenach
  Największy napływ turystów w Atenach przypada na: Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Wrzesień.

Wykres: wskaźnik napływu turystów w Atenach w poszczególnych miesiącachNajlepszy okres na pobyt w Atenach w niskich cenach

Średnia cena hoteli w Atenach miesiąc po miesiącu

Ogólnie rzecz biorąc, najtańszym miesiącem pod względem ceny za nocleg w pokoju hotelowym w Atenach jest Grudzień. Więc to dobry czas, aby podróżując, zaoszczędzić pieniądze! Natomiast Czerwiec jest statystycznie najdroższym miesiącem w roku w branży hotelarskiej.

Zarezerwuj pokój w hotelu w najlepszej cenie

Średnia cena lotów do Aten

Cena lotu w obie strony Warszawa - Ateny jest średnio niższa w przypadku wylotu w styczniu (średnio 637 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w lipcu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do Aten będzie o 449 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów do Aten

Średnia cena wynajmu samochodu w Atenach

Wypożyczenie samochodu w Atenach kosztuje średnio 94 zł za dobę. Cena ta waha się o 133 zł w zależności od miesiąca. Tak więc w marcu wynajem samochodu na 24 godziny kosztuje średnio 52 zł, to najlepszy czas na zaoszczędzenie pieniędzy! Zaś w sierpniu ta średnia cena wynosi 184 zł.

Wynajmij samochód w najlepszej cenie


Ateny: Inne miasta i pobliskie miejsca

Kiedy jechać do Grecji?

Chargement en cours
Legenda: Ateny Inne lokacje

Zmień jednostki