Kiedy jechać do Tanzanii?

Najlepszym okresem na wyjazd do Tanzanii jest pora sucha, która występuje dwa razy w roku:

  • W styczniu i lutym, nazywana "małą porą suchą". Jest to średni okres turystyczny, podczas którego można odkryć północ kraju, strefę przybrzeżną oraz piękne plaże archipelagu Zanzibar bez zwykłego tłumu turystów. Natomiast na południowych wyżynach deszcz jest częsty w tym okresie. Tanzania jest więc dobrym wyborem podróży, jeśli chcesz uciec od szarości europejskiej zimy, nacieszyć się ciepłem i podziwiać piękno! Dodatkowym atutem jest to, że wtedy odbywa się wielka migracja w równinach Parku Narodowego Serengeti. 1,5 miliona roślinożerców przemierza około 1000 km w poszukiwaniu świeżej wody.
  • Od maja do listopada, jest zima w Tanzanii. Ponieważ kraj ten znajduje się poniżej równika, pory roku są odwrotne w porównaniu z Francją. Prawie nigdy nie pada deszcz, a temperatury nie są zbyt wysokie. W tym okresie zaleca się wcześniejszą rezerwację noclegów, ponieważ większość hoteli jest zarezerwowana. Jedynym minusem jest to, że w maju nadal pada deszcz na Zanzibarze i w okolicach Jeziora Wiktorii. Jeśli planujesz tam pojechać, lepiej poczekać na ładną pogodę, zaczynając od czerwca. Od lipca do września jest wysoki sezon turystyczny, z szczytem w sierpniu. Kiedy najlepiej wybrać się do Tanzanii, aby było mniej turystów? Wybierz czerwiec i listopad, równie przyjemne pod względem pogody, ale spokojniejsze i tańsze.

Poza warunkami pogodowymi, obie pory suche są idealne do niezapomnianej safari. W parkach narodowych Serengeti, Arusha czy Lake Manyara roślinność jest niska, co ułatwia obserwację, a zwierzęta często gromadzą się wokół punktów wodnych, oferując odwiedzającym magiczne widowisko.

W pozostałych miesiącach roku, tylko kwiecień jest naprawdę odradzany ze względu na ulewy. Ci, którzy pragną autentycznych odkryć, z dala od tłumów turystów, mogą zdecydować się na podróż do Tanzanii w marcu, podczas niskiego sezonu. W grudniu świąteczne obchody podnoszą ceny, ale jest to dobry moment na eksplorację środkowej lub północno-wschodniej części kraju.Gdzie i kiedy jechać w zależności od pogody?

Mapa najlepszych okresów na podróż do Tanzanii
Mapa najlepszych okresów na podróż do Tanzanii ©gdzie-i-kiedy.pl

Północny wschód
Kilimandjaro, Arusha, Tarangire National Park...

Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
76°F do 92°F°C
0 do 7 dni
79°F do 81°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Listopad i Grudzień
76°F do 92°F°C
0 do 14 dni
83°F do 86°F

Południowe Wyżyny
Mbeya, Songea, Ruaha National Park...

Wrzesień i Październik
81°F do 88°F°C
0 do 6 dni
Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Listopad
70°F do 86°F°C
0 do 19 dni
Grudzień
74°F do 83°F°C
19 do 27 dni
Styczeń, Luty i Marzec
72°F do 79°F°C
18 do 29 dni

Region Jeziora Wiktorii
Serengeti National Park, Bukoba, Mwanza...

Lipiec
76°F do 86°F°C
1 do 4 dni
Styczeń, Luty, Czerwiec, Sierpień i Wrzesień
76°F do 88°F°C
2 do 14 dni
Marzec, Maj, Październik, Listopad i Grudzień
74°F do 88°F°C
8 do 23 dni
Kwiecień
76°F do 81°F°C
16 do 22 dni

Środek
Dodoma, Tabora, Singida...

Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik i Listopad
83°F do 94°F°C
0 do 12 dni
Luty, Kwiecień i Grudzień
81°F do 88°F°C
7 do 15 dni
Styczeń i Marzec
81°F do 85°F°C
12 do 14 dni

Strefa przybrzeżna
Dar Es Salaam, Mtwara, Kilwa Masoko...

Wrzesień
83°F do 86°F°C
1 do 4 dni
79°F
Styczeń, Luty, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Październik i Listopad
81°F do 90°F°C
1 do 23 dni
79°F do 86°F
Grudzień
86°F do 90°F°C
10 do 23 dni
85°F
Marzec i Kwiecień
83°F do 90°F°C
15 do 25 dni
85°F do 86°F

Zachód
Mahale Mountain National Park, Katavi National Park, Gombe National Park...

Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Wrzesień
76°F do 85°F°C
0 do 3 dni
Maj i Październik
76°F do 85°F°C
5 do 15 dni
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Listopad i Grudzień
72°F do 81°F°C
15 do 28 dni

Zanzibar
Stone Town, Wete (wyspa Pemba), Nungwi (Unguja Island)...

Styczeń, Luty, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik i Listopad
79°F do 90°F°C
2 do 13 dni
79°F do 85°F
Marzec, Maj i Grudzień
83°F do 90°F°C
10 do 21 dni
85°F do 86°F
Kwiecień
85°F do 86°F°C
20 do 24 dni
85°F do 86°F

Kiedy jechać w Tanzanii według miast

Zobacz calą listę miastKlimat i Pogoda w Tanzanii

Klimat w Tanzanii jest głównie tropikalny sawanny z suchą zimą, zwłaszcza w stolicy, Dar Es-Salaam, i wzdłuż wybrzeża. Jednakże, ze względu na duży obszar kraju i jego położenie między Kenią, Ugandą, Zambią i Mozambikiem, występują znaczne różnice w zależności od regionu. Pogoda w Tanzanii będzie na przykład bardzo różna, gdy znajdujemy się na Kilimandżaro lub w Bukobie.

Ogólnie rzecz biorąc, w Tanzanii jest ciepło przez cały rok, a im bardziej zbliżamy się do wybrzeży Oceanu Indyjskiego, tym wyższe są temperatury, nawet bardzo wysokie. W głębi lądu średnie temperatury są bardziej umiarkowane. Jeśli chodzi o opady, deszcze mogą występować nawet w porze suchej, ale są krótkotrwałe.

Tanzania: Deux éléphants et le Kilimandjaro en arrière plan

Klimat w północno-wschodniej Tanzanii

To tutaj, na północy kraju, znajdują się wielkie parki narodowe, takie jak Serengeti czy Manyara. Jest to jedyny region, w którym warunki klimatyczne są korzystne przez cały rok!

W czasie zimy południowej, między majem a wrześniem, temperatury są chłodniejsze, a nawet zimne w okolicach Kilimandżaro w lipcu i sierpniu. Jeśli planujesz jego zdobycie, pamiętaj, że temperatury mogą być lodowate w miarę zbliżania się do szczytu i śnieg jest obecny. W innych miejscach jest to najlepszy okres na korzystanie z piękna parków dzięki wszechobecnemu niebieskiemu niebu.

Najgorętsze jest między listopadem a marcem, z maksymalnymi temperaturami dochodzącymi do 30°C (86°F) . Opady deszczu nie są rzadkie w tym okresie, ale zazwyczaj są krótkotrwałe.

Klimat w strefie przybrzeżnej i na Zanzibarze

Na wschodnim wybrzeżu Tanzanii panuje głównie klimat typu tropikalnego sawanny z suchą zimą. Wilgotność powietrza jest szczególnie wysoka, dlatego jest tam gorąco i duszno przez cały rok. Deszcze są regularne między listopadem a majem, z bardzo deszczową pogodą w marcu i kwietniu, gdy średnio pada deszcz przez 20 dni w miesiącu. Najlepszym okresem na odkrywanie regionu jest zima południowa, między czerwcem a wrześniem. Temperatury są nieco niższe, oscylują między 27 a 29°C (85°F) , i praktycznie nie pada deszcz.

Na archipelagu Zanzibar klimat jest bardziej typu tropikalnego monsunowego, a intensywność opadów jest podobna do tej na wybrzeżu. Jest tam szczególnie gorąco, z termometrem często przekraczającym 30°C (86°F) między listopadem a majem. Ponadto powietrze jest bogate w wilgoć, z szczytem w kwietniu, gdy ryzyko deszczu sięga 80%. Pogoda staje się łagodniejsza wraz z nadejściem pasatów z Oceanu Indyjskiego, od czerwca do września.

Klimat w centralnej Tanzanii

Region centralny kraju obejmuje dwa rodzaje klimatu: tropikalną sawannę z suchą zimą w okolicach Tabora oraz suchą i gorącą stepową w okolicach Dodomy.

Ogólnie rzecz biorąc, deszcz jest mniej obfity niż gdzie indziej: najbardziej deszczowy okres trwa od grudnia do marca, ale średnio występuje tylko 13 dni deszczowych w miesiącu i nie są one długotrwałe.

Jeśli chodzi o temperatury, termometr wskazuje średnie od 27 do 30°C (86°F) od grudnia do czerwca, a następnie wzrost temperatury między lipcem a listopadem, gdy może być nawet blisko 35°C (95°F) .

Klimat na wysokich płaskowyżach południowych i na zachodzie

W przeciwieństwie do reszty Tanzanii, wysokie płaskowyże na południu doświadczają bardzo intensywnego sezonu deszczowego między grudniem a marcem. Prawie codziennie pada deszcz, a temperatury należą do najniższych w kraju, z minimalnymi w okolicach 22°C (72°F) . Te niskie temperatury w połączeniu z wilgocią mogą powodować bardzo nieprzyjemne uczucie chłodu.

Między kwietniem a listopadem jest dobrym okresem na eksplorację tej części kraju. Od maja do sierpnia jest między 21 a 27°C (81°F) i praktycznie nie pada deszcz. Między wrześniem a listopadem atmosfera się ociepla, a temperatury dochodzą do około 30°C (86°F) .

Na zachodzie sezon deszczowy jest nieco mniej zaznaczony, ale okres między listopadem a kwietniem należy unikać podróży w najlepszych warunkach. Wtedy lepiej wybierać miesiące od maja do października: deszcze są rzadkie, a temperatury są przyjemne, z minimalnymi w okolicach 24°C (76°F) i maksymalnymi, które nie przekraczają 30°C (86°F) .

Klimat w okolicach Jeziora Wiktorii

Najlepszym okresem na zwiedzanie regionu jest lato południowe, w styczniu i lutym, oraz zima, od czerwca do września. Najlepszym miesiącem pod względem warunków pogodowych jest lipiec, ponieważ wtedy opady są najmniejsze, a temperatury idealne: 24°C (76°F) w nocy i około 30°C (86°F) w dzień. W pozostałym czasie region Jeziora Wiktorii doświadcza obfitych i częstych opadów, nawet do 22 dni deszczowych w kwietniu.


Temperatura i opady w Tanzanii

Na tych grafikach 3 prezentujemy ewolucje temperatur w Tanzanii i opady deszczu miesiąc po miesiącu w Dodoma, Stone Town, Dar Es Salaam, Serengeti National Park i Nungwi (Unguja Island), także miesięczna temperatura morza w miastach wybrzeżnych.


Napływ turystów i sezony turystyczne w Tanzanii

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny w Tanzanii (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne w Tanzanii

Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec i Listopad. Napływ turystów w Tanzanii jest wysoki w Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik i Grudzień.

  • Bardzo niski sezon turystyczny w Tanzanii: Marzec, Kwiecień i Maj.
  • Niski sezon turystyczny w Tanzanii: Styczeń, Luty, Czerwiec i Listopad.
  • Wysoki sezon turystyczny w Tanzanii: Lipiec, Wrzesień i Październik.
  • Bardzo wysoki sezon turystyczny w Tanzanii: Sierpień i Grudzień.

Wykres: wskaźnik napływu turystów w Tanzanii w poszczególnych miesiącach


Średnia cena lotów do Tanzanii

Cena lotu w obie strony Warszawa - Zanzibar jest średnio niższa w przypadku wylotu w marcu (średnio 3010 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w sierpniu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego na Zanzibar (wyspy Unguja, Pemba i Mafia) będzie o 1378 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów do TanzaniiGdzie jechać w Tanzanii?

Ta tabela pokazuje maksymalne temperatury dla każdego miasta oraz nasza opinie, na temat pogody z miesiąca na miesiąc (zobacz kolor w legendzie pod tabela).

Miasta sty.lut.mar.kwi.majcze.lip.sie.wrz.paź.lis.gru.
Dodoma85°F85°F85°F83°F83°F83°F83°F85°F88°F92°F92°F88°F
Stone Town86°F86°F88°F86°F85°F83°F81°F81°F83°F85°F86°F86°F
Dar Es Salaam88°F90°F90°F86°F85°F85°F83°F85°F86°F88°F90°F90°F
Serengeti National Park83°F85°F85°F81°F81°F83°F86°F88°F88°F88°F85°F81°F
Nungwi (Unguja Island)86°F86°F88°F86°F85°F83°F81°F81°F83°F85°F86°F86°F
Wete (wyspa Pemba)85°F85°F86°F85°F83°F81°F81°F79°F81°F83°F85°F85°F
Arusha83°F85°F85°F79°F76°F76°F76°F79°F83°F83°F83°F83°F
Bukoba77°F77°F77°F76°F74°F76°F76°F76°F77°F77°F76°F76°F
Gombe National Park77°F79°F79°F77°F77°F77°F77°F79°F81°F81°F79°F77°F
Katavi National Park72°F74°F74°F74°F76°F76°F77°F81°F85°F85°F81°F74°F
Kilimandjaro86°F88°F88°F83°F79°F79°F79°F81°F85°F86°F85°F85°F
Kilwa Masoko86°F86°F86°F85°F85°F83°F83°F83°F85°F85°F86°F88°F
Mahale Mountain National Park77°F79°F79°F79°F79°F79°F79°F81°F83°F83°F79°F77°F
Mbeya72°F72°F72°F72°F70°F70°F72°F76°F81°F83°F81°F74°F
Mtwara86°F86°F86°F85°F85°F83°F83°F83°F85°F85°F86°F88°F
Mwanza79°F83°F81°F79°F79°F81°F83°F83°F83°F83°F81°F79°F
Ruaha National Park76°F76°F76°F76°F76°F74°F76°F77°F81°F85°F83°F79°F
Singida85°F85°F85°F83°F83°F83°F83°F85°F88°F92°F92°F88°F
Songea79°F79°F79°F77°F76°F76°F76°F81°F85°F88°F86°F83°F
Tabora81°F83°F83°F81°F83°F85°F86°F90°F94°F92°F88°F81°F

Legenda:

idealna pogoda

dobra pogoda

znośna pogoda

zła pogoda

bardzo zła pogoda


O kraju Tanzania

Co robić w Tanzanii?

Plaża / Pływanie

Natura i wieś

Kultura i dziedzictwo

Sport

Podróż z rodzina

Rzemieślnictwo / zakupy

Gastronomia

Zycie nocneCzy informacje o pogodzie dotyczące Tanzania są rzetelne?

Dane klimatyczne dla Tanzania są zbierane codziennie od stycznia 2009. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących Tanzania pozwala nam osadzić średnie każdego miesiąca w Dodoma, Stone Town, Dar Es Salaam, Serengeti National Park, Nungwi (Unguja Island), Wete (wyspa Pemba), Arusha, Bukoba, i 72 Inne miasta.

Czyli tak: te dane sa rzetelne za wyjatkiem sytuacji chwilowych zaklocen klimatu w regionie.

Zmień jednostki