Kiedy jechać do Omanu?

Generalnie najlepszym okresem na podróż do Omanu jest od sierpnia do maja. Jednakże, aby uniknąć upałów, najlepiej jest tam pojechać między listopadem a kwietniem. Temperatury wtedy wahają się w okolicach 30°C (86°F) , zarówno na północy, jak i na południu. Na wybrzeżu ciepło jest całkowicie znośne, opady są rzadkie, a noce łagodne. W górach, ta pora deszczowa może przynieść kilka przelotnych opadów.

Oprócz licznych odkryć kulturowych, Sułtanat Omanu jest idealnym miejscem do lenistwa na plażach wokół Maskatu. Jeśli chcesz oddać się nurkowaniu lub snorkelingowi, wybierz miesiące kwiecień i październik, wtedy widoczność jest najlepsza. Zimą, między grudniem a lutym, morze może być nieco wzburzone, a woda mętna.

Kiedy wybrać się do Omanu, aby nie cierpieć z powodu upałów? Najprzyjemniejsze są zimowe miesiące, od grudnia do lutego, z maksymalnymi temperaturami wynoszącymi 24°C (76°F) na północy kraju i 28°C (83°F) na południu. Idealne na ucieczkę od europejskiej szarości! Ten okres jest doskonały do wędrówek: pogoda jest świetna, a będziecie mogli odkrywać niesamowite krajobrazy w najlepszych warunkach. Wieczorem pamiętajcie jednak o zabraniu czegoś ciepłego do ubrania, temperatury mogą być nieco chłodne.

Jeśli wybierasz się do Omanu w czerwcu i lipcu, zdecyduj się na skrajny południowy region kraju. Na przykład w okolicach Salali, pogoda jest korzystna, z maksymalnymi temperaturami rzadko przekraczającymi 35°C (95°F) .

Jeśli masz ograniczony budżet, wiedz, że najdroższymi miesiącami na lot do Omanu są kwiecień, lipiec i sierpień. Natomiast między wrześniem a listopadem ceny biletów i lokalna frekwencja są rozsądne. Grudzień to bardzo wysoki sezon, dlatego zaleca się wcześnie rezerwować noclegi i atrakcje, aby podróżować spokojnie.Gdzie i kiedy jechać w zależności od pogody?

Północ
Muskat, Khasab, Sohar...

Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Listopad i Grudzień
74°F do 97°F°C
0 do 2 dni
74°F do 83°F
Maj i Październik
90°F do 106°F°C
0 do 1 dni
85°F do 88°F
Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Wrzesień
94°F do 113°F°C
0 do 2 dni
88°F do 92°F

Południe
Salala, Masirah, Sur...

Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Wrzesień, Październik, Listopad i Grudzień
77°F do 99°F°C
0 do 1 dni
76°F do 88°F
Maj, Czerwiec, Lipiec i Sierpień
83°F do 103°F°C
0 do 1 dni
77°F do 90°F

Aby uzyskać wszystkie informacje na temat klimatu i pogody w Omanie dla określonego miesiąca, kliknij odpowiedni link poniżej:

Oman w styczniu Oman w lutym Oman w marcu Oman w kwietniu Oman w maju Oman w czerwcu Oman w lipcu Oman w sierpniu Oman w wrześniu Oman w październiku Oman w listopadzie Oman w grudniu


Kiedy jechać w Omanie według miast

Chargement en cours
Północ Północ Południe Południe
Klimat i Pogoda w Omanie

Sułtanat Omanu to kraj na Bliskim Wschodzie położony na Półwyspie Arabskim. Jest on otoczony przez Zatokę Omańską i Morze Arabskie, ale ma także granice lądowe z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi na północy, Arabią Saudyjską na zachodzie i Jemenem na południowym zachodzie.

Ogólnie klimat w Omanie jest pustynny, gorący i suchy, ale istnieją także obszary o klimacie bardziej śródziemnomorskim, jak na przykład w okolicach Maskatu czy na wschodzie kraju. Na południu występuje wpływ tropikalny z napływem monsunowych opadów letnich, między czerwcem a wrześniem.

Pogoda w Omanie jest zaznaczona przez dwa różne pory roku i nie ma pór roku pośrednich:

  • Lato trwa osiem miesięcy, od marca do października. Wtedy panuje uciążliwe upały, z temperaturą dochodzącą do 45°C (113°F) we wnętrzu kraju oraz gorącymi i suchymi wiatrami, które mogą stanowić poważny problem.
  • Zima jest znacznie krótsza, trwa od listopada do lutego. Klimat jest wtedy idealny, aby cieszyć się pięknem kraju!

Zaskakująco, w przeciwieństwie do innych regionów pustynnych, Sułtanat Omanu cieszy się dość wysoką wilgotnością powietrza, chociaż opady są niskie. Ponadto amplituda temperatury między dniem a nocą jest niewielka, a nocne temperatury są dość wysokie jak na tę strefę, z minimalnymi powyżej 20°C (68°F) przez cały rok.

Oman: Le village montagneux de Bilad Sayt

Klimat na północy Omanu

Lato, od czerwca do września, to okres, który należy absolutnie unikać, jeśli chcesz odwiedzić północną część Omanu. W ciągu dnia średnia temperatura wynosi 45°C (113°F) , a termometr może nawet wzrosnąć do 50°C (122°F) w lipcu. W nocy temperatura spada, ale minimalne wartości pozostają bardzo wysokie, wynosząc około 35°C (95°F) w najchłodniejszych momentach. Podróżowanie w tych warunkach może okazać się piekielne. Dodatkowo opady w tym okresie są bardzo niskie, wręcz nieistniejące.

Reszta roku, od października do maja, północ kraju jest o wiele bardziej przyjazna. Od Buraimi do Masirah, temperatury są ciepłe, ale przyjemne, a opady są niskie. W okolicach stolicy, Maskatu, najbardziej wilgotnym miesiącem jest listopad, ale trzeba to zrelatywizować: w ciągu miesiąca występuje zaledwie jeden do dwóch dni deszczowych! Jeśli udasz się w góry, poczujesz przyjemne ochłodzenie, a niektóre noce mogą być nawet chłodne. Na wybrzeżu temperatury oscylują między 23 a 36°C (97°F) od listopada do kwietnia. W maju i październiku jest cieplej, ale nadal jest to do zniesienia, zwłaszcza jeśli planujesz odpoczynek nad morzem.

Klimat na południu Omanu

Na południu kraju, temperatury mają znacznie mniejsze wahania niż na północy, a miasto Salala, w regionie Dhofar, charakteryzuje się temperaturami, które rzadko osiągają skrajne wartości. Dlatego klimat w tej części Omanu jest łagodny przez cały rok.

Pora deszczowa trwa od maja do sierpnia, z szczytem we wrześniu. Opady są jednak dość niskie, ale powietrze jest wilgotne. W tym okresie średnia temperatura wynosi 28°C (83°F) w nocy i 39°C (103°F) w dzień, a termometr wyjątkowo rzadko przekracza 40°C (104°F) .

W okresie suchej, od września do kwietnia, opady są skrajnie niskie, a temperatury są o 2 lub 3 stopnie niższe w porównaniu do okresu letniego. Możesz swobodnie się kąpać w wodzie o temperaturze między 24 a 31°C (88°F) , w zależności od pory roku.


Temperatura i opady w Omanie

Na tych grafikach 3 prezentujemy ewolucje temperatur w Omanie i opady deszczu miesiąc po miesiącu w Muskat, Salala, Khasab, Masirah i Sohar, także miesięczna temperatura morza w miastach wybrzeżnych.


Napływ turystów i sezony turystyczne w Omanie

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny w Omanie (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne w Omanie

Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Wrzesień, Październik i Listopad. Napływ turystów w Omanie jest wysoki w Styczeń, Luty, Sierpień i Grudzień.

  • Bardzo niski sezon turystyczny w Omanie: Maj i Czerwiec.
  • Niski sezon turystyczny w Omanie: Marzec, Kwiecień, Lipiec, Wrzesień, Październik i Listopad.
  • Wysoki sezon turystyczny w Omanie: Styczeń, Luty i Sierpień.
  • Bardzo wysoki sezon turystyczny w Omanie: Grudzień.

Wykres: wskaźnik napływu turystów w Omanie w poszczególnych miesiącach


Średnia cena lotów do Omanu

Cena lotu w obie strony Warszawa - Muskat jest średnio niższa w przypadku wylotu w styczniu (średnio 1804 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w sierpniu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do Maskatu będzie o 514 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów do OmanuGdzie jechać w Omanie?

Ta tabela pokazuje maksymalne temperatury dla każdego miasta oraz nasza opinie, na temat pogody z miesiąca na miesiąc (zobacz kolor w legendzie pod tabela).

Miasta sty.lut.mar.kwi.majcze.lip.sie.wrz.paź.lis.gru.
Muskat76°F79°F85°F92°F99°F101°F99°F97°F95°F94°F85°F79°F
Salala81°F83°F86°F90°F94°F94°F86°F86°F88°F90°F88°F83°F
Khasab74°F74°F77°F85°F90°F95°F95°F95°F94°F90°F83°F76°F
Masirah77°F77°F83°F88°F90°F90°F85°F83°F83°F86°F83°F79°F
Sohar76°F79°F85°F92°F99°F101°F101°F99°F97°F94°F85°F77°F
Sur77°F81°F88°F95°F103°F103°F101°F99°F99°F95°F86°F79°F
Buraini76°F81°F88°F97°F106°F112°F113°F112°F106°F99°F86°F79°F
Nizwa74°F77°F85°F94°F99°F104°F104°F103°F99°F92°F83°F76°F

Legenda:

idealna pogoda

dobra pogoda

znośna pogoda

zła pogoda


O kraju Oman

Co robić w Omanie?

Plaża / Pływanie

Natura i wieś

Kultura i dziedzictwo

Sport

Podróż z rodzina

Rzemieślnictwo / zakupy

Gastronomia

Zycie nocneCzy informacje o pogodzie dotyczące Oman są rzetelne?

Dane klimatyczne dla Oman są zbierane codziennie od stycznia 2009. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących Oman pozwala nam osadzić średnie każdego miesiąca w Muskat, Salala, Khasab, Masirah, Sohar, Sur, Buraini i Nizwa.

Czyli tak: te dane sa rzetelne za wyjatkiem sytuacji chwilowych zaklocen klimatu w regionie.

Zmień jednostki