Kiedy jechać do Stambułu

Z łagodną pogodą Stambuł przyjmuje odwiedzających przez cały rok. Niemniej jednak, najlepszy okres na wyjazd do Stambułu przypada na miesiące od kwietnia do października, gdy warunki klimatyczne są najbardziej korzystne.

Od maja do września słońce jest obecne, pogoda sucha, a temperatury przyjemne. Na przykład w lipcu-sierpniu średnie temperatury wynoszą od 25 do 30°C (86°F) .

Ten okres pokrywa się z szczytem sezonu turystycznego. W samym środku lata ceny hoteli i biletów lotniczych będą nieco wyższe. Niemniej jednak, można łatwo znaleźć zakwaterowanie poniżej 70€ w Stambule przez cały rok.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy wybrać się do Stambułu, unikając tłumów turystycznych, warto postawić na wiosnę i jesień. Miasto to może liczyć na wspaniałe warunki klimatyczne już pod koniec zimy. W marcu turystów jest niewielu, ale pogoda jest już bardzo łagodna. Podobnie listopad to miesiąc, w którym frekwencja jest dość niska, ale warunki klimatyczne nadal są korzystne.

Ponadto, jeśli wybierasz się do Stambułu w kwietniu, będziesz miał przywilej podziwiania kwitnących tulipanów. To właśnie wtedy obchodzony jest Międzynarodowy Festiwal Tulipanów w Stambule.

Wreszcie, wyjazd do Stambułu zimą może sprawić, że przeżyjesz niezapomniany pobyt, z dala od turystów. Oczywiście, między grudniem a lutym warunki pogodowe nie są idealne, ale temperatury pozostają łagodne w porównaniu z północą Europy. Miasto Stambuł zachowuje cały swój urok i może Cię równie mocno oczarować.

Więc, kiedy jechać do Stambułu? Tutaj znajdziesz informacje, które pomogą podjąć decyzje:

 • Najlepsze miesiące pod względem pogody w Stambule to: Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik i Listopad
 • Średnio, najcieplejszymi miesiącami są Czerwiec, Lipiec i Sierpień
 • Styczeń jest najchłodniejszym miesiącem
 • Najbardziej mokre miesiące to Styczeń, Luty, Marzec, Październik i Grudzień
 • Najlepsze miesiące na pływanie to Czerwiec, Lipiec, Sierpień i WrzesieńPogoda w Stambule w poszczególnych miesiącach

Infografika najlepszych okresów na wizytę w Stambule
Infografika najlepszych okresów na wizytę w Stambule ©gdzie-i-kiedy.pl

Szczegóły pogody w Stambule miesiąc po miesiącu

Aby uzyskać wszystkie informacje na temat klimatu i pogody w Stambule dla określonego miesiąca, kliknij odpowiedni link poniżej:

Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad GrudzieńPogoda i klimat w Stambule

Stambuł jest jednym z najbardziej popularnych tureckich miast wśród turystów. Faktycznie, co roku odwiedza go około 10 milionów turystów, którzy odwiedzają go przez cały rok. Klimat w Stambule nigdy nie jest naprawdę niekorzystny dla pobytu. Zazwyczaj panuje tu szerokie słońce, łagodne temperatury, niezbyt gorące, i niewiele opadów deszczu.

Ponadto, Stambuł położony jest między Morzem Czarnym a Morzem Marmara. Jego klimat, o charakterze śródziemnomorskim, jest więc wpływany przez tę szczególną sytuację geograficzną. Zobaczmy bliżej, jaka pogoda panuje w poszczególnych porach roku.

Klimat w Stambule latem

Latem, klimat w Stambule jest suchy i raczej gorący. Obecność morza pozwala jednak złagodzić tę gorąco, dzięki morskiemu powietrzu, które sprawia, że klimat jest znośny.

Dlatego też, między czerwcem a wrześniem, w Stambule nigdy nie jest zbyt gorąco. W lipcu i sierpniu temperatura oscyluje średnio między 26 a 29°C (85°F) . W czerwcu i wrześniu raczej mieści się w przedziale od 22 do 28°C (83°F) .

Oczywiście, możliwe są fale upałów, ale nic w porównaniu z Antalyą, gdzie lato może być dość ekstremalnie gorące.

Wreszcie, słońce świeci codziennie przez całe lato w Stambule. W lipcu i sierpniu notuje się tylko 1-2 dni opadów deszczu, a niemal tak samo mało w czerwcu i wrześniu.

Klimat w Stambule zimą

Zima w Stambule charakteryzuje się falami zimna, które następują po łagodniejszych okresach. Średnia temperatura waha się od około 7 do 11°C (52°F) między grudniem a lutym, ale można spodziewać się dni, w których termometr zbliża się do 0°C (32°F) . Ponadto, opady śniegu nie są tak rzadkie w tym mieście zimą.

W rzeczywistości, Stambuł jest blisko Europy Wschodniej, gdzie temperatura zimą często spada poniżej zera. Tak jest na przykład w Rumunii i Bułgarii, dwóch sąsiadujących krajach.

Jednak Stambuł jest przede wszystkim dość deszczowym miastem zimą. W ciągu tego okresu notuje się średnio 6-7 dni deszczu miesięcznie. Ta wilgotność sprawia, że klimat Stambułu jest dość niekorzystny zimą.

Klimat w Stambule wiosną

Podobnie jak latem, pogoda w Stambule wiosną jest wspaniała. Ta pora roku jest doskonałym okresem na zwiedzanie tego tureckiego miasta.

W rzeczywistości, już od kwietnia temperatury są łagodne i stopniowo rosną, osiągając poziom temperatur letnich. W maju łatwo przekraczają 20°C (68°F) , podczas gdy na początku czerwca często wynoszą około 25°C (77°F) .

Ponadto, opady są niskie wiosną w Stambule. Zazwyczaj notuje się 4 dni deszczu w ciągu całego miesiąca.

Słoneczna, ta pora roku jest więc szczególnie przyjemna do odkrywania uroków Stambułu i reszty Turcji.

Klimat w Stambule jesienią

Jesień w Stambule charakteryzuje się lekko większą wilgotnością niż latem, ale temperatury pozostają przyjemne.

Faktycznie, we wrześniu można spodziewać się temperatur zbliżonych do 25°C (77°F) , a w październiku do 20°C (68°F) . Ponadto, pozostają wyższe niż 15°C (59°F) w listopadzie. Szybko poranki stają się nieco chłodniejsze, co jednak nie przeszkadza w korzystaniu z pięknych, słonecznych dni.

Natomiast trzeba się przygotować na kilka przelotnych deszczów, jeśli planujesz odkryć Stambuł jesienią. Miesiące październik i listopad są dość deszczowe, chociaż słońce nadal dominuje.

Stambuł : Istanbul
Wykresy: Temperatura i opady w Stambule

Poniższe grafiki pokazują następujące średnie sezonowe w Stambule: minimalna i maksymalna temperatura powietrza, ryzyko i wielkość opadów w miesiącu, średnie dzienne nasłonecznienie, temperatura morza, poziom wilgotności względnej powietrza w poszczególnych miesiącach w roku.

Temperatura na zewnątrz

Zjawiska Atmosferyczne (opady)

Codzienne godziny słońca

Temperatura morza

Wilgotność


Napływ turystów i sezony turystyczne w Stambule

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny w Stambule (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne w Stambule

 • Bardzo niski sezon turystyczny w Stambule
  Miesiące o najmniejszej liczbie turystów to: Styczeń i Luty.
 • Niski sezon turystyczny w Stambule
  Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Marzec, Listopad i Grudzień.
 • Wysoki sezon turystyczny w Stambule
  Napływ turystów w Stambule jest wysoki w Kwiecień, Czerwiec i Październik.
 • Bardzo wysoki sezon turystyczny w Stambule
  Największy napływ turystów w Stambule przypada na: Maj, Lipiec, Sierpień i Wrzesień.

Wykres: wskaźnik napływu turystów w Stambule w poszczególnych miesiącachNajlepszy okres na pobyt w Stambule w niskich cenach

Średnia cena hoteli w Stambule miesiąc po miesiącu

Ogólnie rzecz biorąc, najtańszym miesiącem pod względem ceny za nocleg w pokoju hotelowym w Stambule jest Listopad. Więc to dobry czas, aby podróżując, zaoszczędzić pieniądze! Natomiast Maj jest statystycznie najdroższym miesiącem w roku w branży hotelarskiej.

Zarezerwuj pokój w hotelu w najlepszej cenie

Średnia cena lotów do Stambułu

Cena lotu w obie strony Warszawa - Stambuł jest średnio niższa w przypadku wylotu w marcu (średnio 1041 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w lipcu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do Stambułu będzie o 450 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów do Stambułu

Średnia cena wynajmu samochodu w Stambule

Wypożyczenie samochodu w Stambule kosztuje średnio 116 zł za dobę. Cena ta waha się o 65 zł w zależności od miesiąca. Tak więc w marcu wynajem samochodu na 24 godziny kosztuje średnio 90 zł, to najlepszy czas na zaoszczędzenie pieniędzy! Zaś w lipcu ta średnia cena wynosi 155 zł.

Wynajmij samochód w najlepszej cenie


Stambuł: Inne miasta i pobliskie miejsca

Kiedy jechać do Turcji?

Chargement en cours
Legenda: Stambuł Inne lokacje

Zmień jednostki