Kiedy jechać do Turcji?

Najlepszy okres na wyjazd do Turcji to od kwietnia do listopada, z naciskiem na koniec wiosny i początek jesieni. Jednak wybór dat urlopu będzie zależał od wielu czynników, głównie od Twoich pragnień.

 • Aby skorzystać z plaży, idealnym momentem jest niewątpliwie lato, od czerwca do września. Ale uwaga, termometr może wzrosnąć nawet do 40°C (104°F) w niektórych regionach w lipcu i sierpniu, zwłaszcza w południowo-wschodniej Anatolii. W Marmaris, Alanyi i Bodrum temperatury są bardziej przyjemne, ale trzeba liczyć się z dużym natężeniem turystów podczas francuskich wakacji szkolnych i przygotować się na dość wysoki budżet podróży, ponieważ ceny hoteli i lotów są wówczas najwyższe.
 • Aby wędrować, wybierz wiosnę i jesień: od marca do czerwca i od września do listopada. Wtedy jest mało turystów, ceny są rozsądne, a temperatury łagodne, ani za gorąco, ani za zimno. To idealny czas na zwiedzanie Kapadocji i gór Kaçkar, czy też spacer po mitycznej drodze Likyjskiej na południu, która łączy Fethiye z Antalyą przez Kemer.
 • Aby zwiedzać Stambuł lub odwiedzać zabytki historyczne, pory roku międzysezonowe są również dobrym wyborem. Unikniesz tłumów i będziesz mógł spacerować nie odczuwając zbytnio upału.
 • Aby jeździć na nartach, zimą jest idealnie. Największym i najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim jest Erciyes-Kayseri w centralnej Anatolii. Jednak pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu walizki, ponieważ atmosfera jest zazwyczaj bardzo zimna. W tym okresie możesz także połączyć kilka dni na nartach z wycieczką po wybrzeżu śródziemnomorskim, gdzie temperatury pozostają na przyjemnym poziomie, zwłaszcza w marcu.

Kiedy jechać do Turcji? Jak zrozumiałeś, zgodnie z Twoimi pragnieniami, całoroczna podróż jest całkowicie możliwa. Ale jeśli chcesz zwiedzić wiele regionów i skorzystać ze wszystkich atrakcji, jakie kraj ma do zaoferowania, nie niszcząc przy tym swojego portfela, idealnymi miesiącami są czerwiec i wrzesień.Gdzie i kiedy jechać w zależności od pogody?

Centralnym regionie Anatolii
Ankara, Cappadoce, Konya...

Lipiec, Sierpień i Wrzesień
76°F do 90°F°C
0 do 3 dni
Kwiecień, Maj, Czerwiec i Październik
59°F do 83°F°C
1 do 12 dni
Styczeń, Luty, Marzec, Listopad i Grudzień
34°F do 59°F°C
2 do 8 dni

Karadeniz Bölgesi
Samsun, Trabzon, Sinop...

Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Wrzesień
72°F do 86°F°C
1 do 11 dni
70°F do 81°F
Kwiecień, Maj i Październik
56°F do 76°F°C
2 do 11 dni
50°F do 70°F
Listopad
52°F do 63°F°C
2 do 7 dni
59°F do 61°F
Styczeń, Luty, Marzec i Grudzień
36°F do 56°F°C
4 do 11 dni
47°F do 56°F

Marmara
Stambuł, Çanakkale, Tekirdağ...

Lipiec, Sierpień i Wrzesień
76°F do 94°F°C
0 do 5 dni
74°F do 79°F
Kwiecień, Maj, Czerwiec, Październik i Listopad
59°F do 85°F°C
3 do 8 dni
50°F do 74°F
Marzec
54°F do 58°F°C
5 do 8 dni
47°F do 58°F
Styczeń, Luty i Grudzień
45°F do 54°F°C
5 do 10 dni
47°F do 61°F

Region Anatolii Wschodniej
Van, Malatya, Erzurum...

Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Wrzesień
65°F do 94°F°C
0 do 19 dni
Maj i Październik
56°F do 76°F°C
2 do 18 dni
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Listopad i Grudzień
25°F do 65°F°C
1 do 13 dni

Region Morza Egejskiego
Bodrum, Marmaris, Izmir...

Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
65°F do 97°F°C
0 do 8 dni
67°F do 85°F
Marzec, Kwiecień i Listopad
50°F do 70°F°C
2 do 7 dni
59°F do 70°F
Styczeń, Luty i Grudzień
40°F do 61°F°C
5 do 11 dni
59°F do 67°F

Region południowo-wschodniej Anatolii
Gaziantep, Siirt, Mardin...

Czerwiec, Wrzesień i Październik
76°F do 95°F°C
0 do 4 dni
Kwiecień, Maj, Lipiec, Sierpień i Listopad
59°F do 104°F°C
0 do 8 dni
Marzec
56°F do 63°F°C
5 do 8 dni
Styczeń, Luty i Grudzień
45°F do 54°F°C
4 do 8 dni

Region śródziemnomorski
Antalya, Alanya, Side...

Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik i Listopad
56°F do 101°F°C
0 do 7 dni
70°F do 86°F
Marzec, Kwiecień i Grudzień
45°F do 76°F°C
2 do 9 dni
63°F do 68°F
Styczeń i Luty
40°F do 61°F°C
4 do 10 dni
63°F do 65°F

Aby uzyskać wszystkie informacje na temat klimatu i pogody w Turcji dla określonego miesiąca, kliknij odpowiedni link poniżej:

Turcja w styczniu Turcja w lutym Turcja w marcu Turcja w kwietniu Turcja w maju Turcja w czerwcu Turcja w lipcu Turcja w sierpniu Turcja w wrześniu Turcja w październiku Turcja w listopadzie Turcja w grudniu


Kiedy jechać w Turcji według miast

Chargement en cours
Centralnym regionie Anatolii Centralnym regionie Anatolii Karadeniz Bölgesi Karadeniz Bölgesi Marmara Marmara Region Anatolii Wschodniej Region Anatolii Wschodniej Region Morza Egejskiego Region Morza Egejskiego Region południowo-wschodniej Anatolii Region południowo-wschodniej Anatolii Region śródziemnomorski Region śródziemnomorski

Zobacz calą listę miastKlimat i Pogoda w Turcji

Na granicy między Europą a Azją, Turcja doświadcza wielu różnych klimatów. Może być gorąco, zimno, słonecznie lub wilgotnie w tym samym czasie, ale w różnych regionach. Pogoda w Turcji jest również silnie wpływana przez jej liczne dostępy do morza i przez swoje wysokie wzniesienia.

Klimat w Turcji jest zatem zróżnicowany, oto główne tendencje:

 • Klimat śródziemnomorski o ciepłym lecie występuje na całym wybrzeżu zachodnim i południowym: w okolicach Stambułu, w regionie Marmara, a także wzdłuż Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego, ale także w południowo-wschodniej Anatolii. W głębi lądu, w okolicach stolicy Ankary, ten sam klimat oferuje bardziej umiarkowane lata.
 • Klimat oceaniczny o umiarkowanym lecie występuje w regionie Morza Czarnego.
 • W innych miejscach zmiany klimatyczne obejmują klimat subtropikalny wilgotny bez pory suchej i ciepłe lato w okolicach Trabzon, klimat kontynentalny śródziemnomorski o suchym i umiarkowanym lecie w Van, niedaleko granicy irańskiej, a także suchy i zimny klimat stepowy w okolicach Aksaray, w Kapadocji.

Turcja: Sainte-Sophie, Istanbul

Klimat w regionie Egejskim i wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego

Z typowym śródziemnomorskim klimatem, obie te regiony cieszą się przyjemną pogodą przez większość roku, a tylko miesiące styczeń i luty są odradzane. Wtedy termometr ledwo przekracza 13°C (56°F) , a deszcz często się pojawia.

Reszta czasu, pogoda jest podobna do tej, jaką można znaleźć w Grecji. Latem może być bardzo gorąco, ponieważ termometr sięga niemal 40°C (104°F) na południowym wybrzeżu. Aby się ochłodzić, nic nie zastąpi wizyty na plaży w licznych zatoczkach, na przykład w okolicach Belek czy Sidé, gdzie temperatura wody oscyluje między 25 a 30°C (86°F) . W regionie Egejskim, zwłaszcza w okolicach Izmiru, jest nieco chłodniej, a wiatr jest bardziej odczuwalny. W lipcu i sierpniu maksymalne temperatury wynoszą około 35°C (95°F) , a temperatura wody waha się wokół 25°C (77°F) .

Wiosną, między marcem a czerwcem, temperatury szybko rosną, ale trzeba poczekać do końca sezonu, aby móc się kąpać. Jesienią, zwłaszcza od końca września do końca października, temperatura wynosi między 26 a 35°C (95°F) i można w pełni korzystać z uroków plaży. Obie te okresy są również doskonałe do wędrówek po górach, ponieważ deszcze są rzadkie.

Klimat w regionie Marmara

Położony na skrzyżowaniu Bosforu, Morza Czarnego i Morza Marmara, ten region ma bardziej zróżnicowane pory roku niż wybrzeża na południu, a najlepszy czas na podróżowanie jest krótszy: od kwietnia do listopada.

Latem, od czerwca do września, jest ciepło, a wilgotność powietrza jest wysoka. Dlatego też poranna mgła jest często obecna, podczas gdy burze mogą nawiedzać Stambuł i okolicę pod koniec dnia. Jeśli chodzi o temperatury, maksymalne wynoszą od 28 do 34°C (94°F) w tym okresie.

Zimą termometr rzadko przekracza 12°C (54°F) między grudniem a lutym, ale deszcz lub mżawka są obecne przez cały sezon, co potęguje uczucie chłodu. Chociaż coraz rzadziej, możliwe jest również opady śniegu.

W międzyczasie, od kwietnia do maja i od października do listopada, temperatura wynosi od 18 do 25°C (77°F) . Pogoda jest sucha, a słońce świeci. Wszystkie warunki sprzyjają zwiedzaniu miast i odkrywaniu kulturowych skarbów.

Klimat w Środkowej Anatolii i w regionie Morza Czarnego

Mimo że mają one różne typy klimatu (głównie śródziemnomorski do umiarkowanego latem w Środkowej Anatolii i oceaniczny do umiarkowanego latem w okolicach Morza Czarnego), obie te regiony doświadczają prawie identycznej pogody:

 • Zima jest zimna, a nawet bardzo zimna, ponieważ minimalne temperatury wynoszą od 1 do 4°C (40°F) , a maksymalne od 6 do 12°C (54°F) od grudnia do lutego. Często pada śnieg, a gdy nie pada, deszcz i obecność Morza Czarnego powodują dość gwałtowne burze.
 • Wiosna i jesień są krótkie, ale bardzo przyjemne, z temperaturami w okolicach 20°C (68°F) w kwietniu, maju i październiku.
 • Latem jest gorąco i sucho. Termometr osiąga około 30°C (86°F) w ciągu dnia.

Klimat w Południowo-Wschodniej Anatolii

W okresie letnim Południowo-Wschodnia Anatolia jest najgorętszym regionem w Turcji. Podczas gdy w czerwcu i wrześniu temperatura wynosi około 35°C (95°F) , w lipcu i sierpniu termometr często przekracza 40°C (104°F) i tylko nieznacznie spada w nocy, przy minimalnych temperaturach w okolicach 37°C (99°F) . Te skrajne temperatury mogą być uciążliwe, ale jeśli pozostaniesz na wybrzeżu, obecność Morza Śródziemnego łagodzi uczucie gorąca. Reszta czasu pogoda jest podobna do tej w Środkowej Anatolii.

Klimat w Wschodniej Anatolii

Na północy, Wschodnia Anatolia jest regionem Turcji, który doświadcza najniższych temperatur. Dlatego dobrym okresem na podróżowanie jest dość krótka, trwająca od maja do października.

Z kontynentalnym klimatem, zimy są długie i surowe. Średnie temperatury wynoszą od -4 do 7°C (45°F) między grudniem a lutym, ale często spadają poniżej -20°C. Śnieg jest często obecny w regionie już na początku listopada i topnieje dopiero wraz z nadejściem wiosny, w kwietniu, a nawet na początku maja, w zależności od roku.

Między majem a październikiem pogoda jest bardzo przyjemna, chociaż deszcz często się pojawia. Jeśli chodzi o temperatury, wynoszą one od 22 do 24°C (76°F) w międzyczasie, a od 29 do 34°C (94°F) latem, od czerwca do września.


Temperatura i opady w Turcji

Na tych grafikach 3 prezentujemy ewolucje temperatur w Turcji i opady deszczu miesiąc po miesiącu w Ankara, Alanya, Antalya, Bodrum i Cappadoce, także miesięczna temperatura morza w miastach wybrzeżnych.


Napływ turystów i sezony turystyczne w Turcji

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny w Turcji (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne w Turcji

Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Czerwiec, Listopad i Grudzień. Napływ turystów w Turcji jest wysoki w Maj, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik.

 • Bardzo niski sezon turystyczny w Turcji: Styczeń, Luty i Marzec.
 • Niski sezon turystyczny w Turcji: Kwiecień, Czerwiec, Listopad i Grudzień.
 • Wysoki sezon turystyczny w Turcji: Maj, Wrzesień i Październik.
 • Bardzo wysoki sezon turystyczny w Turcji: Lipiec i Sierpień.

Wykres: wskaźnik napływu turystów w Turcji w poszczególnych miesiącach


Średnia cena lotów do Turcji

Cena lotu w obie strony Warszawa - Stambuł jest średnio niższa w przypadku wylotu w grudniu (średnio 1010 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w sierpniu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do Stambułu będzie o 486 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów do TurcjiGdzie jechać w Turcji?

Ta tabela pokazuje maksymalne temperatury dla każdego miasta oraz nasza opinie, na temat pogody z miesiąca na miesiąc (zobacz kolor w legendzie pod tabela).

Miasta sty.lut.mar.kwi.majcze.lip.sie.wrz.paź.lis.gru.
Ankara41°F49°F54°F65°F76°F83°F90°F90°F83°F70°F59°F47°F
Alanya59°F59°F63°F67°F74°F81°F86°F88°F85°F77°F70°F63°F
Antalya58°F59°F63°F68°F77°F85°F92°F94°F86°F77°F70°F61°F
Bodrum58°F59°F61°F67°F74°F81°F86°F86°F83°F76°F68°F61°F
Cappadoce38°F43°F50°F61°F70°F77°F83°F85°F77°F67°F54°F43°F
Izmir54°F58°F61°F68°F77°F86°F94°F95°F86°F76°F67°F58°F
Marmaris58°F59°F63°F70°F77°F85°F92°F92°F86°F77°F70°F61°F
Side58°F59°F63°F70°F77°F85°F92°F94°F88°F79°F70°F61°F
Stambuł50°F52°F56°F61°F72°F81°F85°F85°F79°F70°F63°F54°F
Belek58°F61°F65°F72°F79°F88°F95°F97°F90°F81°F72°F63°F
Çanakkale50°F54°F58°F65°F74°F83°F88°F90°F81°F70°F63°F54°F
Dalaman58°F59°F63°F70°F77°F85°F92°F92°F86°F77°F70°F61°F
Didim58°F59°F63°F68°F76°F83°F88°F90°F83°F76°F68°F61°F
Erzurum25°F31°F36°F50°F63°F72°F79°F81°F72°F59°F43°F31°F
Gaziantep47°F52°F59°F70°F81°F90°F99°F99°F92°F77°F63°F52°F
Kemer56°F58°F61°F68°F77°F85°F92°F92°F85°F76°F67°F59°F
Konya40°F45°F52°F63°F72°F77°F85°F85°F77°F67°F54°F45°F
Malatya34°F40°F49°F61°F74°F85°F90°F90°F81°F67°F52°F40°F
Mardin49°F52°F61°F70°F83°F95°F103°F103°F94°F79°F63°F52°F
Samsun47°F49°F54°F61°F70°F77°F81°F83°F77°F68°F59°F50°F

Legenda:

idealna pogoda

dobra pogoda

znośna pogoda

zła pogoda

bardzo zła pogoda


O kraju Turcja

Co robić w Turcji?

Plaża / Pływanie

Natura i wieś

Kultura i dziedzictwo

Sport

Podróż z rodzina

Rzemieślnictwo / zakupy

Gastronomia

Zycie nocneCzy informacje o pogodzie dotyczące Turcja są rzetelne?

Dane klimatyczne dla Turcja są zbierane codziennie od stycznia 2009. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących Turcja pozwala nam osadzić średnie każdego miesiąca w Ankara, Alanya, Antalya, Bodrum, Cappadoce, Izmir, Marmaris, Side, i 112 Inne miasta.

Czyli tak: te dane sa rzetelne za wyjatkiem sytuacji chwilowych zaklocen klimatu w regionie.

Zmień jednostki