Kiedy jechać do Szwecji?

Najlepszym okresem na wyjazd do Szwecji jest lato, od czerwca do września, ale podróż w dowolnym okresie roku jest możliwa, w zależności od doświadczeń, jakie chcesz przeżyć na miejscu.

 • Aby spędzić kilka dni na citytripie w Sztokholmie, wybierz miesiące od kwietnia do października. Owszem, może być chłodno, a nawet zimno, wiosną i jesienią, ale jeśli masz ograniczony budżet, wtedy stolica jest znacznie bardziej dostępna, a warunki pogodowe pozostają akceptowalne. Znany również jako "Wenecja Północy", pozwala odkrywać miejsca pełne uroku życia. Od czerwca do sierpnia to dobry moment, aby wyruszyć na mini rejs po klarownych wodach archipelagu. Możesz odkryć wiele wysp o kolorowych zabudowaniach i zanurzyć się w kulturze szwedzkiej.
 • Kiedy wybrać się do Szwecji, aby odbyć niezapomniane wędrówki w zgodzie z naturą i cieszyć się aktywnościami na świeżym powietrzu? Wybierz lato, od czerwca do września. Na początku sezonu może padać deszcz, ale dni są dłuższe. Jednakże, pogoda jesienna zaczyna się już w połowie sierpnia, a atmosfera staje się chłodniejsza, co jest w pełni rekompensowane surrealistycznymi kolorami leśnych krajobrazów. Dobrym kompromisem jest wyjazd do Szwecji w lipcu.
 • Aby popływać, najlepsze są miesiące lipiec i sierpień. Niemniej jednak, ta aktywność jest przeznaczona głównie dla najbardziej odważnych, ponieważ temperatura morza rzadko przekracza 19°C (67°F) , a zazwyczaj utrzymuje się w okolicach 17°C (63°F) . Warto wiedzieć, że woda w jeziorach jest zawsze nieco cieplejsza! Aby się rozgrzać, nie ma nic lepszego niż tradycyjna sauna...
 • Aby zobaczyć słońce o północy, wszystko zależy od szerokości geograficznej: na północ od koła podbiegunowego jest widoczne przez 24 godziny od połowy maja do 20 lipca i od początku czerwca do połowy lipca dla miast położonych nieco poniżej koła. Z kolei zimą, od grudnia do marca, w tej strefie jest prawie ciągle noc. W południowej części Szwecji nie zobaczysz słońca o północy, ale dni pozostają nadal bardzo długie, na przykład 18 godzin 1 lipca w Sztokholmie.
 • Jeśli marzysz o podziwianiu zjawisk polarowych, idealny okres to od lutego do kwietnia, gdy noce są długie, a niebo często bezchmurne. Im bardziej na północ, tym większe szanse na zobaczenie tego fascynującego spektaklu natury.
 • Aby uprawiać narciarstwo albo jeździć na psich zaprzęgach, sezon trwa od grudnia do kwietnia w centralnej Szwecji i od marca do początku czerwca na północy.

Co spakować do walizki na wyjazd do Szwecji? Bez względu na okres wyjazdu, nie zapomnij zabrać stroju kąpielowego i dobrego kremu przeciwsłonecznego. Zimą, a nawet w okresach przejściowych w zależności od szerokości geograficznej, zabierz ze sobą cały zestaw ciepłych ubrań, stosując technikę cebuli z kilkoma warstwami, kończąc na ciepłym i wodoodpornym płaszczu. Dobre, wodoodporne buty trekkingowe, wełniane skarpety, rękawiczki i czapka są również niezbędne. W pozostałych okresach roku zawsze miej przy sobie kurtkę przeciwdeszczową i wygodne ubrania na spacery.



Gdzie i kiedy jechać w zależności od pogody?

Götaland
Göteborg, Malmo, Gotland...

Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Wrzesień
59°F do 74°F°C
2 do 13 dni
58°F do 67°F
Maj
50°F do 63°F°C
2 do 7 dni
47°F do 54°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Październik, Listopad i Grudzień
36°F do 56°F°C
1 do 9 dni
36°F do 56°F

Norrland
Sundsvall, Gävle, Skellefteå...

Czerwiec, Lipiec i Sierpień
52°F do 74°F°C
3 do 10 dni
54°F do 65°F
Wrzesień
49°F do 63°F°C
2 do 7 dni
56°F do 58°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Październik, Listopad i Grudzień
13°F do 61°F°C
1 do 8 dni
34°F do 50°F

Svealand
Sztokholm, Uppsala, Karlstad...

Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Wrzesień
58°F do 74°F°C
1 do 9 dni
56°F do 67°F
Maj
52°F do 61°F°C
1 do 8 dni
43°F do 47°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Październik, Listopad i Grudzień
27°F do 52°F°C
0 do 8 dni
34°F do 52°F

Aby uzyskać wszystkie informacje na temat klimatu i pogody w Szwecji dla określonego miesiąca, kliknij odpowiedni link poniżej:

Szwecja w styczniu Szwecja w lutym Szwecja w marcu Szwecja w kwietniu Szwecja w maju Szwecja w czerwcu Szwecja w lipcu Szwecja w sierpniu Szwecja w wrześniu Szwecja w październiku Szwecja w listopadzie Szwecja w grudniu


Kiedy jechać w Szwecji według miast

Chargement en cours
Götaland Götaland Norrland Norrland Svealand Svealand

Zobacz calą listę miast



Klimat i Pogoda w Szwecji

Dzięki prądowi Zatokowemu klimat w Szwecji jest umiarkowany, pomimo północnego położenia. Kraj ten, bardzo rozciągnięty z północy na południe, posiada trzy główne warianty:

 • Klimat oceaniczny o umiarkowanej temperaturze jest najczęstszy. Można go spotkać w Göteborgu oraz w dużym obszarze południowym, a także w okolicach Nyköping, w centrum kraju.
 • Klimat kontynentalny wilgotny o umiarkowanej temperaturze i bez pory suchej występuje w Centralnej Szwecji, zwłaszcza w okolicach Sztokholmu, ale także w kierunku południowym do Norrkoping i na północ do Gävle.
 • Klimat subarktyczny o zimie zimnej panuje na niemal całym północy Szwecji, jak na przykład w Sundsvall. Można go również spotkać w okolicach jeziora Siljan, w regionie centralnym.

Podobnie jak w innych krajach europejskich, Szwecja posiada cztery pory roku:

 • Lato trwa różnie w zależności od regionu. Na północy nadejmuje gwałtownie w czerwcu, kończąc się równie nagłym sposobem około połowy sierpnia. W centrum i na południu nadejście lata jest bardziej stopniowe i trwa dłużej: często nawet do połowy września. Warto zauważyć, że wraz z globalnym ociepleniem klimatu ta pora roku ma tendencję do wydłużania się w całym kraju. Zaskakująco, temperatury są porównywalne od północy do południa, a jest to pora roku, gdy pada najwięcej deszczu.
 • Wiosna i jesień są dość krótkie: praktycznie ograniczają się do miesięcy maja i listopada. W tych okresach roku panuje chłodna i wilgotna atmosfera.
 • Zima trwa około 7 miesięcy na północy Szwecji, od października do kwietnia, a maksymalne temperatury są praktycznie wszędzie ujemne w tym regionie. W centrum i na południu termometry wskazują przyjemniejsze średnie wartości, ale śnieg jest często obecny od grudnia do marca, zwłaszcza w głębi lądu.

Pogoda w Szwecji charakteryzuje się dużą niestabilnością, szczególnie latem. Nie jest rzadkością, że w ciągu jednego dnia występują różne warunki pogodowe oraz duże wahania temperatury z godziny na godzinę. Ponadto amplituda temperatury jest bardzo duża między latem a zimą, zwłaszcza na północy, gdzie różnica może wynosić ponad 30°C (86°F) !

Szwecja: Port de Stockholm, Suède

Klimat w Götaland (południowa Szwecja) i w Svealand (centralna Szwecja)

Mimo że klimat Götalandu jest głównie oceaniczny, a Svealandu kontynentalny wilgotny, pogoda w tych dwóch regionach jest zasadniczo taka sama.

 • Najlepszy czas na wizytę to od czerwca do września, podczas lata. W tym okresie występuje wiele dni deszczowych, ale temperatury są łagodne. Dzienne temperatury wahają się między 19 a 22°C (72°F) , a nocne między 15 a 17°C (63°F) do sierpnia, a następnie około 4°C (40°F) mniej we wrześniu. Najcieplej jest w okolicach Norrkoping i Uppsali, gdzie w lipcu temperatury sięgają nawet 25°C (77°F) . W tym okresie jasność jest wyjątkowa i trwa nawet do 18 godzin dziennie.
 • Wiosną temperatura stopniowo rośnie: w kwietniu wynosi między 8 a 11°C (52°F) , a w maju między 14 a 16°C (61°F) . Opady są dość umiarkowane, ale gdy pada deszcz, wilgotność wzmacnia uczucie chłodu. Jesień ma te same cechy, ale odwrotne: w październiku maksymalne temperatury wynoszą między 10 a 13°C (56°F) , a następnie spadają do 5-9°C w listopadzie.
 • Zima jest dość surowa w tej części Szwecji. Temperatura wynosi między 3 a 6°C (43°F) zarówno w grudniu, jak i w marcu, podczas gdy styczeń i luty są najzimniejszymi miesiącami w roku, z maksymalnymi temperaturami oscylującymi wokół 0°C (32°F) .

Klimat w Norrland (północna Szwecja)

W północnej Szwecji tylko miesiące od czerwca do sierpnia są również korzystne pod względem pogodowym. Wtedy temperatura wynosi między 20 a 23°C (74°F) w ciągu dnia! Opady są nieco mniejsze niż w centrum i na południu kraju, a najczęstsze są w lipcu.

We wrześniu podróż jest nadal możliwa, ponieważ temperatura wynosi około 17°C (63°F) . Od października termometry spadają średnio do 10°C (50°F) w ciągu dnia i 0°C (32°F) w nocy, więc to wtedy pojawiają się pierwsze opady śniegu.

Od listopada do marca panuje surowa zima, która może być bardzo sroga w niektórych miejscach. Średnie dzienne temperatury wahają się od -11 do 5°C (41°F) , ale nie jest rzadkością, że temperatura spada nawet do -30°C powyżej koła podbiegunowego. Pomimo mroźnej aury, sezon jest dość suchy.

W kwietniu i maju temperatury są jeszcze ujemne w okolicach Kebnekaise, ale stopniowo rosną na południe. W Sundsvall spodziewaj się średnich temperatur w okolicach 7°C (45°F) w kwietniu i 13°C (56°F) w maju.


Temperatura i opady w Szwecji

Na tych grafikach 3 prezentujemy ewolucje temperatur w Szwecji i opady deszczu miesiąc po miesiącu w Sztokholm, Göteborg, Gävle, Gotland i Karlstad, także miesięczna temperatura morza w miastach wybrzeżnych.


Napływ turystów i sezony turystyczne w Szwecji

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny w Szwecji (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne w Szwecji

Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Wrzesień, Październik, Listopad i Grudzień. Napływ turystów w Szwecji jest wysoki w Czerwiec, Lipiec i Sierpień.

 • Bardzo niski sezon turystyczny w Szwecji: Styczeń, Marzec, Październik, Listopad i Grudzień.
 • Niski sezon turystyczny w Szwecji: Luty, Kwiecień, Maj i Wrzesień.
 • Wysoki sezon turystyczny w Szwecji: Czerwiec.
 • Bardzo wysoki sezon turystyczny w Szwecji: Lipiec i Sierpień.

Wykres: wskaźnik napływu turystów w Szwecji w poszczególnych miesiącach


Średnia cena lotów do Szwecji

Cena lotu w obie strony Warszawa - Sztokholm jest średnio niższa w przypadku wylotu w październiku (średnio 235 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w lipcu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do Sztokholmu będzie o 270 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów do Szwecji



Gdzie jechać w Szwecji?

Ta tabela pokazuje maksymalne temperatury dla każdego miasta oraz nasza opinie, na temat pogody z miesiąca na miesiąc (zobacz kolor w legendzie pod tabela).

Miasta sty.lut.mar.kwi.majcze.lip.sie.wrz.paź.lis.gru.
Sztokholm32°F34°F40°F50°F59°F67°F72°F70°F63°F50°F43°F36°F
Göteborg36°F36°F41°F50°F59°F65°F70°F68°F63°F54°F47°F40°F
Gävle31°F32°F38°F50°F61°F68°F74°F70°F63°F50°F41°F34°F
Gotland36°F36°F40°F47°F54°F63°F68°F68°F61°F52°F47°F41°F
Karlstad32°F32°F40°F50°F59°F67°F72°F68°F63°F52°F43°F36°F
Malmo38°F38°F43°F52°F59°F67°F70°F70°F65°F56°F49°F41°F
Skellefteå25°F25°F32°F41°F54°F63°F68°F67°F58°F45°F36°F31°F
Sundsvall27°F29°F34°F45°F56°F65°F70°F67°F58°F47°F38°F32°F
Uppsala31°F32°F40°F50°F61°F68°F74°F70°F63°F50°F41°F34°F
Fårö island38°F36°F38°F43°F50°F59°F67°F67°F61°F52°F47°F41°F
Fiskebäckskil38°F36°F41°F47°F56°F61°F67°F67°F61°F54°F47°F41°F
Fjällbacka36°F34°F41°F50°F58°F65°F68°F67°F61°F52°F45°F40°F
Hållö island38°F36°F41°F47°F56°F61°F67°F67°F61°F54°F47°F41°F
Kebnekaise13°F16°F23°F32°F38°F52°F61°F58°F49°F32°F23°F18°F
Kullaberg38°F38°F41°F50°F58°F65°F68°F68°F63°F56°F49°F43°F
Lund38°F38°F43°F52°F61°F68°F72°F70°F65°F56°F47°F41°F
Norrkoping32°F34°F41°F52°F61°F70°F74°F72°F63°F52°F43°F36°F
Öland36°F36°F41°F50°F59°F67°F72°F70°F65°F54°F47°F40°F
Ostersund23°F25°F31°F41°F54°F63°F68°F65°F56°F43°F34°F29°F
Sandhamn34°F34°F38°F45°F52°F61°F67°F67°F61°F50°F45°F38°F

Legenda:

idealna pogoda

dobra pogoda

znośna pogoda

zła pogoda

bardzo zła pogoda


O kraju Szwecja

Co robić w Szwecji?

Plaża / Pływanie

Natura i wieś

Kultura i dziedzictwo

Sport

Podróż z rodzina

Rzemieślnictwo / zakupy

Gastronomia

Zycie nocne



Czy informacje o pogodzie dotyczące Szwecja są rzetelne?

Dane klimatyczne dla Szwecja są zbierane codziennie od stycznia 2009. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących Szwecja pozwala nam osadzić średnie każdego miesiąca w Sztokholm, Göteborg, Gävle, Gotland, Karlstad, Malmo, Skellefteå, Sundsvall, i 97 Inne miasta.

Czyli tak: te dane sa rzetelne za wyjatkiem sytuacji chwilowych zaklocen klimatu w regionie.

Zmień jednostki