Kiedy jechać do Norwegii?

Ok, voici la traduction en polonais :

Najlepszym okresem na wyjazd do Norwegii pod względem klimatycznym jest lipiec-sierpień, ale okres od maja do września można również rozważyć jako idealny czas na podróż odkrywczą. Wiosna jest bardzo krótka, charakteryzuje się topnieniem śniegu i przebudzeniem natury po długich miesiącach uśpienia. To wtedy wiele szlaków turystycznych ponownie otwiera się dla publiczności, a rejsy po fiordach stają się bajeczne z kwitnącymi drzewami owocowymi i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. W zależności od szerokości geograficznej, możliwe jest zobaczenie słońca północnego między końcem kwietnia a końcem lipca. W regionach położonych powyżej koła podbiegunowego można podziwiać je w całej swej okazałości, gdy najniższy punkt słońca nie znika za horyzontem. Na południu, nawet jeśli zjawisko nie jest całkowite, można cieszyć się bardzo długimi dniami i prawie nieistniejącymi nocami. Sezon turystyczny trwa od połowy czerwca do połowy sierpnia. Może być wtedy bardzo pięknie, a nawet gorąco na południu kraju, co sprawia, że jest to doskonały czas na wędrówki po pięknych terenach naturalnych Norwegii. Należy jednak zauważyć, że pogoda może zmieniać się bardzo szybko, a atmosfera może szybko stać się chłodna i wilgotna. Deszcz jest integralną częścią norweskich warunków atmosferycznych, dlatego niezbędne jest odpowiednie wyposażenie, nawet w pełni lato! Jesień nadchodzi szybko, już pod koniec sierpnia, i trwa do października. To nadal dobry czas na wędrówki, zwłaszcza że krajobrazy prezentują się wtedy w ognistych kolorach. We wrześniu temperatury są nadal przyjemne, a deszcz jest mniej uciążliwy niż latem. Kiedy warto wybrać się do Norwegii, aby zobaczyć zorzę polarną? W najbardziej północnych regionach jest ona widoczna już pod koniec września, ale dużo większe szanse na obserwację tego fascynującego zjawiska są zimą, gdy noce są długie. Poza zorzą polarną, istnieje wiele powodów, dla których zimą przybywa do Norwegii wielu turystów: można na przykład szusować po stokach wspaniałych ośrodków narciarskich, ale także odkrywać północ Norwegii na psich zaprzęgach. Warto dobrze zaplanować swoją podróż, ponieważ transport publiczny jest rzadki, a większość obiektów noclegowych pozostaje zamknięta. Jeśli wybierasz się poza koło podbiegunowe między połową listopada a końcem stycznia, słońce w ogóle nie wschodzi, co nazywa się nocą polarą. Możesz cieszyć się jedynie lekkim światłem od godziny 10 do 13. Gdzie indziej słońce jest obecne tylko kilka godzin dziennie, dlatego lepiej wybrać koniec zimy, aby móc jak najwięcej z niego skorzystać.Gdzie i kiedy jechać w zależności od pogody?

Północ
Lofoten, Narvik, Bodø...

Lipiec i Sierpień
56°F do 63°F°C
4 do 12 dni
54°F do 58°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Wrzesień, Październik, Listopad i Grudzień
23°F do 56°F°C
3 do 15 dni
40°F do 56°F

Południe
Kristiansand, Flekkefjord, Valle...

Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Wrzesień
58°F do 68°F°C
3 do 11 dni
58°F do 67°F
Maj
54°F do 58°F°C
4 do 8 dni
50°F do 52°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Październik, Listopad i Grudzień
27°F do 54°F°C
1 do 14 dni
38°F do 56°F

Środek (Trøndelag)
Trondheim, Steinkjer, Rorvik...

Lipiec i Sierpień
59°F do 68°F°C
4 do 11 dni
58°F do 59°F
Czerwiec i Wrzesień
52°F do 63°F°C
3 do 11 dni
54°F do 58°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Październik, Listopad i Grudzień
20°F do 56°F°C
1 do 13 dni
41°F do 52°F

Svalbard
Spitzberg (Svalbard), Longyearbyen, Nordaustlandet...

Cały rok
13°F do 41°F°C
1 do 5 dni

Wschód
Oslo, Sandefjord, Hamar...

Czerwiec, Lipiec i Sierpień
56°F do 72°F°C
4 do 11 dni
59°F do 67°F
Maj i Wrzesień
43°F do 63°F°C
4 do 11 dni
52°F do 61°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Październik, Listopad i Grudzień
20°F do 52°F°C
2 do 9 dni
38°F do 56°F

Zachód
Bergen, Stavanger, Ålesund...

Lipiec
56°F do 65°F°C
6 do 15 dni
58°F do 63°F
Czerwiec, Sierpień i Wrzesień
49°F do 65°F°C
5 do 15 dni
54°F do 65°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Październik, Listopad i Grudzień
22°F do 54°F°C
5 do 18 dni
41°F do 56°F

Kiedy jechać w Norwegii według miast

Chargement en cours
Północ Północ Południe Południe Środek (Trøndelag) Środek (Trøndelag) Svalbard Svalbard Wschód Wschód Zachód Zachód

Zobacz calą listę miastKlimat i Pogoda w Norwegii

Chociaż kraj leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska lub Syberia, pogoda w Norwegii jest znacznie ocieplana przez obecność Prądu Zatokowego, ciepłego prądu oceanicznego płynącego z Atlantyku.

Jednakże deszcz jest wszechobecny, i chociaż słońce zawsze pokazuje się między dwiema ulewami, kraj jest nadal bardzo wilgotny. Ogólnie klimat w Norwegii jest raczej umiarkowany, chociaż można tam dostrzec ogromne różnice temperatur, od -40°C na wschodzie kraju do +30°C w Oslo, stolicy. Ponadto deszcz i wiatr mogą w ciągu kilku godzin obniżyć temperaturę o kilka stopni.

Rozciągnięta na ponad 1700 km z północy na południe, Norwegia doświadcza więc dużych różnic klimatycznych, a ogólnie rzecz biorąc, wybrzeża są bardziej umiarkowane niż wnętrze kraju. Oto różne rodzaje klimatów obecne w kraju:

  • Klimat subarktyczny, charakteryzujący się bardzo surowymi zimami.
  • Klimat oceaniczny, który cechuje się umiarkowanymi latami wzdłuż południowego wybrzeża Norwegii oraz znacznie krótszym i chłodniejszym latem na północy.
  • Klimat kontynentalny wilgotny z łagodnymi latami i zimami, ale z obecnością opadów przez cały rok.
  • Klimat polarny tundry na skrajnym północy kraju.

Norwegia: Les îles Lofoten

Klimat na południu Norwegii

To na południowym krańcu Norwegii znajduje się krajowy rekord dziennego nasłonecznienia, co oczywiście najlepiej widać latem. W rzeczywistości, między końcem czerwca a początkiem sierpnia, panuje tam ciepła pogoda i dużo słońca. Wilgotność jest niska, a powietrze z wybrzeża przyjemnie orzeźwia atmosferę.

Jednakże, reszta roku jest bardziej wilgotna, zwłaszcza wiosną i jesienią, gdy pogoda jest bardziej niestabilna, podobnie jak w szwedzkim Göteborgu.

Wzdłuż wybrzeża, na przykład w okolicach Kristiansand, panuje klimat oceaniczny, natomiast gdy oddalimy się w głąb lądu w kierunku Valle, jest bardziej podbiegunowy, a zimno potrafi być przenikliwe, nie wspominając o nie rzadkich burzach śnieżnych. Aby cieszyć się najlepszymi warunkami pogodowymi, najlepiej odwiedzić tę okolicę Sørlandet między czerwcem a wrześniem.

Klimat na wschodzie Norwegii

Odpowiadający regionowi Østlandet, ten obszar Norwegii doświadcza czterech wyraźnie zaznaczonych pór roku i dużych różnic między północą a południem. Na wybrzeżach, zwłaszcza w okolicach Oslo i jego fiordu, lata są bardzo przyjemne, a zimy korzystają z dość łagodnych temperatur. W zależności od miejsca, klimat może być wilgotny kontynentalny lub oceaniczny, więc lepiej mieć przy sobie ubrania na każdą pogodę.

W głębi lądu, klimat podbiegunowy jest powszechny. Dlatego zimą temperatury są znacznie ujemne, a śnieg może padać nawet wiosną.

Najlepsze miesiące na zwiedzanie regionu to czerwiec, lipiec i sierpień. W maju jest wiosna, we wrześniu jesień, a przez resztę czasu jest zima.

Klimat na zachodzie Norwegii

Vestlandet to region, w którym znajdują się najbardziej imponujące fiordy w kraju. Jak już wspomniano, korzystają one z dość łagodnego klimatu dzięki obecności Prądu Zatokowego. Dlatego klimat dominujący w tej części Norwegii jest głównie oceaniczny, taki jak w Bergen czy Stavanger.

Zimą fiordy norweskie rzadko zamarzają. Natomiast deszcz i wiatr są częstym zjawiskiem, więc nie jest to najlepszy czas na podziwianie tych piękności natury.

Im bardziej oddalamy się w głąb lądu, tym bardziej zbliżamy się do klimatu podbiegunowego z długimi i zimnymi zimami, jak na przykład w okolicach Flåm. Na północy regionu, w okolicach Ålesund, lata również są bardzo krótkie. Najlepszym miesiącem, aby w pełni cieszyć się pięknem zachodu, jest lipiec.

Klimat w centralnej Norwegii

Środkowa część kraju doświadcza te same rodzaje klimatów co Vestlandet, ale ze względu na położenie bardziej na północ, temperatury są znacznie niższe.

Zimy są szczególnie zimne i towarzyszą im intensywne opady śniegu, zwłaszcza w okolicach Trondheim. Jednakże na wybrzeżach temperatury pozostają akceptowalne, choć pogoda pozostaje wilgotna. Wiosną atmosfera jest chłodna aż do czerwca.

W głębi lądu, latem jest łagodnie, pora roku, kiedy słońce nigdy się prawie nie kładzie. Ponadto w tym okresie atmosfera nie jest zbyt wilgotna w przeciwieństwie do innych miesięcy.

Klimat na północy Norwegii

Mimo że położona na tej samej szerokości geograficznej co Grenlandia, północ Norwegii jest bardziej umiarkowana. Jest zimno, ale o łagodniejszym klimacie niż w innych regionach. Faktycznie, rzadko zdarza się, że termometr spada poniżej -5°C, nawet w samym środku zimy. Trzeba udać się bardzo na północ, w okolice Tromsö, aby doświadczyć dość surowych warunków. Natomiast na wyspach Lofoten, klimat oceaniczny oferuje odpowiednie temperatury, z różnicą zaledwie dziesięciu stopni między latem a zimą.

Najbardziej niesamowitą porą roku pozostaje lato, z słońcem północy, które zaczyna się w połowie maja i kończy pod koniec lipca. Jest to również najcieplejszy okres, zwłaszcza w lipcu i sierpniu.

Inną specyfiką jest to, że w tej części Norwegii znajduje się fragment Laponii, gdzie słońce nie wschodzi nigdy między połową listopada a końcem stycznia, co czasami pozwala podziwiać zorzę polarną.

Klimat na archipelagu Svalbard

Jeśli chcesz doświadczyć ekstremalnej pogody, udaj się na archipelag Svalbard! Położony między Norwegią a biegunem północnym, ma klimat polarny tundry.

Zima trwa zazwyczaj od października do końca maja. W tym okresie termometr regularnie oscyluje wokół -30°C, a temperatury mogą pozostawać ujemne przez wiele tygodni. Nic więc dziwnego, że opady śniegu są bardzo częste przez większość roku, a niebo jest często zachmurzone.

Latem temperatury utrzymują się w okolicach zera na północy i wschodzie archipelagu. Na południu, w zamieszkałej części Spitsbergenu, klimat jest nieco bardziej znośny, ale deszcz jest częstym zjawiskiem.


Temperatura i opady w Norwegii

Na tych grafikach 3 prezentujemy ewolucje temperatur w Norwegii i opady deszczu miesiąc po miesiącu w Oslo, Bergen, Lofoten, Spitzberg (Svalbard) i Stavanger, także miesięczna temperatura morza w miastach wybrzeżnych.


Napływ turystów i sezony turystyczne w Norwegii

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny w Norwegii (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne w Norwegii

Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Październik, Listopad i Grudzień. Napływ turystów w Norwegii jest wysoki w Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Wrzesień.

  • Bardzo niski sezon turystyczny w Norwegii: Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Listopad i Grudzień.
  • Niski sezon turystyczny w Norwegii: Maj i Październik.
  • Wysoki sezon turystyczny w Norwegii: Czerwiec i Wrzesień.
  • Bardzo wysoki sezon turystyczny w Norwegii: Lipiec i Sierpień.

Wykres: wskaźnik napływu turystów w Norwegii w poszczególnych miesiącach


Średnia cena lotów do Norwegii

Cena lotu w obie strony Warszawa - Oslo jest średnio niższa w przypadku wylotu w listopadzie (średnio 248 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w lipcu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do Oslo będzie o 256 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów do NorwegiiGdzie jechać w Norwegii?

Ta tabela pokazuje maksymalne temperatury dla każdego miasta oraz nasza opinie, na temat pogody z miesiąca na miesiąc (zobacz kolor w legendzie pod tabela).

Miasta sty.lut.mar.kwi.majcze.lip.sie.wrz.paź.lis.gru.
Oslo27°F29°F36°F49°F58°F67°F70°F67°F59°F49°F38°F31°F
Bergen38°F38°F41°F47°F52°F59°F63°F63°F59°F52°F45°F41°F
Lofoten38°F38°F38°F41°F47°F52°F56°F58°F54°F49°F45°F41°F
Spitzberg (Svalbard)20°F18°F16°F22°F31°F36°F40°F40°F38°F29°F23°F20°F
Stavanger41°F40°F43°F47°F52°F58°F63°F63°F59°F54°F49°F43°F
Trondheim29°F31°F36°F43°F54°F61°F67°F65°F59°F47°F38°F32°F
Ålesund40°F40°F41°F45°F50°F54°F59°F61°F58°F52°F47°F43°F
Bodø31°F32°F34°F40°F47°F54°F59°F59°F54°F45°F40°F34°F
Flekkefjord36°F36°F40°F47°F56°F61°F65°F65°F59°F52°F45°F40°F
Hamar23°F27°F36°F47°F59°F67°F70°F67°F59°F47°F36°F27°F
Kristiansand38°F36°F41°F49°F56°F63°F67°F67°F61°F52°F47°F41°F
Longyearbyen16°F14°F13°F20°F29°F36°F41°F41°F36°F27°F22°F18°F
Narvik23°F25°F29°F36°F43°F54°F63°F61°F54°F41°F34°F29°F
Nordaustlandet23°F22°F16°F20°F29°F34°F38°F38°F36°F31°F25°F23°F
Rorvik36°F36°F40°F43°F50°F56°F59°F61°F58°F49°F43°F40°F
Sandefjord34°F34°F40°F49°F56°F63°F68°F67°F61°F52°F45°F40°F
Steinkjer29°F31°F36°F45°F56°F63°F68°F67°F58°F47°F36°F31°F
Valle27°F31°F36°F45°F56°F67°F68°F67°F58°F47°F38°F31°F
Edgeøya25°F25°F20°F23°F31°F36°F40°F41°F40°F36°F31°F29°F
Femundsmarka National Park20°F23°F29°F36°F49°F58°F63°F59°F52°F40°F31°F23°F

Legenda:

dobra pogoda

znośna pogoda

zła pogoda

bardzo zła pogoda


O kraju Norwegia

Co robić w Norwegii?

Plaża / Pływanie

Natura i wieś

Kultura i dziedzictwo

Sport

Podróż z rodzina

Rzemieślnictwo / zakupy

Gastronomia

Zycie nocneCzy informacje o pogodzie dotyczące Norwegia są rzetelne?

Dane klimatyczne dla Norwegia są zbierane codziennie od stycznia 2009. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących Norwegia pozwala nam osadzić średnie każdego miesiąca w Oslo, Bergen, Lofoten, Spitzberg (Svalbard), Stavanger, Trondheim, Ålesund, Bodø, i 107 Inne miasta.

Czyli tak: te dane sa rzetelne za wyjatkiem sytuacji chwilowych zaklocen klimatu w regionie.

Zmień jednostki