Kiedy jechać do Włoch?

Włochy są jednym z krajów, które mają wiele do zaoferowania swoim odwiedzającym: plaże, odkrycia, piękne krajobrazy lub relaksujący pobyt. Pod względem pogody najlepszym okresem na wyjazd do Włoch jest od kwietnia do listopada, ale można tam pojechać przez cały rok.

Wybór terminu urlopu będzie głównie zależał od tego, co chcesz robić na miejscu i jakie regiony chcesz zwiedzić:

 • Aby zwiedzać historyczne miejsca lub odkrywać piękno włoskich miast, najlepiej wybrać wiosnę, od kwietnia do czerwca, lub jesień, od września do listopada.
 • Dla pobytu na plaży nad wybrzeżem lub na wyspach, idealna jest pora letnia. Woda Morza Śródziemnego osiąga rajskie temperatury, a słońce zawsze świeci.
 • Aby wędrować, lepiej wybrać okres międzysezonowy, aby móc chodzić bez cierpienia z powodu upału. Wiosną krajobrazy pokrywają się wielobarwnymi kwiatami, ale pogoda może być deszczowa, podczas gdy jesienią jest bardziej sucha, ale wzgórza są mniej zielone.
 • Aby uprawiać narciarstwo i inne sporty zimowe, wybierz się na północ kraju między grudniem a kwietniem.

Kiedy wybrać się do Włoch, aby uniknąć tłumów? Przyciągając podróżnych z całego świata, kraj jest bardzo uczęszczany od kwietnia do października, z szczytem w lipcu i wrześniu. Wtedy ceny są najwyższe, zarówno lotów, jak i zakwaterowania na miejscu. Jeśli lubisz spokój, dobrym rozwiązaniem jest wyjazd w listopadzie: jest nadal piękna i ciepła pogoda, a to najtańszy okres. W skrajnie południowej części kraju, takiej jak Brindisi czy Bari w Apulii, czy na Sycylii, marzec również może być dobrą opcją, chociaż należy spodziewać się opadów. Zimą pogoda jest łagodna i można spokojnie wybrać się na wycieczkę do Rzymu, Wenecji lub Florencji.Gdzie i kiedy jechać w zależności od pogody?

Północny wschód
Wenecja, Lago di Garda, Bolonia...

Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
45°F do 92°F°C
3 do 19 dni
58°F do 79°F
Marzec i Listopad
38°F do 59°F°C
3 do 10 dni
50°F do 63°F
Styczeń, Luty i Grudzień
31°F do 52°F°C
3 do 8 dni
49°F do 59°F

Północny zachód
Mediolan, Turin, Genua...

Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
40°F do 88°F°C
3 do 21 dni
59°F do 77°F
Marzec i Listopad
36°F do 61°F°C
4 do 11 dni
58°F do 67°F
Styczeń, Luty i Grudzień
27°F do 54°F°C
2 do 11 dni
56°F do 61°F

Południe
Neapol, Bari, Lecce...

Czerwiec, Lipiec i Sierpień
76°F do 94°F°C
0 do 9 dni
74°F do 81°F
Kwiecień, Maj, Wrzesień, Październik i Listopad
59°F do 85°F°C
1 do 12 dni
59°F do 79°F
Styczeń, Luty, Marzec i Grudzień
47°F do 61°F°C
2 do 11 dni
58°F do 65°F

Sardynia
Cagliari, Olbia, Alghero...

Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
68°F do 90°F°C
0 do 6 dni
65°F do 77°F
Kwiecień i Listopad
61°F do 67°F°C
4 do 9 dni
59°F do 68°F
Styczeń, Luty, Marzec i Grudzień
52°F do 63°F°C
2 do 7 dni
58°F do 63°F

Środek
Rzym, Pescara, Perugia...

Lipiec i Sierpień
83°F do 92°F°C
1 do 8 dni
77°F do 79°F
Kwiecień, Maj, Czerwiec, Wrzesień, Październik i Listopad
56°F do 83°F°C
3 do 12 dni
58°F do 77°F
Marzec
56°F do 61°F°C
4 do 8 dni
52°F do 59°F
Styczeń, Luty i Grudzień
45°F do 58°F°C
4 do 9 dni
50°F do 63°F

Sycylia
Palermo, Catane, Marsala...

Maj, Czerwiec, Lipiec i Sierpień
67°F do 95°F°C
0 do 4 dni
65°F do 81°F
Marzec, Kwiecień, Wrzesień, Październik i Listopad
58°F do 85°F°C
2 do 9 dni
59°F do 79°F
Styczeń, Luty i Grudzień
52°F do 67°F°C
2 do 8 dni
59°F do 65°F

Toskania
Florencja, Piza, Siena...

Lipiec i Sierpień
77°F do 90°F°C
1 do 6 dni
76°F do 77°F
Kwiecień, Maj, Czerwiec, Wrzesień, Październik i Listopad
52°F do 83°F°C
2 do 10 dni
59°F do 76°F
Marzec
52°F do 59°F°C
4 do 7 dni
56°F do 58°F
Styczeń, Luty i Grudzień
43°F do 59°F°C
4 do 8 dni
56°F do 61°F

Aby uzyskać wszystkie informacje na temat klimatu i pogody we Włoszech dla określonego miesiąca, kliknij odpowiedni link poniżej:

Włochy w styczniu Włochy w lutym Włochy w marcu Włochy w kwietniu Włochy w maju Włochy w czerwcu Włochy w lipcu Włochy w sierpniu Włochy w wrześniu Włochy w październiku Włochy w listopadzie Włochy w grudniu


Kiedy jechać we Włoszech według miast

Chargement en cours
Północny wschód Północny wschód Północny zachód Północny zachód Południe Południe Sardynia Sardynia Środek Środek Sycylia Sycylia Toskania Toskania

Zobacz calą listę miastKlimat i Pogoda we Włoszech

Włochy, rozciągnięte na długość, leżące na skrzyżowaniu Francji, Szwajcarii i Austrii. Ze względu na swoją geografię i ukształtowanie terenu, klimat we Włoszech jest bardzo zróżnicowany. Oto główne warianty:

 • Klimat śródziemnomorski o gorących latach jest dominujący, ponieważ występuje na 60% terytorium włoskiego. Można go znaleźć na przykład w okolicach Rzymu, Pizy, Neapolu, Capri, Kalabrii, na Sardynii i Sycylii. W okolicach Genui ten sam klimat oferuje bardziej umiarkowane lata.
 • Klimat oceaniczny o umiarkowanych latach występuje głównie w północnej części: we Florencji, Turynie, Perugii czy w okolicach Jeziora Garda.
 • Klimat subtropikalny wilgotny bez pory suchej i gorący panuje w Wenecji, Mediolanie i niektórych zakątkach Toskanii, takich jak Siena.
 • W włoskich Alpach występują 3 rodzaje klimatów: polarny tundry w Dolomitach, wilgotny kontynentalny w Południowym Tyrolu i subarktyczny na szczytach Doliny Aosty.

Ogólnie rzecz biorąc, pogoda we Włoszech charakteryzuje się dużymi amplitudami temperatur między północą a południem. Ponadto powyżej równiny Padu, opady są dwukrotnie większe niż poniżej. Wybrzeże zachodnie jest bardziej wilgotne niż wschodnie, które jest bardziej osłonięte. Z kolei wybrzeże Adriatyku często ma niższe temperatury podczas zimy, z powodu ekspozycji na zimne wiatry z północnego wschodu.

Włochy: Tour de Pise

Klimat północnych Włoch

 • W północnych Włoszech, zwłaszcza w Alpach, zimy są surowe. Od grudnia do lutego temperatury często spadają poniżej zera w nocy i osiągają około 10°C (50°F) w ciągu dnia. Na terenach górzystych śnieg utrzymuje się do kwietnia.
 • Wiosną pogoda szybko się ociepla. Podczas gdy w marcu noce są nadal lodowate, średnia temperatura wynosi 15°C (59°F) w ciągu dnia. W kwietniu i maju można spodziewać się od 19 do 24°C (76°F) .
 • Od czerwca zaczyna się lato i robi się gorąco, zwłaszcza w północno-wschodniej części. Na przykład w sierpniu w Bolonii średnia temperatura wynosi 33°C (92°F) . Nawet na dużych wysokościach termometr większość czasu wskazuje powyżej 20°C (68°F) . Na północnym zachodzie spodziewaj się o 1-2 stopnie mniej. Sezon trwa do końca września, kiedy temperatura wynosi nadal około 26°C (79°F) .
 • Jesień w pełni trwa w październiku i listopadzie. Temperatura spada w nocy, ale można nadal cieszyć się pięknymi słonecznymi dniami, gdzie średnie wahają się między 15 a 21°C (70°F) .
 • To najbardziej deszczowa część kraju: deszcz pada przez cały rok, z szczytem wilgotności między majem a sierpniem.

Klimat Środkowych Włoch i Toskanii

 • Od kwietnia do listopada pogoda jest idealna w środkowych Włoszech.
 • Pod koniec wiosny i na początku jesieni temperatura wynosi między 18 a 23°C (74°F) , co jest idealne do spacerów i odkrywania bogactw tej regionu, pomimo sporadycznych opadów deszczu.
 • Latem, od czerwca do września, maksymalne temperatury wynoszą od 28 do 33°C (92°F) . Jest gorąco, ale nie jest to upalna pogoda.
 • Zimą, od grudnia do marca, temperatury pozostają łagodne, w okolicach 8°C (47°F) w nocy i 14°C (58°F) w ciągu dnia.
 • W Środkowych Włoszech i Toskanii, bardzo przyjemne jest kąpielowanie między czerwcem a wrześniem, a nawet październikiem w zależności od roku. W lipcu i sierpniu temperatura wody wynosi około 25°C (77°F) .
 • Opady mogą występować przez cały rok, z szczytem wilgotności w maju i listopadzie.

Klimat Południowych Włoch i Wysp

Ciepło i słońce to charakterystyka południowych Włoch, tak samo jak na wyspach jak Sycylia czy Sardynia. Ze względu na swoją szerokość geograficzną, ta część Włoch doświadcza długich letnich miesięcy. Na kontynencie, upał może dokuczać osobom wrażliwym. Średnia temperatura wynosi 34°C (94°F) w lipcu i sierpniu w Lecce oraz w Tarencie, a może wzrosnąć jeszcze bardziej, jeśli oddalisz się od wybrzeża. Jedynym sposobem na ochłodzenie się jest kąpiel! Woda ma temperaturę około 26-28°C przez całe lato, prawdziwa przyjemność... Na Sardynii i Sycylii temperatury są łagodzone przez morskie wiatry.

Wiosna i jesień są tak krótkie, że są praktycznie niezauważalne. To tylko w kwietniu i listopadzie pogoda przypomina nam o przejściowych porach roku, z maksymalnymi temperaturami w okolicach 20°C (68°F) .

Od grudnia do marca, temperatura w najcieplejszych godzinach wynosi między 14 a 17°C (63°F) . Pogoda może być deszczowa, ale chmury szybko ustępują miejsca słońcu.


Temperatura i opady we Włoszech

Na tych grafikach 3 prezentujemy ewolucje temperatur we Włoszech i opady deszczu miesiąc po miesiącu w Rzym, Palermo, Cagliari, Bari i Bolonia, także miesięczna temperatura morza w miastach wybrzeżnych.


Napływ turystów i sezony turystyczne we Włoszech

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny we Włoszech (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne we Włoszech

Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Styczeń, Luty, Marzec, Listopad i Grudzień. Napływ turystów we Włoszech jest wysoki w Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik.

 • Bardzo niski sezon turystyczny we Włoszech: Styczeń, Luty i Marzec.
 • Niski sezon turystyczny we Włoszech: Listopad i Grudzień.
 • Wysoki sezon turystyczny we Włoszech: Kwiecień, Maj i Czerwiec.
 • Bardzo wysoki sezon turystyczny we Włoszech: Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik.

Wykres: wskaźnik napływu turystów we Włoszech w poszczególnych miesiącach


Średnia cena lotów do Włoch

Cena lotu w obie strony Warszawa - Rzym jest średnio niższa w przypadku wylotu w grudniu (średnio 417 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w wrześniu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do Rzymu będzie o 296 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów do WłochGdzie jechać we Włoszech?

Ta tabela pokazuje maksymalne temperatury dla każdego miasta oraz nasza opinie, na temat pogody z miesiąca na miesiąc (zobacz kolor w legendzie pod tabela).

Miasta sty.lut.mar.kwi.majcze.lip.sie.wrz.paź.lis.gru.
Rzym56°F56°F61°F67°F74°F83°F88°F90°F83°F74°F65°F58°F
Palermo58°F58°F61°F67°F72°F81°F88°F88°F81°F74°F67°F59°F
Cagliari58°F58°F61°F67°F72°F81°F88°F88°F81°F74°F67°F61°F
Bari56°F56°F59°F67°F74°F81°F86°F88°F81°F72°F65°F58°F
Bolonia47°F50°F59°F67°F74°F85°F90°F92°F81°F70°F59°F50°F
Florencja50°F52°F59°F67°F72°F81°F88°F90°F81°F70°F59°F52°F
Lago di Garda47°F49°F58°F63°F70°F79°F83°F83°F76°F67°F56°F49°F
Lecce58°F59°F61°F67°F74°F81°F86°F90°F83°F74°F68°F61°F
Mediolan47°F50°F59°F67°F74°F83°F88°F88°F79°F68°F56°F49°F
Neapol56°F58°F61°F67°F74°F81°F88°F90°F83°F74°F67°F59°F
Wenecja47°F50°F58°F65°F70°F79°F83°F85°F77°F67°F58°F49°F
Catane59°F61°F65°F70°F77°F86°F94°F94°F85°F77°F68°F63°F
Marsala59°F58°F59°F63°F68°F76°F81°F83°F79°F74°F68°F61°F
Alghero56°F56°F59°F63°F68°F77°F83°F83°F79°F72°F65°F59°F
Olbia58°F58°F61°F67°F74°F83°F88°F88°F81°F74°F65°F59°F
Amalfi56°F56°F61°F67°F72°F81°F88°F90°F81°F74°F65°F58°F
Brindisi56°F58°F61°F65°F72°F81°F86°F88°F81°F72°F67°F59°F
Capri58°F58°F59°F63°F68°F77°F83°F85°F79°F74°F67°F61°F
Dolomity31°F32°F38°F45°F52°F63°F67°F67°F59°F50°F41°F32°F
Genua49°F50°F58°F65°F70°F79°F85°F85°F77°F68°F58°F50°F

Legenda:

idealna pogoda

dobra pogoda

znośna pogoda

zła pogoda

bardzo zła pogoda


O kraju Włochy

Co robić we Włoszech?

Plaża / Pływanie

Natura i wieś

Kultura i dziedzictwo

Sport

Podróż z rodzina

Rzemieślnictwo / zakupy

Gastronomia

Zycie nocneCzy informacje o pogodzie dotyczące Włochy są rzetelne?

Dane klimatyczne dla Włochy są zbierane codziennie od stycznia 2009. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących Włochy pozwala nam osadzić średnie każdego miesiąca w Rzym, Palermo, Cagliari, Bari, Bolonia, Florencja, Lago di Garda, Lecce, i 207 Inne miasta.

Czyli tak: te dane sa rzetelne za wyjatkiem sytuacji chwilowych zaklocen klimatu w regionie.

Zmień jednostki