Kiedy jechać na Reunion?

Najlepszym okresem na wyjazd na Reunion jest bez wątpienia pora sucha, która trwa od maja do listopada. Ten okres charakteryzuje się łagodnym ciepłem, idealnym do uprawiania aktywności na zewnątrz. To doskonały moment, aby korzystać z plaż na wyspie, ale także do wędrówki po górach. W czasie pory suchej słońce często świeci, a opady są rzadkie.

Lipiec i sierpień to miesiące, w których największy jest ruch turystyczny. Piękne plaże na zachodzie wyspy przyciągają tłumy wczasowiczów z Europy. Jeśli zastanawiasz się, kiedy wybrać się na Reunion, aby uniknąć tłumów, warto wiedzieć, że maj, czerwiec, wrzesień i październiktak samo przyjemne, ale mniej zatłoczone.

Z drugiej strony, jeśli deszczowe dni Ci nie przeszkadzają, można również podróżować na Reunion podczas pora deszczowa. Wiele podróżników wybiera zwłaszcza koniec roku na swój pobyt. Jednak od listopada do maja temperatura czasami sięga 40°C (104°F) , co może być trudne do zniesienia. Ponadto dni deszczowe są liczne, a deszcz może przelewać się przez kilka godzin.

Pora deszczowa jest jednak dobrym okresem na uczestnictwo w lokalnych uroczystościach, takich jak chińskie i tamilskie Nowe Lata, ceremonie chodzenia po ogniu czy liczne biegi, które odbywają się w tym czasie.Gdzie i kiedy jechać w zależności od pogody?

Góry Centralne
Salazie, Cilaos, La Plaine des Palmistes...

Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
70°F do 76°F°C
2 do 5 dni
Kwiecień, Maj, Czerwiec, Listopad i Grudzień
72°F do 81°F°C
5 do 13 dni
Styczeń, Luty i Marzec
79°F do 83°F°C
14 do 18 dni

Północ
Saint-Denis, Saint-André, Sainte-Suzanne...

Sierpień i Wrzesień
70°F do 74°F°C
3 do 4 dni
76°F
Maj, Czerwiec, Lipiec, Październik, Listopad i Grudzień
70°F do 81°F°C
4 do 11 dni
77°F do 81°F
Styczeń, Luty, Marzec i Kwiecień
79°F do 83°F°C
10 do 18 dni
83°F do 85°F

Południe
Saint-Pierre, Saint-Philippe, L’Étang-Salé...

Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik i Listopad
70°F do 77°F°C
1 do 5 dni
76°F do 79°F
Kwiecień, Maj i Grudzień
76°F do 81°F°C
5 do 11 dni
81°F do 83°F
Styczeń, Luty i Marzec
79°F do 83°F°C
13 do 16 dni
83°F do 85°F

Wschód
Saint-Benoît, Sainte-Rose (Reunion), Bras-Panon...

Sierpień, Wrzesień i Październik
70°F do 76°F°C
3 do 4 dni
76°F do 77°F
Maj, Czerwiec, Lipiec, Listopad i Grudzień
70°F do 79°F°C
5 do 11 dni
77°F do 81°F
Styczeń, Luty, Marzec i Kwiecień
79°F do 81°F°C
13 do 18 dni
83°F do 85°F

Zachód
Saint-Gilles-les-Bains, Le Port, Saint-Leu...

Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
74°F do 77°F°C
1 do 3 dni
76°F do 77°F
Kwiecień, Maj, Czerwiec, Listopad i Grudzień
76°F do 81°F°C
3 do 10 dni
79°F do 83°F
Styczeń, Luty i Marzec
81°F do 83°F°C
12 do 16 dni
83°F do 85°F

Aby uzyskać wszystkie informacje na temat klimatu i pogody na Reunionie dla określonego miesiąca, kliknij odpowiedni link poniżej:

Reunion w styczniu Reunion w lutym Reunion w marcu Reunion w kwietniu Reunion w maju Reunion w czerwcu Reunion w lipcu Reunion w sierpniu Reunion w wrześniu Reunion w październiku Reunion w listopadzie Reunion w grudniu


Kiedy jechać na Reunionie według miast

Chargement en cours
Góry Centralne Góry Centralne Północ Północ Południe Południe Wschód Wschód Zachód Zachód

Zobacz calą listę miastKlimat i Pogoda na Reunionie

Położona niedaleko Mauritiusa i Madagaskaru, Reunion cieszy się tropikalnym klimatem. Wyspa ma stałą temperaturę, z średnimi temperaturami wahającymi się między 20 a 30°C (86°F) . Klimat Reunionu charakteryzuje się również częstymi opadami deszczu. Umiejscowiona na półkuli południowej, Reunion ma odwrotny sezon w porównaniu z metropolią. Faktycznie, na wyspie występują dwa sezony:

  • zima australijska, od maja do listopada, kiedy panują przyjemne temperatury, słoneczna pogoda i rzadkie opady deszczu
  • lato australijskie, od listopada do kwietnia, charakteryzuje się częstszymi opadami deszczu i wysokimi temperaturami (czytaj: wyjazd na Reunion podczas pory deszczowej).

Ponadto Reunion ma duże zróżnicowanie terenu, zwłaszcza najwyższy punkt na wysokości 3069 m. Dlatego na wyspie występują duże różnice klimatyczne. Faktycznie, pogoda jest cieplejsza na wybrzeżach i chłodniejsza w głąb lądu.

Dodatkowo, istnieje część bardziej chroniona przed wiatrem: zachodnie wybrzeże w okolicach Saint-Paul jest nazywane „wybrzeżem pod wiatr”, podczas gdy wschodnie, w okolicach Sainte-Rose, jest nazywane „wybrzeżem z wiatrem”. W rezultacie, na wschodzie wyspy pada częściej deszcz niż na zachodzie.

Pogoda na Reunionie ma sezon cyklonowy trwający od listopada do maja. Wyspa może być dotknięta przez tropikalne cyklony, które czasami powodują szkody na wybrzeżach. Niemniej jednak, to głównie niepogoda sprawia, że ten okres jest trudny, przynosząc ulewny deszcz i silne wiatry.

Reunion: Cirque de Mafate

Warto dowiedzieć się więcej o klimacie na Reunionie w regionie po regionie, aby zaplanować swoją podróż.

Klimat na północy i zachodzie Reunionu

Północ i zachód wyspy mają relatywnie przyjemny klimat, co sprawia, że jest to bardzo turystyczny region. To tutaj znajduje się stolica Reunionu, Saint-Denis, położona na północnym wybrzeżu. W tej strefie roczne opady wynoszą około 1600 mm, głównie w styczniu, lutym i marcu. Średnie temperatury wynoszą 25 °C w porze suchej i mogą spaść do 15°C (59°F) w nocy. Natomiast latem oscylują między 30 a 23°C (74°F) w zależności od pory dnia.

Ponadto, im bardziej skręcamy na zachód, tym pogoda staje się przyjemniejsza. Na przykład w Saint Paul i Saint Leu roczne opady wynoszą około 1300 mm. Deszcze te skupiają się w porze deszczowej. Natomiast od maja do listopada panują idealne warunki do kąpieli, z wieloma słonecznymi dniami i temperaturami między 21 a 26°C (79°F) .

Ponadto, w północnej i zachodniej części wyspy często jest zachmurzenie, co jednak nie przeszkadza w korzystaniu z pobytu. Jest to nawet przyjemne w celu zniwelowania lokalnych temperatur.

Z drugiej strony, choć kąpiel jest możliwa przez cały rok na wyspie, to właśnie w tej strefie jest najprzyjemniejsza. Znajdują się tu najpiękniejsze plaże i temperatura wody wynosi między 23 a 27°C (81°F) . Należy jednak zwrócić uwagę na ograniczenia kąpielowe związane z obecnością rekinów.

Klimat Reunionu: Dzika Południowa

Południe Reunionu, zwane „Dzikim Południem”, jest relatywnie deszczowe, zwłaszcza gdy kierujemy się na wschód. Jeśli pogoda jest łagodna w Saint-Joseph przez cały rok, to miasto Saint-Philippe ma więcej opadów.

Ponadto, choć Saint-Pierre nie jest najbardziej turystyczne, to właśnie tutaj panuje najlepszy klimat w porze suchej. Opady są tu bardzo niskie, a temperatury są cieplejsze niż w reszcie wyspy.

Klimat na wschodzie Reunionu

Wschód Reunionu charakteryzuje się obfitymi opadami, zwłaszcza w miastach takich jak Saint-André i Sainte Rose.

Na przykład Saint André ma około 1800 mm opadów rocznie, z ponad 20 dniami deszczowymi w porze deszczowej. Na miejscu temperatury są również chłodniejsze niż na zachodnim wybrzeżu, oscylując w granicach 22°C (72°F) zimą i 25-28 °C latem. Wschód ma bujną roślinność, ale jest mało odwiedzany przez podróżnych.

Klimat Reunionu w głębi lądu

Środkowa część Reunionu jest głównie pagórkowata. Znajduje się tu m.in. kocioł Mafate, Cilaos czy Salazie. Ten region jest chłodniejszy niż reszta wyspy.

Na przykład trzeba zabrać ciepłe ubrania, aby udać się na wulkan Piton de la Fournaise położony na wysokości 2600 m. Maksymalne temperatury wynoszą 12 °C zimą i 18°C (65°F) latem. W lipcu-sierpniu rtęć może spaść do 3 °C po zmroku.

Ponadto, ten region jest również ekstremalnie deszczowy. Można spodziewać się ulew w czasie australijskiego lata, zwłaszcza u stóp wulkanu w Bellecombe. Ponadto miasta wysoko położone, takie jak Mare à Vieille Place, Commerson i Cilaos, mają rekordy światowych opadów.

W Reunionie deszcz może nie padać przez kilka tygodni, a następnie spaść obficie po przejściu cyklonu lub depresji. Na przykład w 1964 roku w Cilaos spadło 261 mm deszczu w godzinę, a w 1980 roku w Commerson ponad 6 metrów w ciągu 15 dni.

Ponadto, chociaż Reunion jest wyspą tropikalną, czasami pada śnieg na wysokich szczytach w trakcie australijskiej zimy, zwłaszcza na szczycie Piton des Neiges. Jest to jednak bardzo rzadkie.


Temperatura i opady na Reunionie

Na tych grafikach 3 prezentujemy ewolucje temperatur na Reunionie i opady deszczu miesiąc po miesiącu w Saint-Denis, Saint-Gilles-les-Bains, Saint-Pierre, Cilaos i La Plaine des Palmistes, także miesięczna temperatura morza w miastach wybrzeżnych.


Napływ turystów i sezony turystyczne na Reunionie

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny na Reunionie (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne na Reunionie

Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec i Wrzesień. Napływ turystów na Reunionie jest wysoki w Sierpień, Październik, Listopad i Grudzień.

  • Bardzo niski sezon turystyczny na Reunionie: Styczeń, Luty, Marzec i Czerwiec.
  • Niski sezon turystyczny na Reunionie: Kwiecień, Maj, Lipiec i Wrzesień.
  • Bardzo wysoki sezon turystyczny na Reunionie: Sierpień, Październik, Listopad i Grudzień.

Wykres: wskaźnik napływu turystów na Reunionie w poszczególnych miesiącach


Średnia cena lotów na Reunion

Cena lotu w obie strony Warszawa - Saint-Denis jest średnio niższa w przypadku wylotu w marcu (średnio 3217 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w sierpniu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do Saint-Denis będzie o 1692 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów na ReunionGdzie jechać na Reunionie?

Ta tabela pokazuje maksymalne temperatury dla każdego miasta oraz nasza opinie, na temat pogody z miesiąca na miesiąc (zobacz kolor w legendzie pod tabela).

Miasta sty.lut.mar.kwi.majcze.lip.sie.wrz.paź.lis.gru.
Saint-Denis81°F83°F81°F79°F77°F74°F74°F74°F74°F77°F79°F81°F
Saint-Gilles-les-Bains81°F83°F81°F81°F77°F76°F74°F74°F74°F76°F79°F81°F
Saint-Pierre83°F83°F81°F79°F77°F76°F72°F74°F74°F76°F77°F81°F
Cilaos79°F79°F79°F77°F76°F72°F70°F70°F72°F74°F76°F79°F
La Plaine des Palmistes79°F79°F79°F77°F76°F72°F70°F70°F72°F74°F76°F79°F
Le Port83°F83°F83°F81°F79°F76°F74°F74°F76°F77°F79°F81°F
L’Étang-Salé83°F83°F81°F79°F77°F76°F72°F74°F74°F76°F77°F81°F
Saint-Benoît81°F81°F81°F79°F76°F72°F70°F70°F72°F76°F77°F79°F
Saint-Leu81°F83°F81°F81°F77°F76°F74°F74°F74°F76°F79°F81°F
Saint-Philippe79°F79°F79°F77°F76°F72°F70°F70°F72°F74°F76°F79°F
Salazie81°F81°F81°F79°F76°F72°F70°F70°F72°F76°F77°F79°F
Boucan-Canot81°F83°F81°F81°F77°F76°F74°F74°F74°F76°F79°F81°F
Bourg-Murat79°F79°F79°F77°F76°F72°F70°F70°F72°F74°F76°F79°F
Hell-Bourg81°F81°F81°F79°F76°F72°F70°F70°F72°F76°F77°F79°F
La Saline-les-bains81°F83°F81°F81°F77°F76°F74°F74°F74°F76°F79°F81°F
Mafate81°F83°F81°F81°F77°F76°F74°F74°F74°F76°F79°F81°F
Piton de la Fournaise79°F79°F79°F77°F76°F72°F70°F70°F72°F74°F76°F79°F
Piton des Goyaves79°F79°F79°F77°F76°F72°F70°F70°F72°F74°F76°F79°F
Saint-André81°F81°F81°F79°F76°F72°F70°F70°F72°F76°F77°F79°F
Saint-Joseph (Reunion)83°F83°F81°F79°F77°F76°F72°F74°F74°F76°F77°F81°F

Legenda:

idealna pogoda

dobra pogoda

znośna pogoda


O kraju Reunion

Co robić na Reunionie?

Plaża / Pływanie

Natura i wieś

Kultura i dziedzictwo

Sport

Podróż z rodzina

Rzemieślnictwo / zakupy

Gastronomia

Zycie nocneCzy informacje o pogodzie dotyczące Reunion są rzetelne?

Dane klimatyczne dla Reunion są zbierane codziennie od stycznia 2009. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących Reunion pozwala nam osadzić średnie każdego miesiąca w Saint-Denis, Saint-Gilles-les-Bains, Saint-Pierre, Cilaos, La Plaine des Palmistes, Le Port, L’Étang-Salé, Saint-Benoît, i 23 Inne miasta.

Czyli tak: te dane sa rzetelne za wyjatkiem sytuacji chwilowych zaklocen klimatu w regionie.

Zmień jednostki