Kiedy jechać na Mauritius?

Rajskim miejscem położonym w sercu Oceanu Indyjskiego jest Mauritius, który ma wiele do zaoferowania swoim odwiedzającym. Chociaż można tam podróżować przez cały rok, najlepszy okres na wyjazd na Mauritius przypada od maja do października, podczas południowej zimy. Ta pora roku jest idealna do kąpieli, odkrywania krajobrazów i uprawiania sportów wodnych.

Jednakże, mimo że deszcze są częste od listopada do kwietnia, warunki pogodowe pozostają wystarczająco przyjemne, aby podróżować na Mauritius także podczas południowego lata. Temperatury są łagodne, a słońce zazwyczaj świeci. Ponadto, decydując się na odwiedzenie wyspy w czasie pory deszczowej, podróżni będą mogli uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych.

W rzeczywistości, na miejscu, chińskie Nowe Lato, obchodzone między końcem stycznia a początkiem lutego, jest równie uroczyste jak w samej Chinach. W marcu, święte jezioro Grand Bassin staje się miejscem pielgrzymek dla tysięcy wyznawców hinduizmu, którzy obchodzą Maha Shivaratree.

Podróżowanie poza sezonem na Mauritius będzie zatem okazją do skorzystania z korzystnych ofert, ale także dobrą okazją do nawiązania kontaktu z mieszkańcami i odkrycia innej strony tej wspaniałej wyspy.

Wreszcie, jeśli zastanawiasz się, kiedy wybrać się na Mauritius na nurkowanie, najlepszy okres przypada podczas południowego lata, w listopadzie-grudniu lub marcu-kwietniu. Morze jest wtedy cieplejsze i zazwyczaj spokojne. Niemniej jednak, przez cały rok będziesz mógł korzystać z plaż na wyspie podczas pobytu, chociaż czasami między dwoma opadami deszczu.Gdzie i kiedy jechać w zależności od pogody?

Mapa najlepszych okresów na podróż na Mauritius
Mapa najlepszych okresów na podróż na Mauritius ©gdzie-i-kiedy.pl

Agaléga
Agaléga...

Sierpień i Wrzesień
79°F
3 do 4 dni
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Październik, Listopad i Grudzień
79°F do 85°F°C
6 do 19 dni

Centrum Mauritiusa
Curepipe, Quatre Bornes, Moka...

Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
76°F do 81°F°C
0 do 2 dni
76°F do 79°F
Maj i Listopad
79°F do 81°F°C
2 do 3 dni
77°F do 81°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień i Grudzień
83°F do 85°F°C
4 do 13 dni
81°F do 85°F

Północ
Port Louis, Grand Baie, Trou-aux-Biches...

Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik i Listopad
76°F do 81°F°C
0 do 2 dni
76°F do 81°F
Kwiecień i Grudzień
83°F
4 dni
81°F do 83°F
Styczeń, Luty i Marzec
85°F
8 do 11 dni
83°F do 85°F

Południowe wybrzeże
Souillac, Mahébourg, Black River Gorges National Park...

Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik i Listopad
74°F do 81°F°C
1 do 3 dni
76°F do 79°F
Maj i Czerwiec
77°F do 81°F°C
2 do 4 dni
77°F do 81°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień i Grudzień
83°F do 85°F°C
5 do 13 dni
81°F do 85°F

Rodrigues
Port-Mathurin, Port Sud-Est, Île aux Cocos...

Cały rok
76°F do 85°F°C
1 do 9 dni
76°F do 85°F

Wschodnie wybrzeże
Trou d'Eau Douce, Belle Mare, île aux Cerfs...

Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik i Listopad
74°F do 81°F°C
0 do 3 dni
76°F do 79°F
Maj i Czerwiec
77°F do 79°F°C
1 do 4 dni
77°F do 81°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień i Grudzień
83°F do 85°F°C
4 do 13 dni
81°F do 85°F

Zachodnie Wybrzeże
Flic en Flac, Albion, Morne Brabant...

Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
76°F do 81°F°C
0 do 2 dni
76°F do 79°F
Maj i Listopad
79°F do 81°F°C
2 do 3 dni
77°F do 81°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień i Grudzień
83°F do 85°F°C
4 do 13 dni
81°F do 85°F

Kiedy jechać na Mauritiusie według miast

Zobacz calą listę miastKlimat i Pogoda na Mauritiusie

Położona w Oceanie Indyjskim, między Reunionem a wyspą Rodrigues, Mauritius cieszy się idylliczną pogodą. Z temperaturami wahającymi się od 22 do 31°C (88°F) i bardzo wysokim nasłonecznieniem, można powiedzieć, że jest tam pięknie praktycznie przez cały rok! Na miejscu panuje klimat tropikalny, co oznacza, że pomimo ciepła i słońca, czasami występują opady, szczególnie pod koniec dnia. Są one jednak krótkotrwałe.

Na Mauritiusie wyróżnia się dwa pory roku:

  • letnią porę deszczową od listopada do kwietnia, która jest ciepła i wilgotna
  • zimową porę suchą od maja do października, która jest bardziej sucha i łagodna

Pora cyklonowa trwa od grudnia do marca. Chociaż cyklony zazwyczaj omijają wyspę, Mauritius czasami doświadcza tropikalnych burz w tym okresie. Wtedy występują długotrwałe deszczowe dni i silne wiatry.

Mimo że terytorium jest niewielkie (około 2000 km²), klimat Mauritiusa różni się znacznie w zależności od regionów. Niektóre obszary są bardziej wietrzne i wilgotne niż inne.

Warto więc poznać klimat regionu po regionie, aby zorganizować swoją podróż.

Mauritius: Plage paradisiaque sur l'île Maurice

Klimat na Mauritiusie - Zachodnie Wybrzeże

Zachodnie wybrzeże Mauritiusa to region o przyjemnym klimacie. Chronione przed deszczami, ta część wyspy cieszy się wieloma słonecznymi dniami, nawet podczas pory deszczowej. Ogólnie rzecz biorąc, w tej części Mauritiusa panują również wysokie temperatury, zwłaszcza w okolicach stolicy, Port Louis.

Dodatkowo, temperatura wody jest wyższa niż na wschodnim wybrzeżu (między 23 a 28°C (83°F) ), co sprawia, że kąpiel jest przyjemna przez większość roku. Dlatego niektórzy podróżnicy skupiają się na tym regionie podczas swojego pobytu, zwłaszcza w turystycznym mieście Flic en Flac.

Klimat na Mauritiusie - Północne Wybrzeże

Klimat w tej części Mauritiusa jest również bardzo łagodny, ponieważ północ cieszy się dużą ochroną przed wiatrami i niską wilgotnością w porównaniu z resztą terytorium. Faktycznie, w tej strefie jest mniej dni i milimetrów deszczu.

Dodatkowo, z bardzo wysokim nasłonecznieniem i stosunkowo suchym klimatem, północne wybrzeże jest idealne, jeśli chcesz leniuchować na słońcu i zrelaksować się podczas pobytu.

To również najbardziej turystyczny region wyspy. Znajdziesz tam mnóstwo hoteli i atrakcji, ale także najpiękniejsze plaże, takie jak Trou aux Biches czy Pereybère. To także północne wybrzeże należy wybrać, jeśli jesteś miłośnikiem nurkowania. Większość miejsc do nurkowania na wyspie znajduje się w tej strefie.

Klimat na Mauritiusie - Wschodnie Wybrzeże

Bardziej eksponowane na wiatry, wschodnie wybrzeże cieszy się nieco chłodniejszymi temperaturami, głównie dzięki wiejącym regularnie pasatom. Na szczęście, podczas australijskiego lata, te wiatry sprawiają, że atmosfera jest mniej wilgotna i bardziej znośna. Dlatego miasto Mahébourg jest uważane za jedno z najbardziej korzystnych pod względem klimatu przez cały rok.

Jednakże, niebo jest często zachmurzone, a opady są bardziej częste w tej strefie. Faktycznie, wschodnie wybrzeże doświadcza od 8 do 22 dni deszczowych miesięcznie, podczas gdy na północy wyspy jest ich tylko od 2 do 8. Należy jednak zauważyć, że te opady zazwyczaj występują w postaci przelotnych ulew, które szybko mijają.

Kąpiel jest możliwa w tej strefie, a mimo wszystko zdarzają się tam również piękne słoneczne dni. Dlatego ten region jest bardzo znany wśród podróżników, zwłaszcza ze względu na słynną wyspę Aux Cerfs i plażę Belle Mare.

Klimat na Mauritiusie - Południowe Wybrzeże

Podobnie jak wschodnie wybrzeże, południowe wybrzeże jest stosunkowo eksponowane na wiatry. Dlatego ta część Mauritiusa czasami ma ograniczenia w kąpieli podczas australijskiej zimy, ze względu na silne prądy.

Ponadto, podczas australijskiego lata, atmosfera jest cieplejsza i bardziej wilgotna niż w reszcie wyspy, zwłaszcza w Souillac. Niemniej jednak, temperatury są bardzo przyjemne w tej części i mogą sięgać nawet 30°C (86°F) .

Z drugiej strony, opady są dość częste w tej strefie. W marcu pada około 20 dni w Souillac w porównaniu do 15 w Grand Baie. Deszcze mają też tendencję do bycia bardziej intensywne. Dlatego ten region jest dość mało turystyczny, poza południowo-zachodnią częścią wyspy, znaną z góry Morne Brabant.

Niemniej jednak, jak wszędzie, znajdziesz tam większość słonecznych dni, szczególnie od maja do listopada.

Klimat w centrum Mauritiusa

Jako mało turystyczny region, centrum Mauritiusa nie cieszy się zbyt przyjemnym klimatem. Ze względu na ukształtowanie terenu i jego ekspozycję, jest to najbardziej wilgotna część terytorium. Jest także chłodniejsza, z temperaturami o 3-4°C niższymi niż na wybrzeżach.

Mimo że słońce często świeci, ta strefa wyspy ma niższe nasłonecznienie w porównaniu z resztą Mauritiusa. Zachmurzenie jest tu stosunkowo duże.

Centrum Mauritiusa to również region o największej ilości opadów, z prawie 300 mm deszczu w styczniu w porównaniu do 200 na północy. Deszcz pada rzadziej niż na wschodzie, ale intensywniej. Dlatego gdy niebo się zachmurza, trzeba szybko szukać schronienia.

Mimo że nie jest to zbyt reprezentatywne dla pogody na Mauritiusie, ten region można jednak zwiedzić na dzień, aby odkryć Ziemię Siedmiu Kolorów lub miasto Grand Bassin.


Temperatura i opady na Mauritiusie

Na tych grafikach 3 prezentujemy ewolucje temperatur na Mauritiusie i opady deszczu miesiąc po miesiącu w Port-Mathurin, Port Louis, Flic en Flac, Grand Baie i Trou-aux-Biches, także miesięczna temperatura morza w miastach wybrzeżnych.


Napływ turystów i sezony turystyczne na Mauritiusie

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny na Mauritiusie (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne na Mauritiusie

Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec i Wrzesień. Napływ turystów na Mauritiusie jest wysoki w Sierpień, Październik, Listopad i Grudzień.

  • Bardzo niski sezon turystyczny na Mauritiusie: Marzec, Kwiecień, Maj i Czerwiec.
  • Niski sezon turystyczny na Mauritiusie: Styczeń, Luty, Lipiec i Wrzesień.
  • Wysoki sezon turystyczny na Mauritiusie: Sierpień i Październik.
  • Bardzo wysoki sezon turystyczny na Mauritiusie: Listopad i Grudzień.

Wykres: wskaźnik napływu turystów na Mauritiusie w poszczególnych miesiącach


Średnia cena lotów na Mauritius

Cena lotu w obie strony Warszawa - Port Louis jest średnio niższa w przypadku wylotu w marcu (średnio 3158 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w sierpniu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do Port-Louis będzie o 1477 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów na MauritiusGdzie jechać na Mauritiusie?

Ta tabela pokazuje maksymalne temperatury dla każdego miasta oraz nasza opinie, na temat pogody z miesiąca na miesiąc (zobacz kolor w legendzie pod tabela).

Miasta sty.lut.mar.kwi.majcze.lip.sie.wrz.paź.lis.gru.
Port-Mathurin83°F85°F85°F83°F81°F77°F76°F76°F76°F77°F79°F81°F
Port Louis85°F85°F85°F83°F79°F77°F76°F76°F76°F77°F81°F83°F
Flic en Flac85°F85°F85°F85°F81°F79°F77°F77°F77°F81°F81°F83°F
Grand Baie85°F85°F85°F83°F79°F77°F76°F76°F76°F77°F81°F83°F
Trou-aux-Biches85°F85°F85°F83°F79°F77°F76°F76°F76°F77°F81°F83°F
Île aux Cocos83°F85°F85°F83°F81°F77°F76°F76°F76°F77°F79°F81°F
Port Sud-Est83°F85°F85°F83°F81°F77°F76°F76°F76°F77°F79°F81°F
Agaléga85°F85°F85°F85°F83°F81°F79°F79°F79°F81°F83°F85°F
Albion85°F85°F85°F83°F79°F77°F76°F76°F76°F77°F81°F83°F
Belle Mare83°F85°F83°F83°F79°F77°F76°F74°F76°F77°F79°F83°F
Black River Gorges National Park85°F85°F85°F85°F81°F79°F77°F77°F77°F81°F81°F83°F
Curepipe85°F85°F85°F85°F81°F79°F77°F77°F77°F81°F81°F83°F
île aux Cerfs83°F85°F83°F83°F79°F77°F76°F74°F76°F77°F79°F83°F
Mahébourg83°F85°F83°F83°F79°F77°F76°F74°F76°F77°F79°F83°F
Moka85°F85°F85°F83°F79°F77°F76°F76°F76°F77°F81°F83°F
Morne Brabant85°F85°F85°F85°F81°F79°F77°F77°F77°F81°F81°F83°F
Quatre Bornes85°F85°F85°F85°F81°F79°F77°F77°F77°F81°F81°F83°F
Souillac83°F85°F83°F83°F79°F77°F76°F74°F76°F77°F79°F83°F
Trou d'Eau Douce83°F85°F83°F83°F79°F77°F76°F74°F76°F77°F79°F83°F
Baie aux Huîtres83°F85°F85°F83°F81°F77°F76°F76°F76°F77°F79°F81°F

Legenda:

idealna pogoda

dobra pogoda

znośna pogoda


O kraju Mauritius

Co robić na Mauritiusie?

Plaża / Pływanie

Natura i wieś

Kultura i dziedzictwo

Sport

Podróż z rodzina

Rzemieślnictwo / zakupy

Gastronomia

Zycie nocneCzy informacje o pogodzie dotyczące Mauritius są rzetelne?

Dane klimatyczne dla Mauritius są zbierane codziennie od stycznia 2009. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących Mauritius pozwala nam osadzić średnie każdego miesiąca w Port-Mathurin, Port Louis, Flic en Flac, Grand Baie, Trou-aux-Biches, Île aux Cocos, Port Sud-Est, Agaléga, i 31 Inne miasta.

Czyli tak: te dane sa rzetelne za wyjatkiem sytuacji chwilowych zaklocen klimatu w regionie.

Zmień jednostki