Kiedy jechać do Panamy?

Najlepszy okres na wyjazd do Panamy trwa od grudnia do kwietnia, co odpowiada porze suchej. W tym okresie roku panuje gorąco, i chociaż mogą wystąpić opady deszczu, szybko się one rozpływają. Reszta dnia jest często słoneczna i pozwala na odkrywanie kultury, odpoczynek, nurkowanie z doskonałą widocznością, czy też wędrówki pośród natury.

Nazywana również "verano" (lato) przez mieszkańców Panamy, ta pora roku oferuje możliwość zwiedzenia całego kraju bez ograniczeń związanych z pogodą. Jednakże, jest to bardzo intensywny okres turystyczny w Panamie. Ceny mogą być wyższe, a zwłaszcza najbardziej sympatyczne hotele szybko są zapełnione, zwłaszcza w grudniu, który jest najbardziej popularny w ciągu roku. Zalecamy więc dokonanie rezerwacji jak najwcześniej, aby mieć większy wybór i cieszyć się pobytem w atmosferze relaksu!

Od maja do listopada, jest "invierno", co oczywiście nie ma nic wspólnego z europejską czy północnoamerykańską zimą. Ten okres odpowiada porze deszczowej, która jest szczególnie intensywna w centrum kraju, ponieważ trwa aż do grudnia. Jak wskazuje nazwa, deszcz jest codzienny, niemalże. Niemniej jednak, podróż w tym okresie roku nie jest wykluczona i oferuje nawet wspaniałe rekompensaty.

Faktycznie, to podczas pory deszczowej, między lipcem a październikiem, występują wieloryby na wybrzeżach. Przybywają one tam po ponad 5-miesięcznej podróży z półkuli północnej, aby rodzić w ciepłych wodach. Możesz obserwować to gigantyczne żłobienie na całym południowym wybrzeżu, zwłaszcza na wspaniałej wyspie Taboga, 20 km na południe od miasta Panama.

Również podczas pory deszczowej, można zobaczyć lęgi żółwi skórzastych na plażach wybrzeża karaibskiego. Inną zaletą jest względnie mniejsza liczba turystów w porównaniu z porą suchą, więc możesz cieszyć się pobytem z dala od tłumu.

Kiedy wybrać się do Panamy? Podsumowując, jeśli jesteś miłośnikiem obserwacji zwierząt, pora deszczowa, między lipcem a październikiem, jest wskazana, a opady deszczu będą tylko szczegółem, tak poruszający jest spektakl natury. Natomiast, jeśli dobre warunki pogodowe są niezbędne dla twoich wakacji, wybierz porę suchą, od grudnia do kwietnia.Gdzie i kiedy jechać w zależności od pogody?

Mapa najlepszych okresów na podróż do Panamy
Mapa najlepszych okresów na podróż do Panamy ©gdzie-i-kiedy.pl

Środek
Miasto Panama, Penonomé, Colón...

Styczeń, Luty, Marzec i Kwiecień
85°F do 92°F°C
1 do 12 dni
79°F do 83°F
Grudzień
83°F do 86°F°C
6 do 15 dni
83°F
Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik i Listopad
85°F do 88°F°C
15 do 28 dni
83°F do 86°F

Wschód
Wyspy San Blas, Playón Chico, Mulatupo...

Styczeń, Luty, Kwiecień i Grudzień
81°F do 85°F°C
3 do 18 dni
81°F do 85°F
Marzec, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik i Listopad
81°F do 86°F°C
6 do 26 dni
81°F do 86°F

Zachód
Bocas Del Toro, David, Chitré...

Styczeń, Luty i Marzec
77°F do 94°F°C
1 do 11 dni
81°F do 86°F
Kwiecień i Grudzień
77°F do 94°F°C
5 do 14 dni
81°F do 85°F
Maj i Listopad
77°F do 90°F°C
13 do 26 dni
83°F do 86°F
Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
77°F do 88°F°C
12 do 28 dni
83°F do 86°F

Aby uzyskać wszystkie informacje na temat klimatu i pogody w Panamie dla określonego miesiąca, kliknij odpowiedni link poniżej:

Panama w styczniu Panama w lutym Panama w marcu Panama w kwietniu Panama w maju Panama w czerwcu Panama w lipcu Panama w sierpniu Panama w wrześniu Panama w październiku Panama w listopadzie Panama w grudniu


Kiedy jechać w Panamie według miast

Zobacz calą listę miastKlimat i Pogoda w Panamie

Położony pomiędzy Kostaryką i Kolumbią, w samym sercu Ameryki Środkowej, kraj ten posiada dwa otwarcia morskie: na Morze Karaibskie i na Ocean Spokojny, oraz łańcuch górski, który przecina go na wskroś.

Klimat Panamy jest tropikalny, z trzema odcieniami w zależności od regionów:

  • Klimat równikowy z obfitymi opadami deszczu i stałą temperaturą przez cały rok. Jest to klimat spotykany w całym regionie na zachód od kraju, przy granicy z Kostaryką, ale także w części centralnej, zwłaszcza w okolicach Anton.
  • Klimat tropikalny monsunowy występuje w stolicy, Panamie, w całym obszarze centralnym kraju, a także w regionie Mulatupo na wschodzie.
  • Klimat tropikalny sawanny z suchą zimą przeważa głównie na wschodzie, począwszy od wysp San Blas aż do granicy kolumbijskiej.

Ogólnie rzecz biorąc, opadów deszczu na wybrzeżu Pacyfiku jest dwukrotnie mniej niż na wybrzeżu Karaibskim, co wynika z naturalnej ochrony nizin przed deszczem przez łańcuch górski w centrum kraju. Ponadto, pogoda w Panamie charakteryzuje się niewielką amplitudą temperatury w ciągu miesięcy (rzadko więcej niż 3°C (38°F) różnicy w ciągu roku i średnie temperatury między 27 a 31°C (88°F) w zależności od regionów). Jest to spowodowane bliskością z równikiem, podobnie jak dwie pory roku, które zna kraj:

  • Porę suchą, od grudnia do kwietnia, cechuje dość stabilna pogoda: wilgotność powietrza jest umiarkowana, a temperatury ciepłe, ale nie duszne. W tym okresie zazwyczaj pada regularnie, ale deszcze występują głównie pod koniec dnia i nie trwają zbyt długo.
  • Porę deszczową, od maja do grudnia, cechuje zmienna pogoda: może być słonecznie, a w ciągu 5 minut spada ulewny deszcz. Najczęściej jest pięknie rano, dlatego lepiej jest wybierać aktywności wtedy. Popołudniami tropikalne ulewy są prawie codzienne, a potem słońce powraca na początku wieczoru. Można być świadkiem szczególnie gwałtownych burz, ale Panama pozostaje poza szlakami cyklonów. Jeśli połączenie wilgotności+zimna staje się przytłaczające, warto wspiąć się na wyższe tereny, gdzie atmosfera zawsze jest przyjemna.

Panama: Panama City

Klimat na wschodzie Panamy

Wschodnia część Panamy jest najmniej wilgotna w kraju, a klimat jest tam bardziej korzystny niż gdziekolwiek indziej, zwłaszcza w okolicach wysp San Blas i El Porvenir. Dalej na południe od wybrzeża Morza Karaibskiego, w kierunku Playón Chico lub Mulatupo, pogoda jest bardziej deszczowa, głównie z powodu wiatrów z północy i północnego wschodu, które przynoszą opady.

Temperatury w tej strefie Panamy są również niższe niż w innych regionach. Liczba 27°C (81°F) od stycznia do marca, 29°C (85°F) od czerwca do września i 28°C (83°F) w okresach przejściowych.

Najlepszy okres na podróżowanie tam jest od początku grudnia do końca kwietnia, ale jeśli planujesz podróż w okresie deszczowym, wybierz pobyt wzdłuż wybrzeża Pacyfiku, gdzie atmosfera jest bardziej sucha.

Klimat w centrum Panamy

Pogoda w centrum Panamy jest idealna od stycznia do kwietnia. W przeciwieństwie do wschodniej części kraju, północna część wzdłuż wybrzeża Morza Karaibskiego jest mniej deszczowa podczas pory deszczowej niż południowe wybrzeże, na wybrzeżu Pacyfiku. W tym okresie lepiej więc udać się w okolice Colón niż na wyspy w Zatoce Panamskiej, takie jak Taboga czy Contadora.

Bardzo górzyste wnętrze kraju ma klimat bardziej umiarkowany niż na wybrzeżach, z wyjątkiem Doliny Centralnej, gdzie miasto Gamboa ma temperatury zbliżone do tych w Panamie. Liczba 29°C (85°F) w listopadzie i 31°C (88°F) między lutym a kwietniem, tuż przed porą deszczową.

Klimat na zachodzie Panamy

Podczas pory suchej, od grudnia do kwietnia, zachodnia część kraju ma wysokie temperatury, które regularnie przekraczają 30°C (86°F) i wynoszą nawet około 35°C (95°F) w okolicach David, Chitré lub Sona. Aby się ochłodzić, udaj się do Bocas Del Toro, Chiriqui lub, jeszcze lepiej, Boquete. W tej górskiej strefie klimat jest szczególnie łagodny, z temperaturami oscylującymi między 25 a 28°C (83°F) .

Podczas pory deszczowej, od maja do listopada, liczba spada tylko o 1°C (34°F) , ale wilgotność jest wysoka, ponieważ opady są obfite i regularne, zwłaszcza na południowym wybrzeżu, w okolicach Los Santos.


Temperatura i opady w Panamie

Na tych grafikach 3 prezentujemy ewolucje temperatur w Panamie i opady deszczu miesiąc po miesiącu w Miasto Panama, Bocas Del Toro, Chitré, Colón i David, także miesięczna temperatura morza w miastach wybrzeżnych.


Napływ turystów i sezony turystyczne w Panamie

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny w Panamie (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne w Panamie

Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik. Napływ turystów w Panamie jest wysoki w Styczeń, Luty, Marzec, Listopad i Grudzień.

  • Bardzo niski sezon turystyczny w Panamie: Maj, Czerwiec, Wrzesień i Październik.
  • Niski sezon turystyczny w Panamie: Kwiecień, Lipiec i Sierpień.
  • Wysoki sezon turystyczny w Panamie: Styczeń, Luty, Marzec i Listopad.
  • Bardzo wysoki sezon turystyczny w Panamie: Grudzień.

Wykres: wskaźnik napływu turystów w Panamie w poszczególnych miesiącach


Średnia cena lotów do Panamy

Cena lotu w obie strony Warszawa - Miasto Panama jest średnio niższa w przypadku wylotu w październiku (średnio 3039 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w sierpniu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do Panamy będzie o 844 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów do PanamyGdzie jechać w Panamie?

Ta tabela pokazuje maksymalne temperatury dla każdego miasta oraz nasza opinie, na temat pogody z miesiąca na miesiąc (zobacz kolor w legendzie pod tabela).

Miasta sty.lut.mar.kwi.majcze.lip.sie.wrz.paź.lis.gru.
Miasto Panama86°F88°F88°F88°F86°F86°F86°F86°F86°F86°F85°F86°F
Bocas Del Toro81°F83°F83°F85°F85°F85°F85°F85°F86°F85°F85°F83°F
Chitré88°F88°F90°F90°F88°F86°F86°F86°F86°F86°F85°F86°F
Colón85°F85°F85°F85°F86°F85°F85°F85°F86°F85°F85°F83°F
David88°F92°F94°F92°F90°F88°F86°F86°F86°F85°F86°F86°F
Mulatupo83°F83°F83°F85°F85°F86°F86°F86°F86°F85°F85°F85°F
Penonomé88°F90°F92°F92°F88°F88°F86°F86°F86°F86°F86°F86°F
Playón Chico83°F83°F83°F85°F85°F86°F86°F86°F86°F85°F83°F83°F
Wyspy San Blas81°F81°F81°F83°F83°F85°F83°F83°F85°F85°F83°F83°F
Anton88°F88°F90°F90°F88°F86°F86°F86°F86°F86°F85°F86°F
Boquete77°F79°F81°F83°F79°F79°F79°F79°F79°F77°F77°F77°F
El Porvenir81°F81°F81°F83°F83°F85°F83°F83°F85°F85°F83°F83°F
Gamboa86°F88°F88°F88°F86°F86°F86°F86°F86°F86°F85°F86°F
Los Santos (Las Tablas)88°F88°F90°F90°F88°F86°F86°F86°F86°F86°F85°F86°F
Półwysep Hicacos86°F86°F88°F88°F86°F86°F85°F85°F86°F85°F85°F85°F
Wyspa Contadora85°F86°F88°F88°F86°F86°F86°F86°F86°F85°F85°F85°F
Wyspa Taboga86°F86°F88°F88°F86°F86°F85°F85°F86°F85°F85°F85°F
Aguadulce88°F90°F92°F92°F88°F88°F86°F86°F86°F86°F86°F86°F
Arraijan86°F86°F88°F88°F86°F86°F85°F85°F86°F85°F85°F85°F
Buabidi83°F86°F88°F90°F88°F86°F86°F86°F85°F81°F81°F83°F

Legenda:

idealna pogoda

dobra pogoda

znośna pogoda

zła pogoda

bardzo zła pogoda


O kraju Panama

Co robić w Panamie?

Plaża / Pływanie

Natura i wieś

Kultura i dziedzictwo

Sport

Podróż z rodzina

Rzemieślnictwo / zakupy

Gastronomia

Zycie nocneCzy informacje o pogodzie dotyczące Panama są rzetelne?

Dane klimatyczne dla Panama są zbierane codziennie od stycznia 2009. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących Panama pozwala nam osadzić średnie każdego miesiąca w Miasto Panama, Bocas Del Toro, Chitré, Colón, David, Mulatupo, Penonomé, Playón Chico, i 19 Inne miasta.

Czyli tak: te dane sa rzetelne za wyjatkiem sytuacji chwilowych zaklocen klimatu w regionie.

Zmień jednostki