Kiedy jechać do Ekwadoru?

Najlepszy okres na wyjazd do Ekwadoru przypada zazwyczaj od czerwca do grudnia. Jednak możliwe jest podróżowanie przez cały rok i dostosowanie planu podróży w Ekwadorze w zależności od pór roku i doświadczeń, jakie chcesz przeżyć na miejscu.

Dlatego też, aby skorzystać z pięknych plaż przybrzeżnych Pacyfiku na zachodzie Ekwadoru, najlepszym okresem jest od maja do grudnia. Słońce świeci wtedy na plażowiczów lub obserwatorów lokalnej fauny. Jeśli marzysz o zobaczeniu wielorybów humbaków w okolicach Santa Elena, idealnym momentem jest między czerwcem a wrześniem. Poza tą suchą porą, wybrzeże doskonale nadaje się do surfowania w okolicach Manty. Kiedy wybrać się do Ekwadoru, aby uniknąć tłumów turystów na wybrzeżach Pacyfiku? Wybierz miesiące maj i czerwiec, czyli poza europejskimi wakacjami szkolnymi.

Natomiast, aby zwiedzić stolicę Quito i jej okolice, najlepszym okresem jest między czerwcem a wrześniem. To wysoki sezon turystyczny na wyżynach, dlatego lepiej zarezerwować zakwaterowanie z wyprzedzeniem. Zarówno sportowcy, jak i miłośnicy odkryć kulturowych tłoczą się w regionie, zarówno aby wspinać się, jak i zwiedzać atrakcje turystyczne.

Miłośnicy przyrody mogą odwiedzić Oriente i udać się do ekwadorskiej dżungli amazońskiej w sierpniu lub wrześniu, gdy opady są umiarkowane. W pozostałych miesiącach pogoda jest mniej korzystna, ponieważ bardziej wilgotna, ale pobyt nadal jest możliwy, z wyjątkiem lutego i marca, które są najbardziej deszczowymi miesiącami.

Wreszcie, Galapagos można odkrywać przez cały rok, ale najlepszą porą jest (paradoksalnie) pora deszczowa, czyli od listopada do maja. Deszcze są krótkie, a ciepło komfortowe! Archipelag ujawni wtedy wszystkie swoje atuty, między endemiczną fauną a możliwością aktywności wodnych, takich jak nurkowanie.

Co zabrać w walizce na podróż do Ekwadoru? Bez względu na porę roku, warto zabrać ze sobą ciepłe i nieprzemakalne ubrania. W zależności od miejsca, wieczorem może być chłodno, a deszcz zawsze jest możliwy. Jeśli planujesz wędrówki po Andy, warto zabrać dobre buty trekkingowe. Reszta bagażu powinna zawierać lekkie, ale zakrywające ubrania, aby uniknąć ukąszeń komarów, dobry środek odstraszający owady, oraz wszystko, co niezbędne do ochrony przed słońcem: kapelusz lub czapka, odpowiednie okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania spełniający normy europejskie.Gdzie i kiedy jechać w zależności od pogody?

Mapa najlepszych okresów na podróż do Ekwadoru
Mapa najlepszych okresów na podróż do Ekwadoru ©gdzie-i-kiedy.pl

Andy Kordyliera
Quito, Cuenca, Loja...

Styczeń, Sierpień i Wrzesień
56°F do 79°F°C
3 do 28 dni
Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Październik, Listopad i Grudzień
56°F do 79°F°C
3 do 29 dni

Oriente
Puyo, Puerto Francisco de Orellana, Macas...

Sierpień i Wrzesień
58°F do 92°F°C
3 do 10 dni
Styczeń, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Październik, Listopad i Grudzień
56°F do 90°F°C
3 do 23 dni
Luty i Marzec
58°F do 88°F°C
17 do 26 dni

Wybrzeże Pacyfiku
Guayaquil, Esmeraldas, Machala...

Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad i Grudzień
72°F do 94°F°C
0 do 21 dni
74°F do 81°F
Styczeń, Luty, Marzec i Kwiecień
79°F do 90°F°C
2 do 26 dni
77°F do 81°F

Wyspy galapagos
Isabela Island, Wyspa Santa Cruz, Wyspa San Cristóbal...

Marzec, Kwiecień i Maj
79°F do 83°F°C
1 do 4 dni
79°F do 81°F
Styczeń, Luty, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad i Grudzień
70°F do 81°F°C
0 do 7 dni
72°F do 81°F

Aby uzyskać wszystkie informacje na temat klimatu i pogody w Ekwadorze dla określonego miesiąca, kliknij odpowiedni link poniżej:

Ekwador w styczniu Ekwador w lutym Ekwador w marcu Ekwador w kwietniu Ekwador w maju Ekwador w czerwcu Ekwador w lipcu Ekwador w sierpniu Ekwador w wrześniu Ekwador w październiku Ekwador w listopadzie Ekwador w grudniu


Kiedy jechać w Ekwadorze według miast

Zobacz calą listę miastKlimat i Pogoda w Ekwadorze

Położony pomiędzy Peru i Kolumbią, kraj doświadcza dużych zmian klimatycznych, a pogoda różni się w zależności od wysokości i regionu. Dlatego nie jest rzadkością obserwowanie bardzo zmiennej pogody w ciągu jednego dnia. Klimat w Ekwadorze jest głównie tropikalny, od sawanny z suchą zimą, jak w regionie Guayaquil. Jednakże jest on umiarkowany w części ze względu na obecność Andy i występuje kilka innych trendów:

  • Klimat oceaniczny z umiarkowanymi latami, który występuje w stolicy, Quito, i jej okolicach.
  • Klimat stepowy, suchy i gorący w okolicach Huaquillas, na skraju południowym kraju, oraz na archipelagu Galapagos.
  • Klimat śródziemnomorski z umiarkowanymi latami występuje w okolicach Tulcán, przy granicy kolumbijskiej.
  • Co do Oriente, czyli części amazońskiej Ekwadoru, doświadcza on klimatu oceanicznego, ale także równikowego, z obfitymi opadami i stałą temperaturą przez cały rok.

W Ekwadorze występują dwie główne pory roku:

  • Pora deszczowa (czyli zima), która zazwyczaj rozpoczyna się w listopadzie i kończy w maju, charakteryzująca się ogólnie ciepłą i deszczową pogodą.
  • Pora sucha (czyli lato) jest znacznie krótsza, zaczynając się w czerwcu i kończąc w październiku. Jest to najchłodniejszy okres w Ekwadorze.

Ekwador: Cuenca

Klimat w Andy (Sierra)

W Sierra pogoda w Ekwadorze znacząco różni się w zależności od wysokości. Im wyżej, tym bardziej odczuwalna jest zimna temperatura. Najlepsze miesiące na zwiedzanie regionu to styczeń, sierpień i wrzesień.

Sezon deszczowy trwa od października do maja. Temperatury są niższe niż w pozostałej części kraju, zwłaszcza w wyższych partiach. Średnia temperatura wynosi około 26°C (79°F) w ciągu dnia i 14°C (58°F) w nocy. W zależności od roku i miejsca, opady mogą występować od 10 do 29 dni w miesiącu.

Podczas sezonu suchego, od czerwca do września, Andy mają przyjemny umiarkowany klimat, a słońce świeci przez większość czasu. Jedynym minusem są silne wiatry wysokościowe, jak na przykład w Quito. Temperatury są stabilne w porównaniu do pory deszczowej, ale opady są znacznie rzadsze.

Klimat na wybrzeżu Pacyfiku

Ekwadorskie wybrzeże Pacyfiku ma bardziej przyjemne i łagodne temperatury niż region Sierra i najlepiej odwiedzać je między majem a grudniem.

Temperatury są dość stabilne przez cały rok: między 31 a 34°C (94°F) w ciągu dnia i między 22 a 27°C (81°F) w nocy, przy czym miesiące od maja do sierpnia są najchłodniejsze. Najintensywniejsze opady występują między styczniem a marcem, z maksymalnie 26 dniami deszczowymi w miesiącu.

Niezwykle, to podczas pory suchej, od czerwca do października, słońce jest najrzadsze. Faktycznie, ta strefa jest regularnie pokrywana gęstą mgłą przez cały dzień, zwaną garúa.

To raczej podczas pory deszczowej, że można cieszyć się plażą i słońcem Ekwadoru, ponieważ opady są krótkotrwałe. Najlepszym czasem na odwiedzenie tej części kraju jest listopad i grudzień, ponieważ wszystkie warunki są spełnione do spędzenia wymarzonego pobytu przy rzadkich opadach i temperaturze wody w okolicach 25°C (77°F) .

Klimat w ekwadorskiej Oriente

Strefa Oriente odpowiada ekwadorskiej Amazonii. Tutaj, podobnie jak u sąsiada peruwiańskiego, panuje raczej ciepła i wilgotna pogoda, z intensywnymi opadami przez cały rok. Istnieje jednak (nieco) suchsza pora między lipcem a wrześniem. Temperatury są prawie takie same przez cały rok: od 28 do 33°C (92°F) w zależności od miesiąca. Amplituda temperatury jest dość duża, ponieważ noce pozostają dość chłodne, z minimalnymi temperaturami między 13 a 15°C (59°F) .

Klimat na Galapagos

Położone w samym sercu Oceanu Spokojnego, około 1000 km od wybrzeży Ekwadoru, Wyspy Galapagos mają swój własny mikroklimat, związanym z różnymi prądami morskimi, w tym z prądem Humboldta, który ochładza strefę.

Archi pelag można odwiedzać przez cały rok, ale temperatury są bardziej przyjemne podczas pory deszczowej, od listopada do maja. W rzeczywistości opady są bardzo niskie (maksymalnie 7 dni deszczowych w miesiącu w lutym) i temperatura wynosi między 23 a 28°C (83°F) . To także wtedy woda Pacyfiku jest najbardziej odpowiednia do kąpieli i różnych aktywności morskich, ponieważ może osiągnąć 27°C (81°F) w najgorętszym okresie.

Podczas pory suchej, od początku czerwca do początku grudnia, temperatury pozostają dość łagodne, między 21 a 25°C (77°F) , ale, jeśli opady są praktycznie zerowe, zauważa się pojawienie się gęstej, stałej mgły na szczytach wysp w tym okresie.


Temperatura i opady w Ekwadorze

Na tych grafikach 3 prezentujemy ewolucje temperatur w Ekwadorze i opady deszczu miesiąc po miesiącu w Quito, Isabela Island, Cuenca, Guayaquil i Loja, także miesięczna temperatura morza w miastach wybrzeżnych.


Napływ turystów i sezony turystyczne w Ekwadorze

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny w Ekwadorze (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne w Ekwadorze

Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Wrzesień, Październik, Listopad i Grudzień. Napływ turystów w Ekwadorze jest wysoki w Sierpień.

  • Bardzo niski sezon turystyczny w Ekwadorze: Styczeń, Luty, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Wrzesień i Listopad.
  • Niski sezon turystyczny w Ekwadorze: Marzec, Lipiec, Październik i Grudzień.
  • Bardzo wysoki sezon turystyczny w Ekwadorze: Sierpień.

Wykres: wskaźnik napływu turystów w Ekwadorze w poszczególnych miesiącach


Średnia cena lotów do Ekwadoru

Cena lotu w obie strony Warszawa - Quito jest średnio niższa w przypadku wylotu w marcu (średnio 3870 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w sierpniu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do Quito będzie o 1502 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów do EkwadoruGdzie jechać w Ekwadorze?

Ta tabela pokazuje maksymalne temperatury dla każdego miasta oraz nasza opinie, na temat pogody z miesiąca na miesiąc (zobacz kolor w legendzie pod tabela).

Miasta sty.lut.mar.kwi.majcze.lip.sie.wrz.paź.lis.gru.
Quito63°F63°F63°F63°F63°F65°F65°F67°F67°F65°F63°F63°F
Isabela Island79°F81°F83°F81°F79°F77°F76°F74°F74°F74°F74°F76°F
Cuenca63°F63°F63°F63°F63°F61°F61°F63°F65°F65°F65°F63°F
Guayaquil90°F88°F90°F90°F90°F88°F90°F92°F94°F94°F94°F92°F
Loja72°F70°F70°F70°F70°F68°F68°F70°F72°F74°F74°F74°F
Santiago Island79°F81°F83°F81°F79°F77°F76°F74°F74°F74°F74°F76°F
Wyspa Floreana79°F81°F83°F81°F79°F77°F76°F74°F74°F74°F74°F76°F
Wyspa San Cristóbal79°F81°F83°F81°F79°F76°F74°F72°F70°F72°F74°F76°F
Wyspa Santa Cruz79°F81°F83°F81°F79°F77°F76°F74°F74°F74°F74°F76°F
Esmeraldas83°F83°F83°F85°F85°F83°F83°F83°F83°F83°F83°F83°F
Macas70°F68°F68°F68°F68°F67°F67°F70°F72°F72°F72°F70°F
Machala85°F85°F85°F85°F85°F83°F81°F81°F81°F81°F83°F83°F
Puerto Francisco de Orellana88°F88°F86°F85°F85°F83°F85°F90°F92°F90°F90°F88°F
Puyo70°F68°F68°F68°F68°F67°F67°F70°F72°F72°F72°F70°F
Fernandina Island79°F81°F83°F81°F79°F77°F76°F74°F74°F74°F74°F76°F
Wyspa Baltra79°F81°F83°F81°F79°F77°F76°F74°F74°F74°F74°F76°F
Wyspa Española79°F81°F83°F81°F79°F76°F74°F72°F70°F72°F74°F76°F
Baños58°F58°F58°F58°F58°F56°F56°F58°F59°F59°F59°F58°F
Manta83°F83°F85°F85°F83°F83°F81°F81°F81°F81°F81°F81°F
Azogues63°F63°F63°F63°F63°F61°F61°F63°F65°F65°F65°F63°F

Legenda:

idealna pogoda

dobra pogoda

znośna pogoda

zła pogoda

bardzo zła pogoda


O kraju Ekwador

Co robić w Ekwadorze?

Plaża / Pływanie

Natura i wieś

Kultura i dziedzictwo

Sport

Podróż z rodzina

Rzemieślnictwo / zakupy

Gastronomia

Zycie nocneCzy informacje o pogodzie dotyczące Ekwador są rzetelne?

Dane klimatyczne dla Ekwador są zbierane codziennie od stycznia 2009. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących Ekwador pozwala nam osadzić średnie każdego miesiąca w Quito, Isabela Island, Cuenca, Guayaquil, Loja, Santiago Island, Wyspa Floreana, Wyspa San Cristóbal, i 38 Inne miasta.

Czyli tak: te dane sa rzetelne za wyjatkiem sytuacji chwilowych zaklocen klimatu w regionie.

Zmień jednostki