Kiedy jechać do Irlandii?

Najlepszy okres na wyjazd do Irlandii trwa od maja do końca października. Niemniej jednak, każda pora roku ma swój urok i w zasadzie możliwe jest rozważenie podróży w dowolnym momencie w ciągu roku. Wszystko zależy od tego, jakie doświadczenia chcesz przeżyć!

Trzeba przyznać, że pogoda jest ulubionym tematem Irlandczyków, a jej kaprysy stanowią integralną część wyspy. Warto o tym wiedzieć: mało prawdopodobne jest, abyś uniknął deszczu podczas pobytu! Deszcz może przybierać różne formy, począwszy od lekkiej mżawki orzeźwiającej, aż po ulewny deszcz, który przemacza wszystko na swojej drodze. Niemniej jednak, pogoda szybko się zmienia i zazwyczaj deszcze są dość krótkie, ustępując miejsca bardzo pięknym chwilom ze słońcem. Jest więc prawdopodobne, że doświadczysz czterech pór roku w ciągu jednego dnia!

Kiedy wybrać się do Irlandii, aby w pełni cieszyć się wszystkimi aspektami wyspy? Lato to dobra opcja, chociaż lipiec i sierpień oznaczają bardzo wysoki sezon turystyczny. W tym okresie jest łagodnie, odbywają się festiwale w różnych miejscach, a wieczory wydają się nieskończone.

Dla większej spokoju, wybierz miesiące maj i czerwiec. To wiosną natura oferuje najbardziej bujne i kwieciste krajobrazy. Idealne jest ich odkrywanie podczas wędrówek. Wrzesień to także dobry miesiąc na odkrywanie Irlandii, chociaż frekwencja jest nadal wysoka. W październiku kolorowy dywan jesiennych liści osiąga szczyt, oferując odwiedzającym magiczne widoki! Wreszcie, jeśli chcesz poczuć się jakbyś był sam na świecie w krajobrazach godnych pocztówek, zima jest wspaniała w Irlandii.

Jeśli chodzi o budżet, wydatki do przewidzenia są mniej więcej stabilne przez cały rok, z kilkoma wahaniami: hotele są trochę droższe w okresach szczytowych, głównie między majem a wrześniem. Jeśli chodzi o loty, październik okazuje się być najdroższym miesiącem. Aby ograniczyć koszty, wynajem vana lub kampera może być dobrym rozwiązaniem, a Irlandia jest idealnym krajem do tego rodzaju podróży. Chociaż przepisy są dość surowe, zwłaszcza w lipcu i sierpniu, niektóre miejsca pozwalają na nocowanie, zwłaszcza na wsi. W ten sposób możesz zaoszczędzić na jedzeniu i zakwaterowaniu, będąc całkowicie niezależnym w podróżach.Gdzie i kiedy jechać w zależności od pogody?

Mapa najlepszych okresów na podróż do Irlandii
Mapa najlepszych okresów na podróż do Irlandii ©gdzie-i-kiedy.pl

Connacht
Galway, Connemara National Park, Belmullet...

Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
54°F do 65°F°C
2 do 13 dni
52°F do 61°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Listopad i Grudzień
45°F do 56°F°C
2 do 16 dni
50°F do 56°F

Leinster
Dublin, Kilkenny, Dundalk...

Lipiec, Sierpień i Wrzesień
61°F do 67°F°C
3 do 7 dni
58°F do 61°F
Maj, Czerwiec i Październik
56°F do 63°F°C
2 do 9 dni
52°F do 59°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Listopad i Grudzień
45°F do 56°F°C
2 do 10 dni
49°F do 58°F

Munster
Cork, Dingle, Limerick...

Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
56°F do 67°F°C
3 do 13 dni
54°F do 63°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Listopad i Grudzień
47°F do 56°F°C
3 do 16 dni
49°F do 56°F

Ulster
Letterkenny, Killybegs, Dungloe...

Maj, Czerwiec, Wrzesień i Październik
54°F do 63°F°C
3 do 10 dni
52°F do 59°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Lipiec, Sierpień, Listopad i Grudzień
45°F do 65°F°C
3 do 12 dni
49°F do 59°F

Kiedy jechać w Irlandii według miast

Zobacz calą listę miastKlimat i Pogoda w Irlandii

Z uwagi na swoje położenie geograficzne niedaleko Anglii, Szkocji czy Walii, klimat w Irlandii jest typu oceanicznego umiarkowanego latem. Znana również jako "zielona Erin", wyspa słynie z wilgoci, z nie mniej niż 250 dni deszczowych rocznie! Jednak to właśnie dzięki tej wilgoci Irlandia posiada tak piękne i dzikie krajobrazy. Dodatkowo, jest to okazja do podziwiania pięknych tęcz, ponieważ są one bardzo częste na irlandzkiej ziemi.

Najbardziej deszczowe regiony wyspy znajdują się na zachodzie: w górzystym regionie Munster i w okolicach Cork, a także w prowincji Connacht, gdzie leży Galway. Z kolei wschodnie wybrzeże Leinster jest znacznie bardziej suche, zwłaszcza w okolicach Dublina.

Oprócz deszczu, pogoda w Irlandii charakteryzuje się niewielką amplitudą temperatur, z łagodnymi temperaturami przez cały rok oraz bardzo zmienną pogodą. Do tych kapryśnych warunków klimatycznych dochodzi wiatr, obecny na co dzień, który może wiele dni wiejąć, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża. Wybrzeża północne i zachodnie są nawet uznawane za jedne z najbardziej wietrznych regionów w Europie.

Mimo wspólnego klimatu na całym terytorium, można zauważyć pewne różnice w zależności od regionów:

  • Na zachodzie, w Munster i Connacht, najlepszy okres trwa od maja do października. Temperatury wahają się między 12 a 19°C (67°F) , ale deszcze są liczne.
  • W Leinsterze, pogoda jest podobna w maju, czerwcu i październiku. Natomiast od lipca do września okres jest bardzo korzystny, z średnimi temperaturami między 16 a 19°C (67°F) oraz niewielkimi opadami deszczu.
  • W Ulsterze, w Irlandii Północnej, klimat jest surowszy, a dobra pora roku krótsza niż gdzie indziej. Wybierz miesiące maj, czerwiec, wrzesień i październik, aby odkryć ten region, gdyż lipiec i sierpień są szczególnie deszczowe i szare.

Irlandia: Le parc national du Connemara

Lato w Irlandii

To między czerwcem a początkiem września temperatury są najbardziej przyjemne w Irlandii. Średnio wynoszą 18-19°C, z wyjątkowymi szczytami powyżej 20°C (68°F) . Deszcze zawsze są możliwe, zwłaszcza na zachodzie i północy, ale wschodnie wybrzeże i południe są stosunkowo oszczędzone.

To więc idealny czas na zwiedzanie kraju i uprawianie wielu aktywności na świeżym powietrzu, takich jak wędrówki, kajakarstwo czy sporty wodne. Inną zaletą tej pory roku jest to, że jest jasno do późnych godzin wieczornych. Jeśli jesteś odważny, kąpiel jest możliwa przy temperaturze wody w okolicach 16°C (61°F) w sierpniu.

Jesień w Irlandii

Jeśli chcesz uciec od letnich tłumów, jesień to dobra opcja na zwiedzanie Irlandii. Początek sezonu, od końca września do końca października, oferuje nadal przyjemne temperatury i wybuch kolorów na drzewach. Na przykład w Cork i Dublinie jest między 14 a 16°C (61°F) . W Connemarze temperatura może być o jeden lub dwa stopnie niższa. Niestety, pogoda jest jeszcze bardziej zmienna niż latem i może zmienić się całkowicie w krótkim czasie.

Zima w Irlandii

Zima pozostaje łagodna w Irlandii, z maksymalnymi temperaturami w okolicach 10°C (50°F) na większości obszaru kraju. Ogólnie rzecz biorąc, wschód i centrum kraju są chłodniejsze niż zachód, którego pogodę łagodzi Prąd Zatokowy, ten prąd oceaniczny Atlantyku.

Ujemne temperatury są bardzo rzadkie w Irlandii, ale wyspa może doświadczyć opadów śniegu od czasu do czasu. Miesiąc grudzień jest najbardziej deszczowy w sezonie, zwłaszcza w okolicach Galway i Belmullet lub Dungloe, bardziej na północ.

Mimo że zima nie sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, wycieczki miejskie są całkowicie możliwe. Oczywiście, dni są krótkie i dość ciemne, ale to okazja do relaksu w jednym z licznych pubów lub zwiedzania muzeów.

Wiosna w Irlandii

Między końcem marca a początkiem czerwca temperatury zaczynają rosnąć, a wiosenne promienie słońca ogrzewają powietrze. Wszędzie pojawiają się pierwsze pąki i wyspa pokrywa się wielobarwnymi kwiatami i trawą o elektrycznej zieleni.

Miesiąc marzec jest najmniej deszczowy w roku, ale atmosfera pozostaje nieco chłodna, z temperaturami w okolicach 10°C (50°F) . W kwietniu termometr wzrasta znacznie, ale deszcz powraca na większość obszaru. Maj i czerwiec pozostają wilgotne i niestabilne. Niemniej jednak temperatury są szczególnie przyjemne, z maksymalnymi wartościami między 15 a 17°C (63°F) w zależności od regionu.


Temperatura i opady w Irlandii

Na tych grafikach 3 prezentujemy ewolucje temperatur w Irlandii i opady deszczu miesiąc po miesiącu w Dublin, Cork, Galway, Belmullet i Connemara National Park, także miesięczna temperatura morza w miastach wybrzeżnych.


Napływ turystów i sezony turystyczne w Irlandii

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny w Irlandii (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne w Irlandii

Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Październik, Listopad i Grudzień. Napływ turystów w Irlandii jest wysoki w Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Wrzesień.

  • Bardzo niski sezon turystyczny w Irlandii: Luty, Marzec i Listopad.
  • Niski sezon turystyczny w Irlandii: Styczeń, Kwiecień, Październik i Grudzień.
  • Wysoki sezon turystyczny w Irlandii: Maj, Czerwiec i Wrzesień.
  • Bardzo wysoki sezon turystyczny w Irlandii: Lipiec i Sierpień.

Wykres: wskaźnik napływu turystów w Irlandii w poszczególnych miesiącach


Średnia cena lotów do Irlandii

Cena lotu w obie strony Warszawa - Dublin jest średnio niższa w przypadku wylotu w październiku (średnio 562 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w lipcu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do Dublina będzie o 352 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów do IrlandiiGdzie jechać w Irlandii?

Ta tabela pokazuje maksymalne temperatury dla każdego miasta oraz nasza opinie, na temat pogody z miesiąca na miesiąc (zobacz kolor w legendzie pod tabela).

Miasta sty.lut.mar.kwi.majcze.lip.sie.wrz.paź.lis.gru.
Dublin47°F49°F50°F52°F58°F61°F65°F65°F61°F58°F52°F49°F
Cork49°F49°F50°F54°F58°F63°F67°F65°F63°F58°F52°F49°F
Galway49°F49°F50°F56°F59°F63°F65°F65°F63°F58°F52°F49°F
Belmullet50°F49°F50°F52°F54°F58°F61°F61°F59°F58°F54°F50°F
Connemara National Park45°F45°F49°F52°F56°F59°F61°F61°F59°F54°F49°F47°F
Dingle50°F49°F50°F54°F56°F59°F63°F63°F61°F58°F54°F50°F
Dundalk45°F47°F50°F54°F58°F63°F65°F65°F61°F56°F50°F47°F
Dungloe45°F47°F49°F54°F58°F61°F63°F63°F61°F56°F50°F47°F
Kilkenny47°F49°F50°F54°F59°F63°F67°F65°F63°F58°F50°F47°F
Killybegs47°F47°F50°F54°F58°F61°F63°F63°F61°F56°F50°F47°F
Letterkenny45°F47°F50°F54°F58°F63°F65°F65°F61°F56°F50°F45°F
Limerick47°F49°F52°F56°F59°F65°F67°F65°F63°F58°F50°F49°F
Achill Island50°F49°F50°F52°F54°F58°F61°F61°F59°F58°F54°F50°F
Aran Islands50°F50°F50°F54°F56°F59°F63°F63°F61°F59°F54°F50°F
Ardmore49°F49°F50°F54°F58°F63°F67°F65°F63°F58°F52°F49°F
Ballycastle50°F49°F50°F52°F54°F58°F61°F61°F59°F58°F54°F50°F
Birr47°F47°F50°F56°F59°F63°F67°F65°F63°F58°F50°F47°F
Bundoran47°F47°F50°F54°F58°F61°F63°F63°F61°F56°F50°F47°F
Burren National Park47°F49°F50°F56°F59°F65°F67°F65°F63°F58°F52°F49°F
Cashel47°F47°F50°F54°F58°F63°F67°F65°F63°F58°F50°F47°F

Legenda:

dobra pogoda

znośna pogoda

zła pogoda

bardzo zła pogoda


O kraju Irlandia

Co robić w Irlandii?

Plaża / Pływanie

Natura i wieś

Kultura i dziedzictwo

Sport

Podróż z rodzina

Rzemieślnictwo / zakupy

Gastronomia

Zycie nocneCzy informacje o pogodzie dotyczące Irlandia są rzetelne?

Dane klimatyczne dla Irlandia są zbierane codziennie od stycznia 2009. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących Irlandia pozwala nam osadzić średnie każdego miesiąca w Dublin, Cork, Galway, Belmullet, Connemara National Park, Dingle, Dundalk, Dungloe, i 80 Inne miasta.

Czyli tak: te dane sa rzetelne za wyjatkiem sytuacji chwilowych zaklocen klimatu w regionie.

Zmień jednostki