Kiedy jechać do Portugalii?

Najlepszy okres na wyjazd do Portugalii przypada między marcem a grudniem. Niemniej jednak to od kwietnia do października warunki są najbardziej korzystne do zwiedzania całego terytorium portugalskiego.

Podobnie jak u swojego hiszpańskiego sąsiada, Portugalia ma różnice klimatyczne między północą a południem, zaostrzone obecnością Oceanu Atlantyckiego, który przynosi łagodność, ale także dużo wilgoci, zwłaszcza w okresie zimowym. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej na południe kraju, tym dłuższa i cieplejsza jest piękna pora roku. W Algarve pogoda jest niemal doskonała przez cały rok, a najbardziej odważni mogą nawet kąpać się tam już w kwietniu, gdy temperatura wody zbliża się do 20°C (68°F) .

W lipcu i sierpniu jest bardzo wysoki sezon turystyczny: wczasowicze z całej Europy zjeżdżają się, aby korzystać z ciepła. Loty i wynajem są droższe, ale to wtedy pogoda jest najłagodniejsza i wszystkie warunki są spełnione, aby korzystać z plaży wzdłuż prawie 900 km wybrzeża kraju.

Kiedy wybrać się do Portugalii na wędrówkę? Bez względu czy w górach z rzekami rajskimi w Parku Narodowym Peneda-Gerês na północy, czy na szlakach z zapierającymi dech w piersiach widokami na Algarve na południu, Portugalia jest prawdziwym rajem dla miłośników pieszych wędrówek między majem a listopadem. Latem, między lipcem a wrześniem, upał może stanowić przeszkodę, dlatego zaleca się wyruszać wcześnie rano i wybierać zacienione obszary lasów. W pozostałym czasie temperatury są idealne do korzystania bez cierpienia, a kolory natury są wspaniałe wiosną i jesienią.

Jeśli jesteś fanem surfingu, lepiej wybrać się do Portugalii między wrześniem a kwietniem, gdy wiatr wiejący z Atlantyku tworzy piękne fale. Zresztą zima, chociaż mniej popularna, jest również dobrą opcją na krótką wycieczkę. Na przykład w Lizbonie, kilku turystów poszukujących spokoju spaceruje po ulicach i odkrywa architektoniczne zabytki chwalebnego przeszłości tego miasta.Gdzie i kiedy jechać w zależności od pogody?

Alentejo
Evora, Sines, Beja...

Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
70°F do 97°F°C
0 do 5 dni
65°F do 70°F
Kwiecień i Listopad
59°F do 70°F°C
2 do 6 dni
63°F do 67°F
Styczeń, Luty, Marzec i Grudzień
54°F do 67°F°C
1 do 6 dni
61°F do 63°F

Algarve
Faro (Algarve), Albufeira, Lagos...

Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
67°F do 85°F°C
0 do 5 dni
67°F do 74°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Listopad i Grudzień
58°F do 67°F°C
1 do 6 dni
61°F do 68°F

Północna Portugalia
Porto, Viana do Castelo, Amarante...

Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Wrzesień
70°F do 88°F°C
1 do 5 dni
65°F do 67°F
Marzec, Kwiecień, Maj i Październik
58°F do 74°F°C
5 do 9 dni
58°F do 65°F
Styczeń, Luty, Listopad i Grudzień
49°F do 63°F°C
5 do 13 dni
58°F do 65°F

Środkowa Portugalia
Lizbona, Aveiro, Coimbra...

Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Wrzesień
70°F do 94°F°C
0 do 4 dni
65°F do 68°F
Marzec, Kwiecień, Maj, Październik i Listopad
54°F do 77°F°C
3 do 10 dni
58°F do 68°F
Styczeń, Luty i Grudzień
49°F do 63°F°C
3 do 10 dni
58°F do 63°F

Kiedy jechać w Portugalii według miast

Chargement en cours
Alentejo Alentejo Algarve Algarve Północna Portugalia Północna Portugalia Środkowa Portugalia Środkowa Portugalia

Zobacz calą listę miastKlimat i Pogoda w Portugalii

Położony na Półwyspie Iberyjskim, klimat w Portugalii jest śródziemnomorski na północy, w okolicach Porto, umiarkowany, a na południu gorący, zwłaszcza w okolicach Lizbony i na południu kraju.

Na całym obszarze kraju, wybrzeża charakteryzują się mniejszymi zmianami temperatur w zależności od pór roku, dzięki obecności oceanu i jego cennego prądu Zatokowego. Natomiast w głębi lądu różnice są znaczne: latem temperatury mogą być skwarne, a zimą surowe, zwłaszcza w skrajnie północno-wschodniej części kraju.

Mimo to, pogoda w Portugalii pozwala na podróżowanie przez cały rok. Latem warto wybrać wybrzeża lub okolice rzek w głębi lądu, aby się kąpać i korzystać z chłodzenia, podczas gdy zimą południe kraju oferuje piękne dni. W okresach przejściowych pobyt na całym obszarze kraju jest doskonale możliwy.

Portugalia: Vieille ville universitaire de Coimbra

Klimat na północy Portugalii

Znacznie wilgotniejszy niż na południu, północna Portugalia doświadcza licznych opadów deszczu, głównie skoncentrowanych między listopadem a lutym. Miasta takie jak Porto czy Viana do Castelo są na przykład nawadniane średnio raz na trzy dni w tym okresie. W głębi lądu temperatury często spadają poniżej zera na północnym wschodzie, w okolicach Bragança, i nie jest rzadkością, że śnieg pojawia się zwłaszcza w styczniu.

Aby uniknąć deszczu, najlepiej jest czekać do końca wiosny, aby udać się na północ Portugalii. Od początku czerwca region oferuje idealną pogodę do zwiedzania wszystkich swoich skarbów.

Latem termometr w Porto waha się w okolicach 25°C (77°F) , ale może wzrosnąć powyżej 30°C (86°F) , gdy oddalimy się od oceanu. Niemniej jednak jeziora i rzeki są liczne, aby ochłodzić się.

Jesień, dość krótka, charakteryzuje się powrotem deszczu już na początku października. Niemniej jednak temperatury pozostają bardzo łagodne, z maksymalnymi wartościami w okolicach 22°C (72°F) w ciągu dnia.

Klimat w centrum Portugalii

W miarę jak schodzimy na południe, temperatury rosną, a powietrze staje się mniej wilgotne. Dlatego dobra pora na podróżowanie do centrum Portugalii trwa od marca do końca listopada.

W okolicach Aveiro lata są umiarkowane, podczas gdy w Lizbonie czy Cascais na południu są cieplejsze, z temperaturami oscylującymi w okolicach 30°C (86°F) od początku lipca do końca września.

Wiosna i jesień są dość łagodne pod względem temperatury, ale deszcz jest obecny, zwłaszcza w listopadzie.

Zimą, od grudnia do lutego, wybrzeże jest zmiatane przez wiatry, a wilgotność osiąga maksimum. W masywie Serra da Estrela, na skraju wschodnim, ta pora roku jest szczególnie zimna i mało odpowiednia na podróż odkrywcza.

Klimat w Alentejo

Odwiedzenie regionu Alentejo to dobre rozwiązanie, aby uniknąć tłumów, które zalewają Algarve latem, między lipcem a wrześniem. Zanurzony w wodach, których temperatura często przekracza 20°C (68°F) w tym okresie, możesz w pełni cieszyć się przyjemnościami plaży. Natomiast w głębi lądu termometr szaleje i nie jest rzadkością, że przekracza 40°C (104°F) , zwłaszcza w okolicach Évory.

Pory roku międzysezonowe są również bardzo przyjemne w Alentejo. Maksymalne temperatury przekraczają 20°C (68°F) w kwietniu lub listopadzie, a opady są niskie. Zimą, między grudniem a marcem, słońce świeci, a atmosfera jest bardzo łagodna.

Klimat w Algarve

Ekstremalnie południe Portugalii jest znacznie bardziej suche niż północ. Dlatego, i dzięki zawsze łagodnym temperaturom, region można odwiedzać przez cały rok.

Zimą, wiosną i jesienią pogoda jest idealna do wędrówek pieszych lub zwiedzania wszystkich miast i wiosek. Od Lagos do Faro, przez Albufeirę, to podróż samochodem, którą najlepiej odbyć poza latem, ale pogoda zapewnia idealne dni na zwiedzanie!

W okresie letnim ciepło jest łagodzone przez wiatry pasatowe, a powietrze pozostaje znośne, pod warunkiem pozostania blisko wybrzeża.

Klimat Madery i Azorów

Pogoda tych dwóch portugalskich archipelagów różni się od części kontynentalnej, nie tylko ze względu na ich położenie geograficzne, ale przede wszystkim dzięki wpływowi Prądu Zatokowego.

  • Archipelag Madera to klimatyczna osobliwość, ponieważ korzysta z klimatu podzwrotnikowego. W rzeczywistości wyspy znajdują się na tym samym poziomie co południowy Maroko, co sprawia, że mają bardzo łagodną pogodę przez cały rok, a także umiarkowany klimat w górach. Pogoda jest przyjemna, a zmiany temperatur są niewielkie.
  • Rozsiane na Oceanie Atlantyckim, około 1500 km od wybrzeży portugalskich, wyspy Azorów cieszą się umiarkowanym klimatem oceanicznym. Jest tam łagodnie przez cały rok, ale najbardziej przyjemny jest okres letni, między czerwcem a początkiem października. Chociaż temperatury są sielankowe, archipelag doświadcza znaczących opadów, zwłaszcza w międzysezonie, w listopadzie i marcu.

Temperatura i opady w Portugalii

Na tych grafikach 3 prezentujemy ewolucje temperatur w Portugalii i opady deszczu miesiąc po miesiącu w Lizbona, Albufeira, Aveiro, Coimbra i Faro (Algarve), także miesięczna temperatura morza w miastach wybrzeżnych.


Napływ turystów i sezony turystyczne w Portugalii

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny w Portugalii (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne w Portugalii

Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Listopad i Grudzień. Napływ turystów w Portugalii jest wysoki w Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik.

  • Bardzo niski sezon turystyczny w Portugalii: Styczeń, Luty, Marzec, Listopad i Grudzień.
  • Niski sezon turystyczny w Portugalii: Kwiecień.
  • Wysoki sezon turystyczny w Portugalii: Maj, Czerwiec, Lipiec, Wrzesień i Październik.
  • Bardzo wysoki sezon turystyczny w Portugalii: Sierpień.

Wykres: wskaźnik napływu turystów w Portugalii w poszczególnych miesiącach


Średnia cena lotów do Portugalii

Cena lotu w obie strony Warszawa - Lizbona jest średnio niższa w przypadku wylotu w styczniu (średnio 869 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w sierpniu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do Lizbony będzie o 619 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów do PortugaliiGdzie jechać w Portugalii?

Ta tabela pokazuje maksymalne temperatury dla każdego miasta oraz nasza opinie, na temat pogody z miesiąca na miesiąc (zobacz kolor w legendzie pod tabela).

Miasta sty.lut.mar.kwi.majcze.lip.sie.wrz.paź.lis.gru.
Lizbona59°F61°F65°F67°F72°F77°F81°F83°F81°F74°F65°F61°F
Albufeira61°F61°F63°F67°F72°F77°F81°F83°F79°F74°F67°F63°F
Aveiro58°F59°F63°F67°F70°F74°F79°F79°F79°F74°F63°F59°F
Coimbra58°F59°F65°F68°F74°F79°F85°F86°F83°F76°F63°F59°F
Faro (Algarve)61°F61°F63°F67°F72°F76°F81°F83°F79°F74°F67°F63°F
Fatima58°F59°F65°F68°F74°F79°F85°F88°F85°F76°F63°F59°F
Lagos61°F61°F63°F65°F70°F74°F76°F77°F76°F72°F67°F63°F
Porto58°F59°F63°F65°F70°F74°F79°F79°F77°F72°F63°F59°F
Viana do Castelo56°F58°F61°F63°F67°F70°F74°F76°F74°F70°F61°F58°F
Amarante56°F58°F63°F67°F74°F79°F86°F88°F83°F72°F61°F56°F
Beja59°F61°F65°F70°F79°F88°F94°F95°F88°F79°F67°F61°F
Cascais59°F61°F63°F65°F68°F70°F74°F76°F74°F72°F65°F63°F
Evora58°F59°F65°F68°F77°F86°F94°F94°F86°F77°F65°F59°F
Portimao61°F61°F63°F67°F72°F76°F79°F81°F79°F74°F67°F63°F
Praia de Mira58°F59°F63°F67°F72°F77°F81°F83°F81°F74°F63°F59°F
Sines59°F61°F63°F65°F70°F72°F76°F77°F76°F72°F67°F63°F
Sintra61°F61°F65°F67°F70°F74°F76°F77°F77°F74°F67°F63°F
Alcobaça58°F59°F63°F65°F70°F74°F77°F79°F79°F74°F63°F59°F
Aljezur58°F58°F61°F65°F72°F77°F81°F83°F77°F72°F63°F59°F
Altura61°F61°F65°F67°F74°F77°F83°F85°F79°F76°F67°F63°F

Legenda:

idealna pogoda

dobra pogoda

znośna pogoda

bardzo zła pogoda


O kraju Portugalia

Co robić w Portugalii?

Plaża / Pływanie

Natura i wieś

Kultura i dziedzictwo

Sport

Podróż z rodzina

Rzemieślnictwo / zakupy

Gastronomia

Zycie nocneCzy informacje o pogodzie dotyczące Portugalia są rzetelne?

Dane klimatyczne dla Portugalia są zbierane codziennie od stycznia 2009. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących Portugalia pozwala nam osadzić średnie każdego miesiąca w Lizbona, Albufeira, Aveiro, Coimbra, Faro (Algarve), Fatima, Lagos, Porto, i 113 Inne miasta.

Czyli tak: te dane sa rzetelne za wyjatkiem sytuacji chwilowych zaklocen klimatu w regionie.

Zmień jednostki