Kiedy jechać do Hiszpanii?

Zazwyczaj najlepszym okresem na wyjazd do Hiszpanii jest od kwietnia do listopada, ponieważ warunki pogodowe będą idealne na całym obszarze i sprzyjają odkrywaniu pięknych miejsc. Niemniej jednak mogą występować pewne różnice regionalne:

 • Jeśli planujesz pobyt w Andaluzji, pamiętaj, że klimat jest korzystny od marca do grudnia. Ponieważ region ten znajduje się na południu kraju, temperatury są tam wyższe, a opady deszczu mniejsze. Niemniej jednak miesiące lipiec i sierpień są szczególnie gorące. Jeśli jesteś wrażliwy na upał, lato nie jest więc koniecznie idealnym momentem, chyba że chcesz spędzić czas wyłącznie na plaży. Ponadto jest to bardzo wysoki sezon turystyczny, więc unikaj go, jeśli nie lubisz tłumów.
 • Region Madrytu jest również bardzo gorący i bardzo uczęszczany w lipcu-sierpniu. Jeśli chcesz mieć spokój i łagodniejszy klimat, wybierz mniej zatłoczony miesiąc, jak na przykład czerwiec lub wrzesień.
 • Wzdłuż wybrzeża atlantyckiego oraz w okolicach Bilbao czy Santander, deszcz często się pojawia, a dobra pora roku trwa krócej, od maja do października. To głównie latem, od lipca do września, temperatury pozwalają w pełni cieszyć się regionem, pomiędzy kąpielami na plaży i wędrówkami po górach.
 • Na Północy, zwłaszcza w okolicach Pirenejów, oraz w Centrum, zimno może nadal być dotkliwe wiosną i pod koniec jesieni. Dlatego zaleca się wybór okresu od maja do października.
 • W Wyspach Kanaryjskich natomiast podróż jest możliwa przez cały rok. Nie bez powodu są one nazywane "wyspami wiecznej wiosny"!
 • Na całym obszarze dobrze jest wiedzieć, czego się spodziewać podczas Wielkiego Tygodnia: jest to niewątpliwie niezwykła tradycja do zobaczenia, ale wszystkie hotele są zarezerwowane na miesiące wcześniej, jest naprawdę dużo ludzi i ceny są wysokie.

Kiedy wybrać się do Hiszpanii? Podsumowując, można powiedzieć, że idealnymi okresami na podróż przez kilka regionów są przejścia pór roku: wiosna (maj-czerwiec) i jesień (wrzesień-październik). Latem, od lipca do września, lepiej wybrać północną część kraju, mniej upalną i mniej zatłoczoną, podczas gdy zimą, od grudnia do marca, pobyt w skrajnie południowej części, na przykład trasa Sewilla-Kordoba-Granada, jest całkowicie możliwa.Gdzie i kiedy jechać w zależności od pogody?

Andaluzja
Sevilla, Malaga, Granada...

Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
67°F do 103°F°C
0 do 6 dni
67°F do 79°F
Marzec, Kwiecień, Listopad i Grudzień
52°F do 74°F°C
1 do 7 dni
59°F do 68°F
Styczeń i Luty
49°F do 65°F°C
1 do 7 dni
59°F do 63°F

Baleary
Minorka, Ibiza, Majorka...

Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
74°F do 83°F°C
0 do 5 dni
74°F do 81°F
Kwiecień, Maj, Listopad i Grudzień
61°F do 70°F°C
1 do 6 dni
61°F do 70°F
Styczeń, Luty i Marzec
58°F do 61°F°C
1 do 4 dni
58°F do 59°F

Galicja
Vigo, A Coruña, Santiago de Compostela...

Lipiec, Sierpień i Wrzesień
70°F do 85°F°C
2 do 3 dni
65°F do 68°F
Maj, Czerwiec i Październik
63°F do 77°F°C
4 do 9 dni
59°F do 65°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Listopad i Grudzień
50°F do 65°F°C
7 do 13 dni
56°F do 63°F

Katalonia
Barcelona, Salou, Lloret de Mar...

Czerwiec, Lipiec i Sierpień
63°F do 94°F°C
1 do 12 dni
68°F do 79°F
Kwiecień, Maj, Wrzesień, Październik i Listopad
45°F do 85°F°C
2 do 12 dni
59°F do 77°F
Styczeń, Luty, Marzec i Grudzień
38°F do 65°F°C
1 do 8 dni
56°F do 61°F

Kraj Basków
Bilbao, San Sebastian, Zarautz...

Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
65°F do 77°F°C
4 do 10 dni
63°F do 72°F
Marzec, Kwiecień i Listopad
56°F do 61°F°C
7 do 11 dni
56°F do 63°F
Styczeń, Luty i Grudzień
52°F do 56°F°C
8 do 11 dni
56°F do 59°F

Północ (Nawarra, Aragonia, La Rioja)
Saragossa, Pamplona, Bardenas Reales...

Lipiec i Sierpień
68°F do 92°F°C
1 do 10 dni
Maj, Czerwiec, Wrzesień i Październik
54°F do 85°F°C
1 do 12 dni
Kwiecień
49°F do 68°F°C
4 do 11 dni
Styczeń, Luty, Marzec, Listopad i Grudzień
38°F do 63°F°C
1 do 9 dni

Północny zachód (Kantabria i Asturia)
Santander, Gijon, Llanes...

Sierpień i Wrzesień
70°F do 77°F°C
2 do 3 dni
68°F do 72°F
Maj, Czerwiec, Lipiec i Październik
61°F do 76°F°C
2 do 9 dni
61°F do 70°F
Marzec, Kwiecień, Listopad i Grudzień
54°F do 61°F°C
4 do 10 dni
56°F do 63°F
Styczeń i Luty
52°F do 56°F°C
7 do 11 dni
56°F do 58°F

Środek
Madrid, Salamanka, Cáceres...

Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Wrzesień
72°F do 97°F°C
0 do 8 dni
Maj i Październik
63°F do 79°F°C
2 do 7 dni
Kwiecień i Listopad
50°F do 70°F°C
2 do 9 dni
Styczeń, Luty, Marzec i Grudzień
45°F do 65°F°C
2 do 9 dni

Wschodnie wybrzeże
Walencja, Alicante, Benidorm...

Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
68°F do 94°F°C
0 do 4 dni
67°F do 81°F
Marzec, Kwiecień, Listopad i Grudzień
59°F do 72°F°C
1 do 4 dni
58°F do 68°F
Styczeń i Luty
56°F do 65°F°C
0 do 3 dni
58°F do 59°F

Wyspy Kanaryjskie
Gomera, El Hierro, Gran Canaria...

Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad i Grudzień
68°F do 79°F°C
0 do 2 dni
68°F do 76°F
Styczeń, Luty, Marzec i Kwiecień
67°F do 70°F°C
0 do 1 dni
67°F do 70°F

Kiedy jechać w Hiszpanii według miast

Chargement en cours
Andaluzja Andaluzja Baleary Baleary Galicja Galicja Katalonia Katalonia Kraj Basków Kraj Basków Północ (Nawarra, Aragonia, La Rioja) Północ (Nawarra, Aragonia, La Rioja) Północny zachód (Kantabria i Asturia) Północny zachód (Kantabria i Asturia) Środek Środek Wschodnie wybrzeże Wschodnie wybrzeże Wyspy Kanaryjskie Wyspy Kanaryjskie

Zobacz calą listę miastKlimat i Pogoda w Hiszpanii

Położona w południowej Europie Hiszpania cieszy się ogólnie słoneczną pogodą i przyjemnym klimatem przez większość roku. Obecność Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego, a także liczne góry (jest drugim najbardziej górzystym krajem na kontynencie) mają duży wpływ na warunki pogodowe.

W ten sposób klimat Hiszpanii obejmuje 4 główne typy:

 • Klimat śródziemnomorski o gorącym lecie, który występuje w okolicach Madrytu i części środkowej kraju, w Andaluzji, Katalonii, regionie Walencji oraz na Balearach.
 • Klimat oceaniczny o łagodnym lecie panuje na dużej części północy: od Pampeluny przez Santander aż po Bilbao.
 • Klimat śródziemnomorski o łagodnym lecie występuje w większości obszarów przy granicy z Portugalią: w okolicach Salamanki, Galicji i Asturii. Spotykany jest również na Wyspach Kanaryjskich, na przykład na Teneryfie.
 • Klimat stepowy suchy i zimny występuje bardzo lokalnie, na przykład w Alicante, Almerii, Saragossie czy na Wielkiej Kanaryi.

Hiszpania: La place d'Espagne de Séville

Klimat regionu Środkowego

Pogoda w centralnej Hiszpanii, zwłaszcza na płaskowyżu kastylijskim, charakteryzuje się ekstremalnymi temperaturami i wyraźnie zaznaczonymi porami roku:

 • Lata są upalne: od czerwca do końca sierpnia, średnie temperatury wynoszą od 30 do 35°C (95°F) w zależności od regionu, ale nie jest rzadkością, że termometr przekracza 40°C (104°F) w Madrycie, Toledo, Méridzie czy Badajoz. Sezon jest również przerywany przez gwałtowne burze, ale przez resztę czasu atmosfera jest bardzo sucha.
 • Jesień to szybki spadek temperatur: pod koniec września temperatura wynosi jeszcze od 26 do 30°C (86°F) , ale stopniowo spada w październiku, osiągając maksymalnie od 13 do 16°C (61°F) w listopadzie. W Salamance czy Burgos, temperatura nocą w tym okresie wynosi około 5°C (41°F) .
 • Zimy są surowe: grudzień i styczeń to najzimniejsze miesiące w roku, z dziennymi średnimi temperaturami oscylującymi między 7 a 12°C (54°F) oraz minimalnymi między 1 a 5°C (41°F) . Śnieg jest obecny, zwłaszcza w Soria, Salamance i Burgos.
 • Wiosna jest krótka, trwa od początku marca do maja. Jest to najbardziej wilgotny okres w roku, chociaż ryzyko opadów jest dość niskie. W Soria czy Salamance, na początku sezonu nie jest rzadkością zobaczyć śnieg.

Klimat na północy Hiszpanii (Nawarra, Aragonia, La Rioja)

Idealny okres na zwiedzanie tej części Hiszpanii przypada między majem a wrześniem. Pogoda jest wtedy przyjemna: jest łagodnie w strefie pirenejskiej, około 20°C (68°F) w Aneto w lipcu i sierpniu, podczas gdy temperatury pozostają umiarkowane w innych miejscach. Na przykład w czerwcu w Pampelunie jest 24°C (76°F) , w sierpniu w Bardenas Desert 28°C (83°F) , w lipcu w Saragossie 33°C (92°F) , a we wrześniu w Huesca 27°C (81°F) .

Nawet w najgorętsze dni lata rzadko zdarza się, aby temperatura przekroczyła 35°C (95°F) . W górach mogą wystąpić burze, a opady deszczu nie są wykluczone na równinach. Najbardziej deszczowe miesiące to maj i czerwiec.

Od listopada do marca, a nawet kwietnia, jest zimno, a atmosfera jest wilgotna. W Pirenejach temperatura waha się między 3 a 7°C (45°F) , a śnieg jest obecny. Na południe od temperatury wynoszą od 9 do 12°C (54°F) w najcieplejsze dni. Styczniem jest najzimniejszym miesiącem, a deszcz występuje okresowo przez cały ten okres.

Klimat wzdłuż wybrzeża atlantyckiego (Galicja, Asturia, Kantabria i Kraj Basków)

Wybrzeże atlantyckie jest szczególnie pod wpływem Prądu Zatokowego, co nadaje mu łagodny, ale wilgotny klimat, niezależnie od pory roku.

Aby zwiedzać region w dobrych warunkach, najlepiej wybrać miesiące między majem a październikiem, najlepiej między lipcem a wrześniem, aby cieszyć się temperaturami odpowiednimi do aktywności na zewnątrz. Wtedy temperatura wynosi między 24 a 29°C (85°F) , przy czym Galicja jest najcieplejszym regionem dzięki swojemu klimatowi śródziemnomorskiemu. Natomiast w głębi lądu termometr może wzrosnąć jeszcze bardziej: około 35°C (95°F) w Santiago de Compostela.

Aby kąpać się latem, lepiej udać się do hiszpańskiego Kraju Basków, Asturii i Kantabrii, gdzie temperatura wody w oceanie wynosi średnio 21°C (70°F) . W Galicji rzadko przekracza 19°C (67°F) .

Pory roku międzysezonowe (wiosna i jesień) są deszczowe, a temperatury mogą być nieco niskie. Na przykład w kwietniu lub listopadzie średnia temperatura w ciągu dnia w Vigo, Bilbao czy Santander wynosi 15°C (59°F) , a nocą około 10°C (50°F) , co sprawia, że kolacje na tarasach są dość trudne.

Zimą średnie temperatury sezonowe pozostają łagodne, ponieważ wynoszą około 12-13°C w ciągu dnia w całym regionie. Jednakże opady są częste, a mimo że słońce wychodzi, atmosfera jest wilgotna, zwłaszcza jeśli jesteśmy blisko oceanu, nie wspominając o częstych mgłach.

Klimat Andaluzji

Głównie śródziemnomorski, klimat Andaluzji oferuje bardzo łagodne zimy na wybrzeżu i w nizinach, idylliczne pory roku i upalne lata. Oto czego możesz się spodziewać:

 • Lato jest długie w Andaluzji, zazwyczaj trwa od początku maja do końca października. W lipcu i sierpniu temperatura wynosi około 38°C (101°F) , ale termometr regularnie przekracza 40°C (104°F) . Jedynym sposobem na ochłodę jest wyjście nad morze, gdzie temperatura wody wynosi około 23°C (74°F) . W innych miesiącach jest bardziej umiarkowanie: około 29°C (85°F) w maju lub październiku i 33°C (92°F) w czerwcu oraz wrześniu. Opady są praktycznie zerowe w tym okresie, co sprawia, że krajobrazy są dość suche.
 • Intersezon (marzec, kwiecień i listopad) pozwala w pełni cieszyć się regionem bez cierpienia z powodu upałów. Temperatura wynosi między 20 a 23°C (74°F) w Sewilli, ale powietrze jest nieco chłodniejsze w Granadzie i Kadyksie, między 15 a 18°C (65°F) . W Marbelli czy Almerii, jak na całej Costa del Sol, temperatura wynosi między 18 a 20°C (68°F) .
 • Zima pozostaje bardzo przyjemna na wybrzeżu, na przykład w styczniu i lutym temperatura wynosi średnio 16°C (61°F) w Maladze, podobnie jak w Sewilli. Natomiast temperatury są chłodniejsze w miarę wznoszenia się w górę: w Granadzie, od grudnia do lutego temperatura wynosi między 12 a 14°C (58°F) . W Sierra Nevadzie, gdzie szczyt sięga prawie 3500 metrów, śnieg jest obecny, co cieszy miłośników narciarstwa!

Klimat Katalonii i wybrzeża wschodniego

Pogoda w Katalonii jest szczególnie przyjemna od kwietnia do listopada, ale pobyt w okresie zimowym nie jest wykluczony:

 • W porach roku międzysezonowych (w kwietniu, maju, październiku i listopadzie) temperatura oscyluje między 18 a 23°C (74°F) , zarówno w Barcelonie, jak i w Tarragonie. W zamian deszcz może występować, chociaż szybko ustępuje miejsca słońcu.
 • Latem, od czerwca do sierpnia, temperatury są letnie, ale niezbyt gorące. Na wybrzeżu jest od 30 do 34°C (94°F) , a delikatne morskie powietrze wspaniale orzeźwia Costa Blanca. W głębi lądu, pozbawionym wiatru, temperatura wzrasta.
 • Zimą, od grudnia do marca, średnie temperatury pozostają łagodne, wynosząc między 14 a 18°C (65°F) , natomiast noce mogą być chłodne, z minimalnymi temperaturami zbliżającymi się do 3°C (38°F) , a wilgotność jest bardzo obecna.

Na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, między Walencją a Alicante, klimat jest cieplejszy: o 2-3°C więcej niż w Katalonii. Podróżując na południe, pogoda staje się bardziej sucha, dlatego opady są rzadsze, a powietrze suche. Na przykład w grudniu średnia temperatura wynosi 18°C (65°F) , w kwietniu 22°C (72°F) , a w lipcu-sierpniu 34°C (94°F) .

Klimaty na wyspach

Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie są znane z ciepłego powietrza, które zapewnia przyjemny klimat i niewielką amplitudę temperatur przez cały rok. Zimą, od stycznia do kwietnia, średnia temperatura wynosi 19°C (67°F) , podczas gdy przez resztę czasu temperatury wahają się między 20 a 24°C (76°F) w najcieplejsze dni lata. W górach, na wysokości ponad 1900 m, nie jest jednak rzadkością pojawienie się mrozu i śniegu.

Należy jednak uważać na tę reputację, ponieważ nie uwzględnia ona zmienności klimatu wprowadzonej przez pasaty, które zmieniają wszystko w jednej chwili. Ponadto na wyspach występują różne mikroklimaty, głównie z powodu ukształtowania terenu.

Szczegóły: Kiedy jechać na Wyspy Kanaryjskie?

Wyspy Balearów

Większość wysp Balearów, małego hiszpańskiego archipelagu na wschód od wybrzeża, cieszy się ciepłym i suchym klimatem śródziemnomorskim, z dość łagodnymi zimami. Warto zauważyć, że na Ibizie, Formenterze i południu Majorki opady deszczu są znacznie mniejsze niż gdzie indziej w archipelagu.

Jeśli chodzi o temperatury, są one podobne do tych w Katalonii, z dodatkowym silnym wystawieniem na dominujące wiatry.

Szczegóły: Kiedy jechać na Wyspy Balearów?


Temperatura i opady w Hiszpanii

Na tych grafikach 3 prezentujemy ewolucje temperatur w Hiszpanii i opady deszczu miesiąc po miesiącu w Madrid, Majorka, Tenerife, Alicante i Barcelona, także miesięczna temperatura morza w miastach wybrzeżnych.


Napływ turystów i sezony turystyczne w Hiszpanii

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny w Hiszpanii (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne w Hiszpanii

Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Listopad i Grudzień. Napływ turystów w Hiszpanii jest wysoki w Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik.

 • Bardzo niski sezon turystyczny w Hiszpanii: Styczeń, Luty, Marzec, Listopad i Grudzień.
 • Niski sezon turystyczny w Hiszpanii: Kwiecień.
 • Wysoki sezon turystyczny w Hiszpanii: Maj, Czerwiec, Wrzesień i Październik.
 • Bardzo wysoki sezon turystyczny w Hiszpanii: Lipiec i Sierpień.

Wykres: wskaźnik napływu turystów w Hiszpanii w poszczególnych miesiącach


Średnia cena lotów do Hiszpanii

Cena lotu w obie strony Warszawa - Barcelona jest średnio niższa w przypadku wylotu w grudniu (średnio 503 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w lipcu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do Barcelony będzie o 473 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów do HiszpaniiGdzie jechać w Hiszpanii?

Ta tabela pokazuje maksymalne temperatury dla każdego miasta oraz nasza opinie, na temat pogody z miesiąca na miesiąc (zobacz kolor w legendzie pod tabela).

Miasta sty.lut.mar.kwi.majcze.lip.sie.wrz.paź.lis.gru.
Madrid52°F56°F61°F67°F76°F86°F94°F94°F85°F74°F59°F54°F
Majorka58°F58°F59°F65°F70°F77°F83°F83°F79°F74°F67°F61°F
Tenerife67°F67°F67°F67°F68°F72°F74°F76°F76°F76°F72°F68°F
Alicante59°F61°F63°F67°F74°F81°F86°F86°F81°F76°F67°F61°F
Barcelona58°F58°F61°F65°F72°F79°F85°F85°F79°F72°F65°F59°F
Bilbao54°F56°F58°F61°F65°F72°F76°F77°F76°F70°F61°F56°F
Granada54°F56°F59°F65°F74°F83°F90°F90°F81°F74°F61°F58°F
Lloret de Mar56°F58°F59°F63°F68°F76°F81°F83°F77°F72°F63°F58°F
Malaga61°F61°F63°F67°F74°F79°F86°F86°F81°F76°F67°F63°F
Salou54°F56°F59°F63°F70°F77°F81°F83°F77°F70°F61°F56°F
Sevilla61°F65°F68°F74°F85°F94°F101°F103°F92°F83°F68°F63°F
Walencja61°F63°F65°F70°F76°F85°F88°F88°F85°F77°F68°F63°F
Ibiza59°F59°F61°F63°F68°F76°F81°F83°F79°F74°F67°F63°F
Minorka58°F58°F59°F63°F68°F76°F81°F83°F79°F74°F67°F61°F
Fuerteventura68°F67°F68°F70°F72°F74°F77°F77°F77°F77°F72°F70°F
Gran Canaria68°F68°F68°F70°F72°F74°F77°F79°F77°F77°F74°F70°F
A Coruña56°F56°F58°F59°F63°F67°F70°F72°F72°F67°F59°F58°F
Almeria61°F61°F65°F68°F76°F81°F88°F88°F83°F76°F67°F63°F
Bardenas Reales49°F50°F56°F61°F67°F76°F81°F83°F76°F67°F56°F50°F
Benidorm59°F59°F61°F65°F70°F77°F83°F83°F79°F74°F67°F61°F

Legenda:

idealna pogoda

dobra pogoda

znośna pogoda

zła pogoda

bardzo zła pogoda


O kraju Hiszpania

Co robić w Hiszpanii?

Plaża / Pływanie

Natura i wieś

Kultura i dziedzictwo

Sport

Podróż z rodzina

Rzemieślnictwo / zakupy

Gastronomia

Zycie nocneCzy informacje o pogodzie dotyczące Hiszpania są rzetelne?

Dane klimatyczne dla Hiszpania są zbierane codziennie od stycznia 2009. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących Hiszpania pozwala nam osadzić średnie każdego miesiąca w Madrid, Majorka, Tenerife, Alicante, Barcelona, Bilbao, Granada, Lloret de Mar, i 147 Inne miasta.

Czyli tak: te dane sa rzetelne za wyjatkiem sytuacji chwilowych zaklocen klimatu w regionie.

Zmień jednostki