Kiedy jechać do Wietnamu?

Najlepszy czas na podróż do Wietnamu zależy od odwiedzanej regionu i zainteresowań podróżnych.

Ogólnie uważa się, że okres między listopadem a kwietniem jest najbardziej korzystny do zwiedzania południa kraju. Jest to pora sucha: pogoda jest mniej deszczowa, a temperatury są przyjemne. To również najlepszy czas na korzystanie z plaż. W rzeczywistości Wietnam, który ma kilometry wybrzeża nad Morzem Południowochińskim, posiada piękne obszary, gdzie można się zrelaksować.

Ponadto, lepiej unikać podróży na południe Wietnamu podczas pory deszczowej, która trwa od maja do września. Deszcze mogą być obfite, a powodzie mogą wystąpić. Okres tajfunów, który przypada na lipiec i wrzesień, również należy odradzać.

Z drugiej strony, jeśli chcesz odkryć oszałamiające krajobrazy Zatoki Ha Long i miasta Hanoi na północy kraju, należy wybrać miesiące od września do grudnia. Pogoda będzie idealna, z suchym klimatem i temperaturami od 20 do 30°C (86°F) . Jednakże północ należy omijać od stycznia do marca, ponieważ temperatury są tam chłodniejsze, zwłaszcza w nocy. Pogoda jest również bardzo pochmurna w tym okresie.

W centrum kraju, klimat jest zazwyczaj bardziej deszczowy, zwłaszcza w mieście Hoi An. Aby cieszyć się przyjemną pogodą w tym regionie, lepiej wybrać się między lutym a kwietniem. Okoliczne plaże są szczególnie przyjemne w tym okresie.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszy czas na podróżowanie od północy na południe kraju przypada między marcem a kwietniem. Pogoda jest korzystna na całym terytorium, z suchym i słonecznym klimatem.

Podróżowanie do Wietnamu to również korzystanie z wielu lokalnych festiwali, które nie zawsze odbywają się podczas pory suchej. Faktycznie, co roku tysiące turystów przyjeżdża, aby uczestniczyć w obchodach wietnamskiego Nowego Roku w lutym.

Wreszcie, jeśli zastanawiasz się, kiedy wybrać się do Wietnamu, aby uniknąć tłumów turystycznych, wiedz, że całkowicie możliwe jest zaplanowanie podróży podczas pory deszczowej. Pogoda pozostaje stosunkowo dobra w tym okresie.Gdzie i kiedy jechać w zależności od pogody?

Mapa najlepszych okresów na podróż do Wietnamu
Mapa najlepszych okresów na podróż do Wietnamu ©gdzie-i-kiedy.pl

Środkowe wybrzeże Wietnamu
Hoi An, Nha Trang, Vinh...

Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec i Sierpień
76°F do 95°F°C
0 do 17 dni
74°F do 86°F
Wrzesień
86°F do 90°F°C
11 do 16 dni
85°F
Styczeń, Październik, Listopad i Grudzień
70°F do 88°F°C
1 do 19 dni
76°F do 85°F

Wietnam Centralne Góry
Dalat, Buon Ma Thuot, Pleiku...

Styczeń, Luty, Marzec, Listopad i Grudzień
76°F do 97°F°C
1 do 13 dni
Kwiecień
85°F do 95°F°C
10 do 19 dni
Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
77°F do 94°F°C
14 do 28 dni

Wietnam Północny
Hanoi, Sapa (północny wietnam), Zatoka Halong...

Kwiecień, Październik, Listopad i Grudzień
61°F do 90°F°C
1 do 10 dni
72°F do 83°F
Styczeń, Luty, Marzec, Maj i Wrzesień
61°F do 95°F°C
0 do 18 dni
68°F do 86°F
Czerwiec, Lipiec i Sierpień
79°F do 99°F°C
7 do 27 dni
85°F do 88°F

Wietnam Południowy
Ho Chi Minh City, Wyspa Phu Quoc (Koh Trol), Mekong Delta...

Styczeń
79°F do 92°F°C
1 do 5 dni
77°F do 83°F
Luty, Marzec, Kwiecień, Listopad i Grudzień
79°F do 97°F°C
0 do 18 dni
79°F do 86°F
Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
85°F do 95°F°C
10 do 27 dni
85°F do 88°F

Aby uzyskać wszystkie informacje na temat klimatu i pogody w Wietnamie dla określonego miesiąca, kliknij odpowiedni link poniżej:

Wietnam w styczniu Wietnam w lutym Wietnam w marcu Wietnam w kwietniu Wietnam w maju Wietnam w czerwcu Wietnam w lipcu Wietnam w sierpniu Wietnam w wrześniu Wietnam w październiku Wietnam w listopadzie Wietnam w grudniu


Kiedy jechać w Wietnamie według miast

Zobacz calą listę miastKlimat i Pogoda w Wietnamie

Granica Chin, Laosu czy Kambodży, Wietnam, podobnie jak wiele krajów w Azji Południowo-Wschodniej, cieszy się gorącym i wilgotnym klimatem na niemal całym swoim terytorium.

W rzeczywistości Wietnam posiada klimat tropikalny na południu i subtropikalny na północy. Jest on pod wpływem różnych monsunów. Na równinach często występuje wysokie natężenie wilgoci, podczas gdy w górach, jak Sapa i Dong Van, klimat jest łagodniejszy i bardziej suchy.

Klimat Wietnamu charakteryzuje się zmiennymi porami roku:

  • suchą i słoneczną porą roku, która przypada raczej zimą
  • pora deszczowa, gdzie temperatury są wyższe, latem

Oczywiście, pora sucha jest preferowana do podróżowania po Wietnamie. Niemniej jednak, chociaż pora deszczowa często budzi strach u turystów, jest całkowicie możliwe podróżowanie do Wietnamu w tym okresie.

W rzeczywistości, deszcz nie pada przez cały dzień podczas pory deszczowej (monsunowej) w Wietnamie. Opady występują raczej pod koniec popołudnia lub w nocy, w postaci ulewnych deszczów. Dzięki temu możliwe są wizyty turystyczne i aktywności na zewnątrz. Ponadto te opady przynoszą szczególnie przyjemne ochłodzenie.

Wietnam: La baie d’Halong

Pogoda w Wietnamie różni się znacznie w zależności od regionu. Zobaczmy te różnice klimatyczne region po regionie.

Klimat w północnym Wietnamie

Klimat Wietnamu na północy, takich jak Hanoi czy Zatoka Ha Long, korzysta z tzw. „wietnamskiej zimy”.

Okres ten, trwający od listopada do początku maja, charakteryzuje się chłodniejszą pogodą z temperaturami oscylującymi między 20 a 30°C (86°F) w ciągu dnia, które mogą spadać jeszcze bardziej w nocy. Jednakże, pogoda jest zazwyczaj szara i deszczowa w tej strefie, co sprawia, że jest dość ponura. Częste są delikatne opady deszczu, co nie jest zbyt przyjemne dla turystów i fotografów. Miesiące listopad i grudzień, gdy opady są najmniejsze, są najlepsze do odwiedzenia.

Ponadto, na północnym zachodzie, w górskich regionach, klimat jest bardziej przyjemny, z wyższymi temperaturami i mniejszymi opadami deszczu.

Lato trwa od maja do września. Odpowiada to porze deszczowej z co najmniej 15 dniami deszczowymi w miesiącu. Opady są bardzo intensywne w czerwcu, lipcu i sierpniu. Jest to również najgorętszy okres z temperaturami często przekraczającymi 30°C (86°F) w ciągu dnia. Wilgotność powietrza i stałe ciepło sprawiają, że atmosfera jest dość duszna. W tym okresie mogą wystąpić bardzo silne tajfuny, które mogą dotknąć wybrzeże i spowodować szkody.

Klimat w środkowym Wietnamie

Środkowy Wietnam jest równie wilgotny jak reszta kraju, ale opady są jeszcze większe od listopada do końca stycznia. Faktycznie, pora deszczowa jest przesunięta w porównaniu z północą.

Ten region podlega również letniej monsunowej porze deszczowej, która trwa od maja do listopada. W tym okresie temperatury są najwyższe, szczególnie od maja do sierpnia, gdy rtęć często przekracza 30 °C w tej części Wietnamu. Na Wysokich Płaskowyżach można jednak cieszyć się bardziej przyjemnymi temperaturami niż na wybrzeżu.

Uważaj na tajfuny, które mogą powstawać między wrzesniem a październikiem, w okresie zmian monsunowych. Miasto Hué szczególnie cierpi z powodu powodzi w tym okresie roku.

Dlatego najlepszym okresem do odwiedzenia tego regionu jest przede wszystkim od lutego do maja. To najsuchsza i najbardziej słoneczna pora roku, a temperatury są łagodne.

Wreszcie, to w tej części kraju znajduje się miasto uważane za najbardziej przyjemne pod względem pogody. Faktycznie, Nha Trang cieszy się szczególnie przyjemnym mikroklimatem z dużą ilością słońca i wysokimi temperaturami. Klimat jest korzystny od stycznia do września.

Klimat w południowym Wietnamie

Południe Wietnamu, w okolicach Ho Chi Minh i wyspy Phu Quoc, cieszy się suchym i słonecznym okresem od listopada do kwietnia. Najsuchszym miesiącem jest luty. Ponadto, z temperaturami średnimi między 30 a 36°C (97°F) , najgorętszymi miesiącami w roku są marzec i kwiecień. Ta fala upałów zapowiada porę deszczową…

Faktycznie, pora deszczowa trwa od maja do września. Charakteryzuje się wzrostem opadów, które osiągają szczyt w lipcu. Lato jest więc okresem, który należy unikać, jeśli planujesz pobyt w południowym Wietnamie. Na przykład wyspa Phu Quoc staje się nieprzejezdna z powodu intensywnych opadów w tym okresie.

Na koniec, trzeba być czujnym wobec powodzi na Mekongu, które mogą być dość znaczące w sierpniu i wrześniu.


Temperatura i opady w Wietnamie

Na tych grafikach 3 prezentujemy ewolucje temperatur w Wietnamie i opady deszczu miesiąc po miesiącu w Hanoi, Dalat, Ho Chi Minh City, Hoi An i Nha Trang, także miesięczna temperatura morza w miastach wybrzeżnych.


Napływ turystów i sezony turystyczne w Wietnamie

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny w Wietnamie (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne w Wietnamie

Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Wrzesień, Październik i Listopad. Napływ turystów w Wietnamie jest wysoki w Styczeń, Luty, Lipiec, Sierpień i Grudzień.

  • Bardzo niski sezon turystyczny w Wietnamie: Maj, Czerwiec, Wrzesień i Październik.
  • Niski sezon turystyczny w Wietnamie: Marzec, Kwiecień i Listopad.
  • Wysoki sezon turystyczny w Wietnamie: Styczeń, Luty i Lipiec.
  • Bardzo wysoki sezon turystyczny w Wietnamie: Sierpień i Grudzień.

Wykres: wskaźnik napływu turystów w Wietnamie w poszczególnych miesiącach


Średnia cena lotów do Wietnamu

Cena lotu w obie strony Warszawa - Hanoi jest średnio niższa w przypadku wylotu w czerwcu (średnio 3415 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w sierpniu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do Hanoi będzie o 921 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów do WietnamuGdzie jechać w Wietnamie?

Ta tabela pokazuje maksymalne temperatury dla każdego miasta oraz nasza opinie, na temat pogody z miesiąca na miesiąc (zobacz kolor w legendzie pod tabela).

Miasta sty.lut.mar.kwi.majcze.lip.sie.wrz.paź.lis.gru.
Hanoi72°F77°F83°F88°F95°F99°F95°F94°F92°F86°F83°F74°F
Dalat76°F79°F85°F85°F85°F81°F79°F79°F79°F77°F77°F76°F
Ho Chi Minh City92°F95°F97°F97°F95°F92°F90°F90°F90°F90°F90°F90°F
Hoi An74°F77°F83°F86°F90°F92°F90°F90°F88°F83°F79°F76°F
Nha Trang79°F81°F85°F86°F90°F90°F90°F90°F88°F85°F83°F79°F
Sapa (północny wietnam)72°F76°F81°F85°F86°F85°F83°F83°F83°F79°F77°F72°F
Vinh70°F76°F81°F86°F94°F95°F94°F92°F90°F83°F79°F72°F
Wyspa Phu Quoc (Koh Trol)85°F85°F86°F86°F88°F86°F86°F86°F85°F85°F86°F85°F
Zatoka Halong68°F72°F76°F81°F86°F90°F90°F90°F88°F83°F77°F70°F
Buon Ma Thuot83°F90°F95°F95°F94°F88°F86°F86°F86°F86°F85°F83°F
Da Nang74°F77°F83°F86°F90°F92°F90°F90°F88°F83°F79°F76°F
Huế76°F79°F85°F88°F94°F95°F94°F92°F90°F85°F81°F76°F
Mekong Delta88°F94°F97°F95°F94°F92°F90°F92°F90°F90°F90°F88°F
Phan Thiet86°F88°F92°F92°F94°F92°F90°F90°F90°F88°F88°F88°F
A Pa Chai70°F77°F83°F86°F86°F81°F81°F83°F83°F79°F76°F70°F
Bac Ha67°F76°F83°F88°F90°F88°F86°F86°F85°F79°F76°F68°F
Bai Lang (Cham islands)74°F77°F83°F86°F90°F92°F90°F90°F88°F83°F79°F76°F
Bãi Xép Beach (An Chấn)77°F79°F85°F88°F92°F92°F90°F90°F88°F85°F83°F79°F
Cat Ba island67°F70°F74°F79°F85°F88°F88°F88°F86°F83°F77°F70°F
Cat Tien National Park92°F95°F97°F95°F94°F90°F88°F88°F88°F88°F90°F90°F

Legenda:

idealna pogoda

dobra pogoda

znośna pogoda

zła pogoda

bardzo zła pogoda


O kraju Wietnam

Co robić w Wietnamie?

Plaża / Pływanie

Natura i wieś

Kultura i dziedzictwo

Sport

Podróż z rodzina

Rzemieślnictwo / zakupy

Gastronomia

Zycie nocneCzy informacje o pogodzie dotyczące Wietnam są rzetelne?

Dane klimatyczne dla Wietnam są zbierane codziennie od stycznia 2009. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących Wietnam pozwala nam osadzić średnie każdego miesiąca w Hanoi, Dalat, Ho Chi Minh City, Hoi An, Nha Trang, Sapa (północny wietnam), Vinh, Wyspa Phu Quoc (Koh Trol), i 68 Inne miasta.

Czyli tak: te dane sa rzetelne za wyjatkiem sytuacji chwilowych zaklocen klimatu w regionie.

Zmień jednostki