Kiedy jechać do Tajlandii?

Przez cały rok temperatury w Tajlandii oscylują średnio między 26 a 34°C (94°F) . Kraj ten ma dwie pory roku:

 • pora sucha od listopada do marca, kiedy panują przyjemne temperatury i duża ilość słońca. Jest to najlepszy okres na podróżowanie po Tajlandii.
 • pora deszczowa od kwietnia do października, z dużymi opadami deszczu i często zachmurzonym niebem.

Najbardziej deszczowy okres przypada na wrzesień i październik. Jest to również okres tajfunów, więc należy go unikać. Ponadto, w miesiącach od kwietnia do maja, temperatury są bardzo wysokie i trudne do zniesienia dla podróżujących.

W całym kraju występują znaczne różnice klimatyczne. Północ ma na przykład chłodniejsze temperatury niż Centralna i Południowa Tajlandia.

Więc, kiedy najlepiej wybrać się do Tajlandii? Ogólnie rzecz biorąc, jeśli wybierasz się od grudnia do marca, będziesz mieć piękną pogodę wszędzie. Niemniej jednak, ten okres przypada na szczyt sezonu turystycznego. W Chiang Mai, festiwal lampionów w listopadzie przyciąga szczególnie wielu podróżników.

Aby cieszyć się pobytem, należy unikać okresu od maja do października, gdy występują obfite opady deszczu i duszna pogoda. Jednakże, jeśli planujesz wyjazd na wakacje letnie do Tajlandii (lipiec-sierpień), możesz udać się na południe kraju. Wyspy w Zatoce Tajlandzkiej (Koh Tao, Koh Phangan...) będą lepszym wyborem niż Phuket.

Wreszcie, jeśli planujesz nurkowanie w Tajlandii, idealnym okresem będzie między listopadem a kwietniem w Morzu Andamańskim oraz między lutym a sierpniem w Zatoce Tajlandzkiej.Gdzie i kiedy jechać w zależności od pogody?

Mapa najlepszych okresów na podróż do Tajlandii
Mapa najlepszych okresów na podróż do Tajlandii ©gdzie-i-kiedy.pl

Phuket
Phuket town, Patong, Kata Beach...

Styczeń, Luty i Marzec
85°F do 88°F°C
4 do 11 dni
85°F do 86°F
Kwiecień, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad i Grudzień
85°F do 88°F°C
13 do 22 dni
85°F do 88°F
Maj
86°F do 88°F°C
21 do 22 dni
88°F

Północna tajlandia
Chiang Mai, Chiang Rai, Pai...

Styczeń, Luty i Grudzień
79°F do 99°F°C
0 do 3 dni
Marzec, Kwiecień, Październik i Listopad
85°F do 103°F°C
0 do 19 dni
Maj, Czerwiec i Wrzesień
85°F do 101°F°C
5 do 26 dni
Lipiec i Sierpień
83°F do 92°F°C
11 do 27 dni

Południowa Tajlandia
Ko Samui, Park Narodowy Khao Lak, Krabi - Ao Nang...

Styczeń, Luty i Marzec
83°F do 95°F°C
2 do 16 dni
83°F do 86°F
Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad i Grudzień
85°F do 95°F°C
5 do 24 dni
85°F do 88°F

Tajlandia północno-wschodnia (Isan)
Khon Kaen, Ubon Ratchathani (Isan), Nakhon Ratchasima...

Styczeń, Luty, Listopad i Grudzień
79°F do 97°F°C
0 do 5 dni
Marzec, Kwiecień i Październik
85°F do 101°F°C
2 do 14 dni
Maj, Czerwiec, Lipiec i Wrzesień
88°F do 99°F°C
9 do 26 dni
Sierpień
88°F do 90°F°C
13 do 27 dni

Tajlandia Środkowa
Bangkok, Hua Hin, Kanchanaburi...

Styczeń i Grudzień
85°F do 94°F°C
0 do 2 dni
81°F do 85°F
Luty, Marzec, Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Listopad
86°F do 101°F°C
0 do 15 dni
83°F do 86°F
Kwiecień, Maj, Wrzesień i Październik
86°F do 103°F°C
2 do 19 dni
85°F do 88°F

Wschód Tajlandii
Pattaya, Koh Chang, Chanthaburi...

Styczeń i Grudzień
86°F do 94°F°C
0 do 5 dni
81°F do 85°F
Luty, Marzec, Kwiecień i Listopad
86°F do 99°F°C
1 do 19 dni
83°F do 86°F
Maj, Lipiec i Październik
85°F do 97°F°C
9 do 24 dni
86°F do 88°F
Czerwiec, Sierpień i Wrzesień
85°F do 94°F°C
12 do 24 dni
85°F do 86°F

Kiedy jechać w Tajlandii według miast

Zobacz calą listę miastKlimat i Pogoda w Tajlandii

Położona między Birmą, Laos, Kambodżą i Malezją, Tajlandia cieszy się ciepłymi temperaturami przez cały rok. Średnie temperatury wynoszą powyżej 20°C (68°F) w ciągu dnia przez cały rok.

Klimat Tajlandii jest tropikalny w większości regionów. W pobliżu granicy z Malezją (Phuket, Krabi, Koh Lanta) jest on równikowy, co oznacza większe opady deszczu.

Wyróżnia się głównie dwie pory roku: suchą i deszczową, często nazywaną „zieloną porą roku”. Jak zobaczymy poniżej, ich rytm różni się w zależności od regionu.

Pod względem temperatur i opadów deszczu zauważa się również wyraźną różnicę między południem (Phuket, Ko Phi Phi) a północą półwyspu (Chiang Mai, Chiang Rai).

Mimo że klimat w Tajlandii jest przynajmniej zadowalający przez cały rok, należy unikać miesięcy września i października podczas pobytu w Królestwie Syjamu. Chociaż tajfuny są rzadkie w Zatoce Tajlandzkiej, mogą jednak się zdarzyć!

Tajlandia: Bateau traditionnel sur la plage de Railay Beach à Krabi

Klimat w północnej Tajlandii

Klimat północnej Tajlandii jest podobny do tego w Birmie. Ogólnie rzecz biorąc, w tym regionie pogoda jest korzystna od października do kwietnia, z przyjemnymi temperaturami i wieloma słonecznymi dniami.

W przeciwieństwie do południa kraju, pogoda w tym regionie jest bardziej zróżnicowana. Faktycznie, w północnej Tajlandii jest zimniej zimą i goręcej latem.

Na przykład, w miastach Chiang Mai i Chiang Rai, w grudniu i styczniu temperatury mogą szybko spadać wieczorem i czasami wynoszą około 15°C (59°F) . Z kolei temperatury są bardzo wysokie od marca do maja, regularnie przekraczając 35°C (95°F) . Ten okres należy unikać podczas podróży.

W regionie tym występuje kilka charakterystycznych cech:

 • Porze suchej trwa od listopada do kwietnia: to idealny czas na pobyt.
 • Porze zimnej od listopada do lutego, z chłodnym wiatrem, zwłaszcza w nocy, jest najbardziej przyjemna. Są to bardzo piękne dni.
 • Porze deszczowej od maja do listopada to okres intensywnych opadów. Niemniej jednak, jest on krótszy niż na południu kraju.

Klimat w centralnej Tajlandii

Klimat w centralnej Tajlandii jest relatywnie wilgotny przez cały rok. Niemniej jednak, zwłaszcza w Bangkoku, pora sucha trwa od listopada do marca i charakteryzuje się wysokim nasłonecznieniem.

W tym okresie temperatury są wysokie, chociaż mogą spadać wieczorem. Jest to najbardziej korzystny czas na zaplanowanie pobytu w stolicy.

Pora gorąca trwa od lutego do czerwca w centralnej Tajlandii. Upał w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza może być uciążliwy dla podróżnych.

Następnie następuje pora deszczowa, która zazwyczaj rozpoczyna się około lipca. Monsun trwa często aż do października. Ten okres charakteryzuje się intensywnymi opadami i wysokimi temperaturami (średnio powyżej 33°C (92°F) ).

Klimat we wschodniej Tajlandii

Wschodnia Tajlandia, Isan, jest jednym z najbardziej wilgotnych regionów kraju. To właśnie znaczne opady deszczu pozwalają na uprawę ryżu i typowych tajskich owoców w tej prowincji.

Z kolei wschodnie wybrzeże Tajlandii, w okolicach Pattayi, cieszy się łagodną pogodą przez cały rok, z szczególnie przyjemnym mikroklimatem. Słońce regularnie świeci, a temperatury wahają się od 26 do 33°C (92°F) .

Niemniej jednak, w miesiącach od kwietnia do listopada, deszcze i burze są powszechne w tym regionie, a temperatura jest wysoka. Chociaż opady są głównie nocne, lepiej unikać tego okresu podczas podróży. W listopadzie na przykład notuje się zazwyczaj 15 dni deszczu.

Klimat w południowej Tajlandii

Różnice klimatyczne są znaczące między południowo-zachodnią i południowo-wschodnią Tajlandią.

Ogólnie uważa się, że pora deszczowa trwa od kwietnia do października na zachodzie, a raczej od września do grudnia na wschodzie. Niemniej jednak, niezależnie od części południa półwyspu, należy zauważyć, że występuje tam więcej opadów niż na północy!

Oto informacje dotyczące różnych regionów południowej Tajlandii:

Klimat na wyspach Zatoki Syjamskiej

Na wyspach Zatoki Syjamskiej, takich jak Koh Samui, Koh Tao czy Koh Phangan, klimat jest przyjemny przez cały rok, z łagodnymi i ciepłymi temperaturami, nie przytłaczającymi. Występują tam trzy pory roku:

 • Pora gorąca od lutego do maja
 • Pora deszczowa od maja do października, z największymi opadami w październiku i listopadzie.
 • Pora „chłodna” od listopada do stycznia.

Niemniej jednak, między majem a październikiem wizyta w tym regionie jest możliwa. Chociaż deszcz pada obficie, opady są zazwyczaj krótkotrwałe i szybko ustępują miejsca słońcu.

Niemniej jednak, najbardziej popularnym okresem na odwiedzenie wysp Zatoki Syjamskiej jest raczej między listopadem a kwietniem.

Klimat w południowo-zachodniej Tajlandii

Wyspy Morza Andamańskiego (Koh Phi Phi, Koh Lanta, Phuket) doświadczają obfitych opadów deszczu od września do listopada. Niemniej jednak, od stycznia, opady stają się rzadsze, ustępując miejsca porze suchej. Słońce świeci, a klimat jest szczególnie przyjemny aż do kwietnia.

Następnie, występuje pora gorąca, ale również deszczowa od kwietnia do maja.

Jak zrozumieliście, ten region, bliski Malezji, doświadcza więcej opadów niż reszta Tajlandii. Niemniej jednak, można swobodnie korzystać z plaż i kurortów nadmorskich między opadami, przez znaczną część roku.


Temperatura i opady w Tajlandii

Na tych grafikach 3 prezentujemy ewolucje temperatur w Tajlandii i opady deszczu miesiąc po miesiącu w Bangkok, Phuket town, Chanthaburi, Chiang Mai i Chiang Rai, także miesięczna temperatura morza w miastach wybrzeżnych.


Napływ turystów i sezony turystyczne w Tajlandii

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny w Tajlandii (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne w Tajlandii

Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik. Napływ turystów w Tajlandii jest wysoki w Styczeń, Luty, Listopad i Grudzień.

 • Bardzo niski sezon turystyczny w Tajlandii: Maj, Czerwiec i Wrzesień.
 • Niski sezon turystyczny w Tajlandii: Marzec, Kwiecień, Lipiec, Sierpień i Październik.
 • Wysoki sezon turystyczny w Tajlandii: Styczeń, Luty i Listopad.
 • Bardzo wysoki sezon turystyczny w Tajlandii: Grudzień.

Wykres: wskaźnik napływu turystów w Tajlandii w poszczególnych miesiącach


Średnia cena lotów do Tajlandii

Cena lotu w obie strony Warszawa - Bangkok jest średnio niższa w przypadku wylotu w wrześniu (średnio 3021 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w sierpniu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do Bangkoku będzie o 890 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów do TajlandiiGdzie jechać w Tajlandii?

Ta tabela pokazuje maksymalne temperatury dla każdego miasta oraz nasza opinie, na temat pogody z miesiąca na miesiąc (zobacz kolor w legendzie pod tabela).

Miasta sty.lut.mar.kwi.majcze.lip.sie.wrz.paź.lis.gru.
Bangkok92°F94°F95°F97°F97°F94°F92°F92°F92°F90°F92°F90°F
Phuket town85°F86°F88°F88°F86°F86°F85°F85°F85°F85°F86°F85°F
Chanthaburi90°F92°F92°F92°F92°F88°F86°F86°F86°F88°F90°F88°F
Chiang Mai86°F95°F101°F103°F99°F92°F90°F90°F92°F90°F88°F86°F
Chiang Rai86°F94°F99°F103°F99°F92°F88°F88°F90°F90°F88°F85°F
Hua Hin85°F88°F90°F92°F92°F90°F88°F88°F88°F86°F86°F85°F
Kanchanaburi92°F99°F101°F103°F101°F95°F92°F92°F92°F90°F88°F88°F
Khon Kaen88°F94°F97°F99°F97°F94°F90°F90°F90°F88°F88°F86°F
Ko Samui83°F83°F85°F86°F88°F86°F86°F86°F86°F85°F85°F85°F
Koh Chang90°F92°F92°F92°F92°F88°F86°F86°F86°F88°F90°F88°F
Koh Lanta86°F86°F86°F88°F88°F86°F86°F86°F85°F86°F86°F86°F
Koh Phangan83°F83°F85°F86°F88°F86°F86°F86°F85°F85°F85°F85°F
Koh Phi Phi85°F86°F86°F88°F88°F86°F86°F86°F85°F85°F85°F85°F
Koh Tao83°F83°F85°F86°F88°F86°F86°F86°F85°F85°F85°F85°F
Krabi - Ao Nang88°F92°F94°F92°F90°F88°F86°F88°F86°F88°F88°F88°F
Nakhon Ratchasima88°F95°F99°F99°F97°F94°F90°F90°F90°F88°F86°F86°F
Park Narodowy Khao Lak86°F88°F90°F88°F88°F86°F86°F86°F86°F86°F86°F86°F
Pattaya88°F88°F90°F92°F90°F88°F86°F86°F86°F86°F88°F86°F
Ubon Ratchathani (Isan)88°F95°F97°F97°F95°F92°F90°F88°F88°F88°F88°F86°F
Patong85°F86°F88°F88°F86°F86°F85°F85°F85°F85°F86°F85°F

Legenda:

idealna pogoda

dobra pogoda

znośna pogoda

zła pogoda

bardzo zła pogoda


O kraju Tajlandia

Co robić w Tajlandii?

Plaża / Pływanie

Natura i wieś

Kultura i dziedzictwo

Sport

Podróż z rodzina

Rzemieślnictwo / zakupy

Gastronomia

Zycie nocneCzy informacje o pogodzie dotyczące Tajlandia są rzetelne?

Dane klimatyczne dla Tajlandia są zbierane codziennie od stycznia 2009. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących Tajlandia pozwala nam osadzić średnie każdego miesiąca w Bangkok, Phuket town, Chanthaburi, Chiang Mai, Chiang Rai, Hua Hin, Kanchanaburi, Khon Kaen, i 131 Inne miasta.

Czyli tak: te dane sa rzetelne za wyjatkiem sytuacji chwilowych zaklocen klimatu w regionie.

Zmień jednostki