Kiedy jechać do Boliwii?

Najlepszym okresem na wyjazd do Boliwii jest pora sucha, od marca do października. Podczas zimy południowej, od maja do września, pogoda jest szczególnie przyjemna w całym kraju, co pozwala na niezapomnianą podróż. Ponieważ kraj ten znajduje się pod równikiem, pory roku są odwrotne w porównaniu z Francją.

Jednakże podróżowanie do Boliwii zimą ma dwie wady: może być bardzo zimno w nocy w regionie Andy i przypada na wysoki sezon turystyczny, zwłaszcza w lipcu i sierpniu, gdy Europejczycy mają wakacje. Skutkuje to wysokimi cenami biletów lotniczych, ale rekompensowane są one dość niskim poziomem życia na miejscu.

Kiedy wybrać się do Boliwii mając ograniczony budżet? Aby uniknąć tłumów na popularnych miejscach turystycznych i nie zrujnować portfela, najlepiej zaplanować podróż poza sezonem: w maju-czerwcu lub wrześniu-październiku. Jeśli urlop przypada koniecznie w lipcu lub sierpniu i masz czas, warto porównać ceny biletów lotniczych, aby dotrzeć po stronie peruwiańskiej przed przekroczeniem granicy.

W pozostałej części roku, od listopada do lutego, jest pora deszczowa. Podróż jest możliwa, ale trzeba liczyć się z nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi, które mogą zmusić do zmiany planów w trakcie podróży. Będzie również trudno organizować wędrówki górskie. Z drugiej strony, miłośnicy odkryć kulturowych mogą tam miło spędzić czas.

Jedynym okresem, kiedy odradzamy wyjazd do Boliwii, jest miesiąc grudzień. Ze względu na święta końca roku, jest to również okres wysokiego sezonu turystycznego z odpowiadającymi temu wysokimi cenami i pogodą, która nie jest najlepsza do pełnego korzystania z podróży.

Co spakować do walizki podczas wyjazdu do Boliwii? Jeśli planujesz podróż zimą południową, musisz zabrać zarówno letnie ubrania, jak i ciepłe ubrania na wieczór. Dobre buty trekkingowe są niezbędne, podobnie jak środki ochrony przeciwsłonecznej. Ponieważ kraj ma średnią wysokość około 1200 m n.p.m., kapelusz, okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania będą Ci potrzebne codziennie, zwłaszcza jeśli udasz się na pustynię soli Uyuni, gdzie odbicie jest bardzo silne. Aby zapobiec chorobie wysokościowej, łatwo dostępne są na miejscu leki, zazwyczaj na bazie liści koki. Jeśli zstępujesz do dolin, środek przeciwko komarom jest bardzo przydatny, nawet w porze suchej.Gdzie i kiedy jechać w zależności od pogody?

Mapa najlepszych okresów na podróż do Boliwii
Mapa najlepszych okresów na podróż do Boliwii ©gdzie-i-kiedy.pl

Altiplano
La Paz, Jezioro Titicaca (Copacabana), Uyuni...

Kwiecień, Wrzesień, Październik i Listopad
54°F do 92°F°C
1 do 19 dni
Styczeń, Luty, Marzec, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Grudzień
50°F do 88°F°C
0 do 26 dni

Boliwia subandyjska
Cochabamba, Sucre, Tarija...

Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Sierpień, Wrzesień, Październik i Listopad
63°F do 85°F°C
1 do 20 dni
Styczeń, Czerwiec, Lipiec i Grudzień
63°F do 85°F°C
0 do 21 dni

Tropikalne Niziny
Santa Cruz (Boliwia), Riberalta, Trinidad...

Lipiec i Sierpień
63°F do 99°F°C
0 do 4 dni
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Wrzesień, Październik i Listopad
63°F do 101°F°C
1 do 23 dni
Grudzień
67°F do 94°F°C
8 do 20 dni

Aby uzyskać wszystkie informacje na temat klimatu i pogody w Boliwii dla określonego miesiąca, kliknij odpowiedni link poniżej:

Boliwia w styczniu Boliwia w lutym Boliwia w marcu Boliwia w kwietniu Boliwia w maju Boliwia w czerwcu Boliwia w lipcu Boliwia w sierpniu Boliwia w wrześniu Boliwia w październiku Boliwia w listopadzie Boliwia w grudniu


Kiedy jechać w Boliwii według miast

Zobacz calą listę miastKlimat i Pogoda w Boliwii

Boliwia to kraj w Ameryce Południowej, położony pomiędzy Brazylią, Chile, Argentyną, Paragwajem i Peru. Słynne jezioro Titicaca pełni funkcję granicy z tym ostatnim, a miasto Copacabana znajduje się pośrodku jeziora.

Ze względu na swoją geografię i duże różnice wysokości, klimat Boliwii jest zróżnicowany:

 • Na równinach na wschodzie, w okolicach Santa Cruz de la Sierra, panuje klimat tropikalnej sawanny z suchą zimą.
 • W okolicach pustyni Uyuni jest klimat stepowy, suchy i zimny.
 • Na zachodzie, nad jeziorem Titicaca, panuje klimat subtropikalny wysokogórski z suchą zimą i umiarkowanym latem.
 • W głębi lądu, w okolicach Coroico, jest klimat oceaniczny z umiarkowanym latem.
 • Gdzie indziej występują inne subtelności, zwłaszcza w stolicy, La Paz, gdzie panuje klimat polarny tundry.

Pogoda w Boliwii jest więc silnie uwarunkowana przez różne strefy geograficzne i ich wysokość. Od Santa Cruz po La Paz, przez Uyuni czy Cochabamba, mogą występować ekstremalne różnice temperatury i opadów.

Ponadto kraj ma dwie wyraźnie różne pory roku:

 • Pora deszczowa przypada na lato południowe i trwa od listopada do marca w większości kraju. Jest szczególnie zauważalna na wschodzie, mniej w pozostałej części Boliwii.
 • Pora sucha przypada na zimę południową i trwa ogólnie od kwietnia do października. Jest krótsza w części wschodniej, gdzie nadal występują umiarkowane opady przez całą porę.

Boliwia: Ville de Copacabana au bord du lac Titicaca

Klimat na Altiplano (Zachód)

Z przeciętną wysokością 3000 m, boliwijski Altiplano doświadcza bardzo zmiennych warunków pogodowych w zależności od pór roku i miejsca. Najlepszymi miesiącami do odwiedzenia tej regionu są kwiecień, wrzesień, październik i listopad.

Przez całą południową zimę, od kwietnia do października, opady są bardzo rzadkie, a niebo pozostaje niezmiennie niebieskie. W lipcu-sierpniu jest zimno, ponieważ temperatury oscylują między 1 a 10°C (50°F) i mogą być nawet ujemne, jeśli podniesie się wiatr. Nie jest rzadkością poranne przymrozki w La Paz. W październiku często wieje wiatr, co może sprawić, że odczucie będzie jeszcze chłodniejsze, ale nie przeszkadza to w zwiedzaniu.

Jako jedna z najbardziej suchych regionów na świecie, deszcze są rzadkie podczas południowego lata, między listopadem a marcem. Jednakże są one częste, co pięknie zazielenia krajobrazy. W La Paz i nad jeziorem Titicaca termometr rzadko przekracza 12°C (54°F) w tym okresie roku. Trzeba udać się do okolic Uyuni, aby doświadczyć bardziej przyjemnych temperatur: między 17 a 20°C (68°F) w najcieplejszym momencie dnia.

Klimat w podandyjskiej Boliwii

Z przeważającym klimatem podzwrotnikowym wysokogórskim o suchych zimach i łagodnych latach, podandyjską Bolię można odwiedzać między lutym a listopadem, więc warunki pogodowe są bardzo przyjemne przez większość roku. Ogólnie rzecz biorąc, jest tam cieplej niż na Altiplano, ale opady są obfitsze.

Południowa zima trwa dłużej niż gdziekolwiek indziej w kraju. Od lutego do maja i od sierpnia do listopada maksymalne temperatury wahają się między 21 a 29°C (85°F) . W czerwcu i lipcu jest chłodniej: około 20°C (68°F) w ciągu dnia. Przez cały rok temperatury nocne pozostają akceptowalne, ze średnimi między 17 a 19°C (67°F) .

Podczas pory deszczowej, zwłaszcza od grudnia do lutego, upał może być duszny. Termometr zbliża się do 30°C (86°F) , wilgotność jest bardzo wysoka i może padać nawet do 21 dni w miesiącu. Tarija i Parque Nacional Tunari są najbardziej deszczowe w tym okresie.

Klimat na nizinach tropikalnych (Wschód i Północ)

Bardzo różny od reszty Boliwii, klimat stref wschodnich i północnych jest przeważnie tropikalny sawanny z suchą zimą. Dzięki ciepłym temperaturom, można odwiedzać region od stycznia do listopada. Jednakże ci, którzy źle znoszą upał, mogą czuć się źle.

W południowej zimie, temperatura wynosi zazwyczaj około 35°C (95°F) , ale nie jest rzadkością, że termometr zbliża się do 40°C (104°F) w Trinidad w sierpniu lub wrześniu. W tym okresie nizin tropikalnych regularnie występują zimne powietrze z Patagonii: surazos. Opady są bardzo niskie w tym okresie, i nigdy nie trwają długo.

Podczas pory deszczowej, między listopadem a marcem, temperatury wahają się między 30 a 33°C (92°F) , ale pada dużo deszczu. W lutym można liczyć nawet do 23 dni deszczowych w miesiącu. Niemniej jednak, są to zazwyczaj intensywne, ale krótkotrwałe tropikalne ulewy, a słońce może szybko wrócić.


Temperatura i opady w Boliwii

Na tych grafikach 2 prezentujemy ewolucje temperatur w Boliwii i opady deszczu miesiąc po miesiącu w La Paz, Cochabamba, Jezioro Titicaca (Copacabana), Santa Cruz (Boliwia) i Uyuni.


Napływ turystów i sezony turystyczne w Boliwii

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny w Boliwii (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne w Boliwii

Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec i Listopad. Napływ turystów w Boliwii jest wysoki w Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik i Grudzień.

 • Bardzo niski sezon turystyczny w Boliwii: Styczeń, Luty, Kwiecień, Maj i Czerwiec.
 • Niski sezon turystyczny w Boliwii: Marzec i Listopad.
 • Wysoki sezon turystyczny w Boliwii: Wrzesień i Październik.
 • Bardzo wysoki sezon turystyczny w Boliwii: Lipiec, Sierpień i Grudzień.

Wykres: wskaźnik napływu turystów w Boliwii w poszczególnych miesiącach


Średnia cena lotów do Boliwii

Cena lotu w obie strony Warszawa - La Paz jest średnio niższa w przypadku wylotu w kwietniu (średnio 4767 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w sierpniu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do La Paz będzie o 1574 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów do BoliwiiGdzie jechać w Boliwii?

Ta tabela pokazuje maksymalne temperatury dla każdego miasta oraz nasza opinie, na temat pogody z miesiąca na miesiąc (zobacz kolor w legendzie pod tabela).

Miasta sty.lut.mar.kwi.majcze.lip.sie.wrz.paź.lis.gru.
La Paz54°F54°F54°F56°F56°F54°F54°F54°F56°F56°F58°F56°F
Cochabamba67°F67°F68°F68°F68°F67°F67°F67°F68°F70°F70°F68°F
Jezioro Titicaca (Copacabana)54°F54°F56°F54°F52°F50°F50°F52°F54°F56°F58°F56°F
Santa Cruz (Boliwia)88°F86°F86°F85°F79°F77°F77°F85°F92°F92°F92°F90°F
Uyuni65°F65°F65°F63°F58°F54°F52°F56°F61°F65°F68°F67°F
Riberalta86°F86°F86°F88°F88°F90°F92°F97°F99°F95°F92°F88°F
Sucre68°F68°F68°F68°F67°F67°F67°F68°F70°F72°F72°F70°F
Tarija70°F68°F68°F67°F65°F65°F65°F68°F72°F72°F70°F70°F
Trinidad88°F86°F86°F86°F85°F85°F86°F94°F99°F97°F92°F90°F
Concepción88°F86°F86°F85°F83°F83°F83°F90°F95°F94°F90°F90°F
Coroico54°F54°F54°F56°F56°F54°F54°F54°F56°F56°F58°F56°F
Oruro61°F61°F61°F61°F58°F56°F56°F58°F61°F63°F63°F61°F
Parque Nacional Amboró88°F86°F86°F85°F79°F77°F77°F85°F92°F92°F92°F90°F
Parque Nacional Carrasco65°F65°F65°F65°F65°F63°F63°F65°F65°F67°F68°F67°F
Parque Nacional Cotapata54°F54°F54°F56°F56°F54°F54°F54°F56°F56°F58°F56°F
Parque Nacional del Gran Chaco Kaa-Iya94°F92°F90°F85°F79°F76°F77°F85°F92°F94°F94°F94°F
Parque Nacional Iñao85°F83°F79°F76°F70°F68°F68°F76°F81°F85°F85°F85°F
Parque Nacional Isiboro Secure65°F65°F65°F65°F65°F63°F63°F65°F65°F67°F68°F67°F
Parque Nacional Madidi77°F76°F76°F76°F74°F72°F72°F77°F79°F79°F79°F79°F
Parque Nacional Noel Kempff Mercado90°F88°F88°F88°F86°F88°F90°F97°F101°F97°F92°F90°F

Legenda:

idealna pogoda

dobra pogoda

znośna pogoda

zła pogoda

bardzo zła pogoda


O kraju Boliwia

Co robić w Boliwii?

Plaża / Pływanie

Natura i wieś

Kultura i dziedzictwo

Sport

Podróż z rodzina

Rzemieślnictwo / zakupy

Gastronomia

Zycie nocneCzy informacje o pogodzie dotyczące Boliwia są rzetelne?

Dane klimatyczne dla Boliwia są zbierane codziennie od stycznia 2009. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących Boliwia pozwala nam osadzić średnie każdego miesiąca w La Paz, Cochabamba, Jezioro Titicaca (Copacabana), Santa Cruz (Boliwia), Uyuni, Riberalta, Sucre, Tarija, i 21 Inne miasta.

Czyli tak: te dane sa rzetelne za wyjatkiem sytuacji chwilowych zaklocen klimatu w regionie.

Zmień jednostki