Kiedy jechać do Chile?

Nie ma jednej najlepszej pory na wyjazd do Chile. Wszystko zależy od tego, jakie doświadczenia chcesz przeżyć i jaką region chcesz zwiedzić!

Rozciągający się na niemal 4300 kilometrów z północy na południe, między 17. a 56. stopniem szerokości geograficznej, kraj ten cieszy się bardzo zróżnicowanym klimatem i można go zwiedzać przez cały rok. Niemniej jednak, jeśli chcesz poznać Chile w całości i odkryć jego liczne aspekty geograficzne, lepiej unikać zimy południowej, między początkiem czerwca a końcem sierpnia.

Kiedy wybrać się do Chile, biorąc pod uwagę poszczególne regiony?

 • Północ można zwiedzać w dowolnej porze roku, ale między listopadem a majem będą najprzyjemniejsze temperatury i będziesz mógł cieszyć się plażami. To również dobry czas na odkrywanie najsuchszej na Ziemi gorącej pustyni w regionie o księżycowym krajobrazie San Pedro de Atacama.
 • Środek kraju i stolica, Santiago, najlepiej zwiedzać latem południowym, między grudniem a marcem. Pod koniec sezonu odbywa się wiele winobranie w okolicznych winnicach, co daje okazję do poznania innej strony Chile! Wiosna i jesień są chłodniejsze i bardziej deszczowe, podczas gdy zima, w lipcu i sierpniu, jest wilgotna i chłodna, a nawet zimna.
 • Południe Chile najlepiej odwiedzać od listopada do marca. Pogoda w lipcu i sierpniu jest szczególnie deszczowa. Niemniej jednak w Andyjskiej Kordylierze jest śnieg, więc możesz spędzić niezapomniane ferie na nartach.
 • Patagonia i Ziemia Ognista oferują nieprzychylną pogodę przez cały rok. Jeśli jednak marzysz o tamtejszej podróży, wybierz miesiące letnie. Faktycznie, styczeń i luty są najłagodniejsze.
 • Wyspa Wielkanocna i jej niesamowita kultura polinezyjska można odkrywać przez cały rok dzięki swojej bajecznej pogodzie. Jeśli planujesz surfować, wybierz miesiące od października do marca, gdy dni bez fal są rzadkie, a temperatura wody jest bardzo przyjemna.

Niezaskakująco, szczyt sezonu turystycznego w Chile przypada na okres od listopada do lutego, z największym natężeniem w styczniu, w najgorętszym okresie lata południowego. Jeśli lubisz spokój, wyjazd wiosną lub jesienią może być dobrą opcją. To samo dotyczy osób o ograniczonym budżecie: najtańszym miesiącem na lot do Santiago w Chile jest marzec. Z kolei w okresie wakacji szkolnych we Francji, takich jak lipiec i sierpień, ceny biletów lotniczych rosną.Gdzie i kiedy jechać w zależności od pogody?

Mapa najlepszych okresów na podróż do Chile
Mapa najlepszych okresów na podróż do Chile ©gdzie-i-kiedy.pl

Patagonia
Punta Arenas, Cabo de Hornos, Parque Nacional Torres del Paine...

Cały rok
23°F do 65°F°C
1 do 23 dni
43°F do 58°F

Północ
Iquique, San Pedro de Atacama, Caldera...

Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Listopad i Grudzień
50°F do 85°F°C
0 do 16 dni
59°F do 74°F
Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
54°F do 79°F°C
0 do 4 dni
58°F do 67°F

Południe
Puerto Varas, Temuco, Quellon...

Styczeń, Luty, Marzec, Listopad i Grudzień
58°F do 88°F°C
0 do 14 dni
54°F do 61°F
Kwiecień, Maj, Wrzesień i Październik
50°F do 74°F°C
2 do 19 dni
52°F do 58°F
Czerwiec, Lipiec i Sierpień
47°F do 58°F°C
9 do 20 dni
52°F do 56°F

Środek
Santiago, Valparaiso, Constitucion...

Styczeń, Luty, Marzec, Listopad i Grudzień
49°F do 92°F°C
0 do 4 dni
58°F do 65°F
Kwiecień, Maj, Czerwiec, Wrzesień i Październik
34°F do 81°F°C
0 do 10 dni
56°F do 61°F
Lipiec i Sierpień
34°F do 68°F°C
2 do 9 dni
54°F do 58°F

Wyspa Wielkanocna
Wyspa Wielkanocna...

Cały rok
68°F do 77°F°C
4 do 6 dni
70°F do 79°F

Aby uzyskać wszystkie informacje na temat klimatu i pogody w Chile dla określonego miesiąca, kliknij odpowiedni link poniżej:

Chile w styczniu Chile w lutym Chile w marcu Chile w kwietniu Chile w maju Chile w czerwcu Chile w lipcu Chile w sierpniu Chile w wrześniu Chile w październiku Chile w listopadzie Chile w grudniu


Kiedy jechać w Chile według miast

Zobacz calą listę miastKlimat i Pogoda w Chile

Kraj ten jest bardzo rozciągnięty z północy na południe, więc klimat w Chile jest niesamowicie zróżnicowany. Oto dominujące typy:

 • Klimat śródziemnomorski o umiarkowanej temperaturze jest najczęściej spotykanym i korzysta z niego stolica, Santiago w Chile, oraz sąsiednie Valparaíso.
 • Klimat morski o umiarkowanej temperaturze jest znacznie bardziej obecny na południu, zwłaszcza w okolicach Puerto Varas.
 • Pustynny klimat, zimny i suchy, panuje w okolicach Iquique, na północnym wybrzeżu.
 • Polarny klimat tundry ochładza obszary na południu kraju, zwłaszcza w okolicach Punta Arenas, w Patagonii.

Do tego dochodzą różne rodzaje mikroklimatów, obecne w całym kraju. Jak zrozumieliście, pogoda w Chile zależy więc od wielu kluczowych czynników, takich jak wysokość, prądy morskie czy szerokość geograficzna.

Chile: Lac Pehoe, parc national Torres del Paine dans le sud du Chili

Klimat na północy Chile

Z ogólnie pustynnym klimatem, północ kraju ma niewiele opadów. Wynika to z obecności zimnego prądu oceanicznego, który zapobiega powstawaniu chmur zdolnych do produkcji deszczu. Jednakże, nawet jeśli nie pada deszcz, powietrze jest wilgotne, a pogoda może być mglista, szczególnie w okolicach Arica i wzdłuż wybrzeża między kwietniem a październikiem.

Natomiast podczas południowego lata, od listopada do marca, pogoda jest idealna na wybrzeżu i pozwala korzystać z plaży. Średnia temperatura w najgorętszej części dnia wynosi między 23 a 26°C (79°F) . W Irique, znanym z rozległych piaszczystych obszarów, temperatura wody w Oceanie Spokojnym łatwo wzrasta do około 23°C (74°F) w styczniu i lutym.

W przypadku San Pedro de Atacama, znanego z pustyni, powietrze jest znacznie bardziej suche. Na równinach temperatury są łagodne przez cały rok, z maksymalnymi wartościami między 15 a 23°C (74°F) . Podczas zimy, zwłaszcza w lipcu i sierpniu, noce są bardzo chłodne, z minimalnymi wartościami w okolicach 5°C (41°F) .

Podobnie jak na południu, region ten ma również klimat typu polarna tundra, w Parque Nacional Lauca, na skraju północnym kraju, przy granicy z Boliwią. Temperatury wahają się tam między 10 a 13°C (56°F) przez cały rok.

Klimat w centralnej części kraju

Środkowa część kraju ma klimat śródziemnomorski, z wyraźnie zaznaczonymi porami roku:

 • Latem, od grudnia do marca, jest ciepło i słonecznie. W Santiago termometr osiąga około 26°C (79°F) w styczniu. W okolicach Valparaíso, nad brzegiem oceanu, zazwyczaj jest o 1 lub 2 stopnie chłodniej.
 • Jesienią, od kwietnia do czerwca, temperatury stopniowo spadają, osiągając średnio 15°C (59°F) pod koniec pory. Jednocześnie opady wzrastają, a czerwiec jest najbardziej deszczowym miesiącem w tym regionie Chile.
 • Zimą, od końca czerwca do końca września, jest raczej łagodnie, z maksymalnymi wartościami między 14 a 18°C (65°F) . Jednakże pogoda często jest szara i wilgotna, co nie sprzyja spacerom po okolicy.
 • Wiosną, od końca września do początku grudnia, pogoda stopniowo się ociepla, a termometr przekracza 20°C (68°F) już w październiku. Podczas gdy we wrześniu nadal istnieje ryzyko opadów, opady stają się prawie niezauważalne w miarę postępu pory.

Wzrastając na wysokość i udając się w Andy, klimat stopniowo zmienia się w polarną tundrę w regionie Portillo. Od czerwca do września temperatury wynoszą około 0°C (32°F) , podczas gdy podczas południowego lata, w styczniu i lutym, maksymalne wartości osiągają 13°C (56°F) .

Klimat na południu Chile

Głównie oceaniczny, klimat na południu Chile charakteryzuje się deszczową i umiarkowaną pogodą. Opady są równie częste, co obfite, a wiatry z zachodu mogą być gwałtowne, zwłaszcza między kwietniem a październikiem.

Podczas zimy, zwłaszcza w lipcu i sierpniu, może wystąpić nawet do 20 dni deszczu miesięcznie w okolicach Puerto Varas. Niemniej jednak temperatury utrzymują się na akceptowalnym poziomie, ze średnimi wartościami w ciągu dnia oscylującymi wokół 13°C (56°F) .

Podczas dobrej pory roku, między listopadem a marcem, opady są mniejsze, a termometr może przekroczyć 30°C (86°F) w styczniu na północy regionu. Jednakże im bardziej na południe, tym klimat staje się chłodniejszy. Na przykład w okolicach Parque Pumalin, lata są bardzo krótkie, a termometr rzadko przekracza 20°C (68°F) . W pobliżu Patagonii można zobaczyć nawet lodowce i wieczne śniegi.

Klimat Patagonii chilijskiej

W skrajnym południu kraju, w tej strefie między wyspą Chiloé a przylądkiem Horn, pogoda jest zimna, bardzo wietrzna, a warunki zmieniają się niesamowicie szybko. Ponadto amplituda temperatury jest duża, a opady bardzo liczne, bez względu na porę roku.

Patagonia ma trzy główne typy klimatu:

 • Oceaniczny z krótkim i chłodnym latem w okolicach Puerto Natales.
 • Polarna tundra w regionie Punta Arenas.
 • Oceaniczny z umiarkowanym latem w parku narodowym Isla Magdalena.

Klimat jest niekorzystny podczas lata, między grudniem a marcem. Jednak pozostaje to najlepsza pora roku, aby tam pojechać i nacieszyć się widokami. W nocy temperatury spadają do około 0°C (32°F) , a w ciągu dnia wahają się między 14 a 18°C (65°F) . Zimą, od maja do końca września, pogoda jest bardzo niekorzystna: termometr zbliża się do -5°C w nocy i ledwo przekracza 10°C (50°F) w ciągu najcieplejszej części dnia. Do tego dochodzą lodowate wiatry i często szary niebo.

Klimat na Wyspie Wielkanocnej

Zmieniając klimat, udajemy się na Wyspę Wielkanocną. Stanowiącą wschodnią część trójkąta polinezyjskiego, cieszy się wilgotnym klimatem podzwrotnikowym, bez suchej pory roku i z ciepłym latem. Podsumowując, można tam pojechać przez cały rok, gdyż termometr przekracza 20°C (68°F) w każdej porze roku. Najcieplej jest w lutym i marcu, z średnimi wartościami w okolicach 25°C (77°F) . Należy zauważyć, że dzięki ciepłym prądowi morskiemu temperatura wody jest zawsze około 2°C (36°F) wyższa niż temperatura powietrza. Jeśli chodzi o opady, są one dość stabilne przez cały rok, z średnio 4 do 6 dni deszczowych miesięcznie, przy czym najwięcej pada w styczniu.


Temperatura i opady w Chile

Na tych grafikach 3 prezentujemy ewolucje temperatur w Chile i opady deszczu miesiąc po miesiącu w Santiago, Caldera, Iquique, Punta Arenas i San Pedro de Atacama, także miesięczna temperatura morza w miastach wybrzeżnych.


Napływ turystów i sezony turystyczne w Chile

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny w Chile (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne w Chile

Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik i Listopad. Napływ turystów w Chile jest wysoki w Styczeń, Luty i Grudzień.

 • Bardzo niski sezon turystyczny w Chile: Maj, Czerwiec, Sierpień i Wrzesień.
 • Niski sezon turystyczny w Chile: Marzec, Kwiecień, Lipiec, Październik i Listopad.
 • Wysoki sezon turystyczny w Chile: Luty i Grudzień.
 • Bardzo wysoki sezon turystyczny w Chile: Styczeń.

Wykres: wskaźnik napływu turystów w Chile w poszczególnych miesiącach


Średnia cena lotów do Chile

Cena lotu w obie strony Warszawa - Santiago jest średnio niższa w przypadku wylotu w listopadzie (średnio 3720 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w sierpniu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do Santiago de Chile będzie o 1312 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów do ChileGdzie jechać w Chile?

Ta tabela pokazuje maksymalne temperatury dla każdego miasta oraz nasza opinie, na temat pogody z miesiąca na miesiąc (zobacz kolor w legendzie pod tabela).

Miasta sty.lut.mar.kwi.majcze.lip.sie.wrz.paź.lis.gru.
Santiago79°F77°F77°F72°F67°F59°F58°F61°F65°F68°F72°F76°F
Caldera74°F76°F74°F72°F68°F67°F63°F65°F67°F67°F68°F70°F
Iquique77°F79°F77°F76°F74°F72°F70°F70°F70°F72°F74°F76°F
Punta Arenas56°F56°F54°F50°F47°F43°F41°F43°F47°F50°F52°F54°F
San Pedro de Atacama74°F74°F72°F68°F63°F59°F59°F63°F67°F70°F74°F74°F
Valparaiso74°F74°F72°F70°F67°F63°F61°F63°F63°F67°F68°F72°F
Wyspa Wielkanocna76°F77°F77°F76°F74°F70°F70°F68°F68°F68°F70°F74°F
Cabo de Hornos50°F50°F50°F49°F47°F43°F43°F43°F43°F45°F47°F49°F
Constitucion74°F74°F72°F68°F63°F59°F58°F58°F61°F63°F67°F70°F
Parque Nacional Torres del Paine50°F52°F50°F47°F41°F38°F38°F40°F43°F45°F47°F49°F
Puerto Varas68°F68°F65°F59°F56°F50°F50°F52°F54°F58°F61°F65°F
Quellon63°F63°F61°F58°F56°F52°F50°F50°F52°F56°F58°F61°F
Temuco79°F79°F76°F68°F59°F54°F52°F56°F59°F65°F70°F74°F
Archipielago Juan Fernandez67°F68°F68°F67°F65°F61°F59°F59°F58°F59°F61°F63°F
Arica77°F79°F77°F76°F72°F70°F68°F67°F68°F70°F72°F74°F
Bahía Mansa74°F74°F70°F63°F56°F52°F50°F52°F58°F61°F67°F68°F
Caleta Yungay61°F63°F58°F50°F43°F38°F38°F40°F43°F49°F54°F58°F
Cerro Sombrero54°F54°F54°F50°F47°F43°F41°F43°F45°F49°F50°F52°F
Chañaral77°F77°F77°F74°F72°F70°F68°F70°F70°F70°F72°F74°F
Cobquecura85°F83°F79°F72°F65°F58°F56°F59°F65°F68°F76°F79°F

Legenda:

idealna pogoda

dobra pogoda

znośna pogoda

zła pogoda

bardzo zła pogoda


O kraju Chile

Co robić w Chile?

Plaża / Pływanie

Natura i wieś

Kultura i dziedzictwo

Sport

Podróż z rodzina

Rzemieślnictwo / zakupy

Gastronomia

Zycie nocneCzy informacje o pogodzie dotyczące Chile są rzetelne?

Dane klimatyczne dla Chile są zbierane codziennie od stycznia 2009. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących Chile pozwala nam osadzić średnie każdego miesiąca w Santiago, Caldera, Iquique, Punta Arenas, San Pedro de Atacama, Valparaiso, Wyspa Wielkanocna, Cabo de Hornos, i 84 Inne miasta.

Czyli tak: te dane sa rzetelne za wyjatkiem sytuacji chwilowych zaklocen klimatu w regionie.

Zmień jednostki