Kiedy jechać do Peru?

Peru to kraj, który posiada duże zróżnicowanie klimatyczne w zależności od regionów. Dlatego można go odkrywać przez cały rok, jeśli nie planuje się objazdu. Najlepszy okres na wyjazd do Peru zależy więc od obszaru, który chcesz odwiedzić.

Aby odkryć Andy, Machu Picchu i Amazonię, najlepiej zaplanować podróż między majem a wrześniem. Jest to zima południowa, słoneczna i sucha pora roku. Jednakże temperatury mogą być chłodne, zwłaszcza w regionie Altiplano.

Jest to również szczytowy sezon turystyczny, czas intensywnej aktywności, gdy liczba turystów osiąga maksimum. W związku z tym ceny hoteli i biletów lotniczych będą wyższe. Należy więc odpowiednio zaplanować budżet podróży.

Z kolei, aby odwiedzić stolicę, Limę, i wybrzeża, korzystniejszym okresem jest od grudnia do marca. Wówczas występuje wiele słonecznych dni, a temperatura morza jest wyższa. Na przykład w Máncora i Tumbes w północnej części kraju wynosi ona około 25 °C. Jest to zatem dobry czas na pobyt na plaży.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy wybrać się do Peru, aby uniknąć tłumów, warto postawić na okresy pośrednie. W rzeczywistości, od marca do maja i od września do listopada, często występują piękne dni. Ten okres, przed i po zimie południowej, może być dobrym kompromisem na podróż do Peru. Warunki pogodowe sprzyjają zwiedzaniu i odkrywaniu kultury.

Dodatkowo, w tym okresie atrakcje turystyczne są mniej zatłoczone, a ceny mają tendencję do obniżania się. Dlatego też dostępne jest wiele ofert dla wczasowiczów.Gdzie i kiedy jechać w zależności od pogody?

Mapa najlepszych okresów na podróż do Peru
Mapa najlepszych okresów na podróż do Peru ©gdzie-i-kiedy.pl

Altiplano
Puno, Juliaca, Parque Nacional Bahuaja Sonene...

Wrzesień
59°F do 95°F°C
3 do 9 dni
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Październik, Listopad i Grudzień
59°F do 94°F°C
2 do 25 dni
Maj, Czerwiec, Lipiec i Sierpień
56°F do 92°F°C
0 do 15 dni

Andy Kordyliera
Huaraz, Ayacucho, Huancayo...

Wrzesień, Październik i Listopad
52°F do 88°F°C
3 do 20 dni
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Grudzień
50°F do 85°F°C
0 do 26 dni

Peruwiańska Amazonka (wschodnie Peru)
Iquitos, Puerto Maldonado, Pucallpa...

Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Wrzesień
70°F do 99°F°C
3 do 18 dni
Styczeń, Luty, Kwiecień, Maj, Październik, Listopad i Grudzień
70°F do 97°F°C
8 do 23 dni
Marzec
70°F do 90°F°C
12 do 24 dni

Północne wybrzeże
Chiclayo, Máncora, Chimbote...

Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad i Grudzień
70°F do 90°F°C
0 do 6 dni
63°F do 79°F
Styczeń, Luty i Marzec
77°F do 92°F°C
0 do 12 dni
68°F do 79°F

Południowe wybrzeże
Arequipa, Paracas, Tacna...

Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad i Grudzień
65°F do 79°F°C
0 do 10 dni
61°F do 76°F
Czerwiec
67°F do 77°F°C
0 dzień
63°F do 67°F

Święta Dolina Inków (Cuzco)
Machu Picchu, Cusco, Vinicunca...

Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad i Grudzień
50°F do 68°F°C
1 do 29 dni
Czerwiec i Lipiec
52°F do 63°F°C
0 do 2 dni

Wybrzeże środkowe
Lima, San Vicente de Cañete, Barranca...

Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad i Grudzień
67°F do 81°F°C
0 do 2 dni
61°F do 72°F
Styczeń
72°F do 79°F°C
0 do 3 dni
68°F do 70°F

Aby uzyskać wszystkie informacje na temat klimatu i pogody w Peru dla określonego miesiąca, kliknij odpowiedni link poniżej:

Peru w styczniu Peru w lutym Peru w marcu Peru w kwietniu Peru w maju Peru w czerwcu Peru w lipcu Peru w sierpniu Peru w wrześniu Peru w październiku Peru w listopadzie Peru w grudniu


Kiedy jechać w Peru według miast

Zobacz calą listę miastKlimat i Pogoda w Peru

Peru to kraj o długim kształcie, graniczący z wieloma państwami, takimi jak Ekwador, Brazylia, Kolumbia, Boliwia czy Chile. Ze względu na swoje położenie geograficzne, klimat w Peru jest bardzo zróżnicowany, a temperatury różnią się znacznie w zależności od regionu. Jest tam łagodniej na wybrzeżu, a temperatury mogą gwałtownie spaść w górskiej strefie Andów.

Peru: Le Machu Picchu au Pérou

Klimat wybrzeża Peru

Wybrzeże Peru, zwłaszcza w okolicach Limy lub Chimbote, jest strefą dość gorącą i suchą. Niemniej jednak, przez cały rok występuje tam wiele chmur. Temperatury są wysokie między grudniem a marcem, osiągając średnio 26°C (79°F) . Jednakże, w okresie od czerwca do sierpnia jest chłodniej, z temperaturami oscylującymi między 17 a 23°C (74°F) .

Miasta na południu, takie jak Pisco, również cieszą się idealnym klimatem przez cały rok, z ciągłym ciepłem i niemal zerowymi opadami.

Ponadto, na wybrzeżach Peru trzeba wiedzieć, że morze podlega zimnemu prądowi o nazwie Humboldt. Dlatego temperatura wody morskiej rzadko przekracza 20°C (68°F) i nie przyjeżdża się do tego kraju w Ameryce Południowej specjalnie po to, aby się kąpać.

Jednakże temperatura wzrasta na północy, jak w Tumbes, osiągając prawie 25°C (77°F) w zależności od miesiąca. Ta region, niewpływana przez ten prąd, jest bardziej odpowiednia do kąpieli.

Z kolei klimat jest bardziej deszczowy w tej części Peru, gdzie występuje bardzo wilgotny sezon między styczniem a kwietniem. Szczególnie w lutym i marcu opady wynoszą średnio 200 mm. Niemniej jednak, ta okolica jest bardzo turystyczna przez cały rok.

Klimat Peru w Andach

Klimat Peru w tej regionie ma dwa wyraźne pory roku:

  • sucha pora roku lub zima południowa od maja do września
  • pora deszczowa lub lato południowe od grudnia do kwietnia

W czasie pora deszczowego, pogoda jest relatywnie słoneczna, a temperatury są przyjemne, oscylując od 13 do 20°C (68°F) średnio w Machu Picchu. Niemniej jednak, deszcze są częste pod koniec popołudni i w nocy.

Mimo że klimat jest raczej korzystny, ta pora roku nie jest zalecana do podróży po Andach. W rzeczywistości, szczyty są często bardzo zachmurzone w tym okresie i niektóre drogi mogą być zalane z powodu powodzi.

Z kolei pora sucha jest mniej deszczowa, ale również chłodniejsza. Jest to okres, w którym opady śniegu na wysokości nie są rzadkie.

Dni są jednak słoneczne i przyjemne z temperaturami często oscylującymi między 10 a 15°C (59°F) . Niemniej jednak, obecność zimnych wiatrów może sprawić, że odczucie temperatury będzie jeszcze chłodniejsze czasami. W związku z tym warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania w swojej walizce.

Ponadto, zdarza się, że obszary na południowym wschodzie, w okolicach Puno i Jeziora Titicaca, doświadczają szczególnie niskich temperatur zimą, czasami poniżej 5°C (41°F) .

W tej części Peru, okres przejściowy między porą deszczową a suchą jest bardzo korzystny dla pobytu. Faktycznie, miesiące maj i czerwiec są mało deszczowe, a temperatury nie są jeszcze zbyt niskie. To wtedy krajobrazy są najbardziej zielone i tym samym jeszcze bardziej fotogeniczne.

Klimat w peruwiańskiej Amazonii

Peruwiańska Amazonia to rozległy obszar na wschodzie Peru, który ciągnie się wzdłuż granicy z Brazylią. Ta region, który obejmuje ogromny las tropikalny, jest prawie niezamieszkany. Znajdują się tam jednak pewne miasta, takie jak Iquitos i Pucallpa.

Klimat peruwiańskiej Amazonii jest zwrotnikowy. Podobnie jak w Brazylii, panuje tam pogoda charakteryzująca się silnymi opadami przez cały rok. Niemniej jednak, w tej części Peru występują dwie pory roku.

  • pora deszczowa trwa od grudnia do kwietnia
  • pora sucha trwa od czerwca do października

Ta ostatnia charakteryzuje się częstymi opadami, ale nieco mniejszymi niż w pozostałych miesiącach. Na przykład w Iquitos, w lipcu notuje się około 150 mm opadów w porównaniu do prawie 400 mm w lutym i sierpniu. Temperatury są również nieco chłodniejsze, oscylując między 24 a 31°C (88°F) .

Na południu tej regionu, różnica jest bardziej zauważalna między porą deszczową a suchą, jak w Pucallpa, gdzie opady są poniżej 80 mm między czerwcem a wrześniem, w porównaniu do prawie 300 mm podczas pory deszczowej.

Jeśli pogoda jest stosunkowo pochmurna w tej strefie, słońce świeci nieco częściej między lipcem a wrześniem.

Z kolei koniec pory suchej charakteryzuje się falą upałów, zwłaszcza między sierpniem a październikiem. Niemniej jednak, to od stycznia temperatura staje się najbardziej duszna z powodu wzrostu wilgotności. Warto więc unikać tej pory roku.

Podsumowanie klimatu w Peru

W rezultacie, trudno jest zaplanować podróż do Peru w celu znalezienia jak najlepszej pogody. Faktycznie, kiedy pogoda na wybrzeżu Peru jest przyjemna, w Amazonii i w Andach jest bardzo deszczowo lub zimno. Zalecany okres zależeć będzie głównie od obszarów, które chcesz odwiedzić w pierwszej kolejności. W każdym przypadku, warto zabrać ze sobą kilka ciepłych ubrań przez cały rok.


Temperatura i opady w Peru

Na tych grafikach 3 prezentujemy ewolucje temperatur w Peru i opady deszczu miesiąc po miesiącu w Lima, Arequipa, Cusco, Iquitos i Machu Picchu, także miesięczna temperatura morza w miastach wybrzeżnych.


Napływ turystów i sezony turystyczne w Peru

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny w Peru (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne w Peru

Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Wrzesień i Listopad. Napływ turystów w Peru jest wysoki w Lipiec, Sierpień, Październik i Grudzień.

  • Bardzo niski sezon turystyczny w Peru: Styczeń, Marzec, Kwiecień, Maj i Czerwiec.
  • Niski sezon turystyczny w Peru: Luty, Wrzesień i Listopad.
  • Wysoki sezon turystyczny w Peru: Grudzień.
  • Bardzo wysoki sezon turystyczny w Peru: Lipiec, Sierpień i Październik.

Wykres: wskaźnik napływu turystów w Peru w poszczególnych miesiącach


Średnia cena lotów do Peru

Cena lotu w obie strony Warszawa - Lima jest średnio niższa w przypadku wylotu w lutym (średnio 3805 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w sierpniu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do Limy będzie o 1579 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów do PeruGdzie jechać w Peru?

Ta tabela pokazuje maksymalne temperatury dla każdego miasta oraz nasza opinie, na temat pogody z miesiąca na miesiąc (zobacz kolor w legendzie pod tabela).

Miasta sty.lut.mar.kwi.majcze.lip.sie.wrz.paź.lis.gru.
Lima79°F81°F81°F77°F76°F74°F72°F70°F72°F72°F74°F76°F
Arequipa65°F65°F65°F67°F67°F67°F67°F68°F70°F70°F68°F67°F
Cusco58°F58°F59°F59°F59°F58°F58°F59°F59°F61°F61°F59°F
Iquitos86°F88°F88°F86°F86°F86°F88°F92°F94°F92°F90°F88°F
Machu Picchu61°F61°F61°F63°F63°F61°F59°F63°F63°F65°F65°F63°F
Ayacucho59°F59°F59°F58°F58°F58°F58°F58°F58°F59°F59°F59°F
Barranca77°F79°F77°F76°F74°F72°F70°F70°F70°F72°F72°F74°F
Chiclayo81°F85°F85°F81°F77°F76°F74°F72°F74°F76°F76°F77°F
Chimbote79°F81°F81°F77°F76°F74°F72°F72°F72°F72°F74°F76°F
Huancayo52°F52°F52°F54°F56°F56°F54°F56°F56°F56°F56°F52°F
Huaraz50°F50°F50°F52°F52°F52°F52°F54°F54°F52°F52°F50°F
Juliaca61°F59°F59°F59°F59°F58°F58°F59°F61°F61°F63°F61°F
Máncora83°F85°F85°F85°F83°F81°F79°F79°F79°F79°F79°F81°F
Paracas76°F77°F77°F76°F72°F70°F68°F67°F68°F68°F70°F72°F
Parque Nacional Bahuaja Sonene86°F85°F86°F88°F86°F86°F86°F92°F95°F94°F90°F88°F
Pucallpa90°F88°F90°F90°F92°F90°F92°F97°F99°F97°F94°F92°F
Puerto Maldonado88°F86°F88°F88°F88°F88°F88°F94°F97°F95°F94°F90°F
Puno61°F61°F61°F59°F59°F58°F56°F58°F59°F61°F63°F61°F
San Vicente de Cañete76°F77°F77°F74°F72°F70°F68°F68°F68°F70°F72°F72°F
Tacna72°F74°F74°F74°F74°F72°F70°F70°F70°F68°F68°F70°F

Legenda:

idealna pogoda

dobra pogoda

znośna pogoda

zła pogoda

bardzo zła pogoda


O kraju Peru

Co robić w Peru?

Plaża / Pływanie

Natura i wieś

Kultura i dziedzictwo

Sport

Podróż z rodzina

Rzemieślnictwo / zakupy

Gastronomia

Zycie nocneCzy informacje o pogodzie dotyczące Peru są rzetelne?

Dane klimatyczne dla Peru są zbierane codziennie od stycznia 2009. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących Peru pozwala nam osadzić średnie każdego miesiąca w Lima, Arequipa, Cusco, Iquitos, Machu Picchu, Ayacucho, Barranca, Chiclayo, i 78 Inne miasta.

Czyli tak: te dane sa rzetelne za wyjatkiem sytuacji chwilowych zaklocen klimatu w regionie.

Zmień jednostki