Kiedy jechać na Sri Lankę?

Najlepszy czas na podróż na Sri Lankę różni się w zależności od wybranych destynacji. Faktycznie, przez cały rok, podczas gdy opady deszczu wzmagają się w jednej części wyspy, w innej regionie panuje sucho. Dlatego możliwe jest podróżowanie na Sri Lankę przez cały rok.

Okres od grudnia do marca jest korzystny do odkrywania Kolombo, stolicy, oraz miejsc położonych na zachodzie i południu. Będziesz mógł wtedy cieszyć się plażami w spokoju, a także odkryć ogromną różnorodność krajobrazów kraju. Słońce jest obecne przez cały czas w tym okresie, a temperatura wody jest idealna. Ta pora roku jest również korzystna do zwiedzania centrum Sri Lanki.

Z kolei, aby odkryć północ i wschód Sri Lanki, należy wybrać okres od maja do września. Nawet jeśli wielka monsunowa pora deszczowa trwa w pełni na zachodzie, reszta terytorium jest oszczędzona przed deszczem dzięki geograficznej konfiguracji wyspy Cejlon.

Jednak należy pamiętać, że nawet jeśli pora deszczowa niepokoi, nie pada tam cały dzień. Przelotne deszcze i burze występują raczej pod koniec popołudnia, a poranki są zazwyczaj słoneczne.

Ponadto, aby podróżować na Sri Lankę z dala od tłumów turystycznych, zaleca się wyjazd w okresie niskiego sezonu, między majem a wrześniem lub w okresach międzysezonowych, na przykład między końcem listopada a końcem grudnia. Te mniej turystyczne okresy pozwolą Ci odwiedzić Sri Lankę, oszczędzając Twój portfel.

Wreszcie, jeśli zastanawiasz się, kiedy pojechać na Sri Lankę, wiedz, że nie ma naprawdę złego wyboru dla zaplanowania swojej podróży. Jednak zaleca się unikanie miesięcy o dużych opadach, takich jak październik i listopad, gdy opady są liczniejsze na całym terytorium. Ponadto miesiąc kwiecień, jeden z najgorętszych i najbardziej wilgotnych, może być również mniej przyjemny dla podróżnych.Gdzie i kiedy jechać w zależności od pogody?

Mapa najlepszych okresów na podróż na Sri Lankę
Mapa najlepszych okresów na podróż na Sri Lankę ©gdzie-i-kiedy.pl

Północ
Jaffna, Mullaitivu, Vavuniya...

Styczeń, Luty, Marzec i Lipiec
81°F do 95°F°C
2 do 7 dni
81°F do 86°F
Kwiecień, Maj, Czerwiec, Sierpień i Wrzesień
85°F do 95°F°C
2 do 14 dni
83°F do 88°F
Październik, Listopad i Grudzień
83°F do 92°F°C
12 do 20 dni
83°F do 86°F

Północny zachód
Puttalam, Kurunegala, Chilaw...

Styczeń, Luty, Marzec, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Grudzień
86°F do 94°F°C
3 do 21 dni
81°F do 86°F
Kwiecień, Październik i Listopad
86°F do 94°F°C
10 do 19 dni
85°F do 86°F

Południowe wybrzeże
Galle, Tangalle, Yala National Park...

Styczeń, Luty, Marzec, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Grudzień
85°F do 92°F°C
1 do 26 dni
83°F do 86°F
Kwiecień, Październik i Listopad
86°F do 90°F°C
8 do 25 dni
85°F do 86°F

Prowincja Północno-środkowa
Anuradhapura, Wilpattu National Park, Polonnaruwa...

Styczeń, Luty, Marzec, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Grudzień
85°F do 95°F°C
1 do 12 dni
Kwiecień, Październik i Listopad
88°F do 95°F°C
13 do 17 dni

Środkowo-Południe
Kandy, Dambulla, Nuwara Eliya...

Styczeń i Luty
77°F do 92°F°C
5 do 12 dni
Marzec, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Grudzień
77°F do 94°F°C
1 do 21 dni
Kwiecień, Maj, Październik i Listopad
79°F do 95°F°C
9 do 26 dni

Wschodnie wybrzeże
Trincomalee, Batticaloa, Pottuvil...

Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Wrzesień
85°F do 95°F°C
1 do 14 dni
83°F do 88°F
Styczeń, Październik i Listopad
83°F do 92°F°C
6 do 19 dni
81°F do 86°F
Grudzień
83°F do 86°F°C
12 do 19 dni
83°F

Zachodnie Wybrzeże
Colombo, Negombo, Kalutara...

Styczeń, Luty, Marzec i Grudzień
88°F do 92°F°C
5 do 14 dni
83°F do 86°F
Kwiecień, Październik i Listopad
86°F do 92°F°C
14 do 21 dni
85°F do 86°F
Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Wrzesień
85°F do 88°F°C
17 do 25 dni
81°F do 86°F

Kiedy jechać na Sri Lance według miast

Zobacz calą listę miastKlimat i Pogoda na Sri Lance

Położony w samym sercu Oceanu Indyjskiego, niedaleko od Indii i Indonezji, Sri Lanka ma przyjemną pogodę z stałym ciepłem. Temperatury zazwyczaj wahają się między 20 a 35°C (95°F) .

Ponadto klimat Sri Lanki jest kształtowany przez jej położenie blisko równika. W związku z tym wilgotność panuje na większości terytorium, a wilgotność powietrza czasami może być trudna do zniesienia.

Sri Lanka ma tropikalny klimat. Składa się on z pory suchej i pory deszczowej.

Klimat Sri Lanki - Pora deszczowa

Na Sri Lance występują dwa główne okresy monsunowe w różnych częściach wyspy.

  • Wielki monsun panuje na południowym zachodzie Sri Lanki, zwłaszcza w okolicach stolicy. Przynosi on obfite opady deszczu od maja do października. Wilgotność powietrza sięga wtedy nawet 95 %, a panuje wilgotne ciepło.
  • Mały monsun z kolei trwa od grudnia do marca na wschodnim wybrzeżu Sri Lanki, jak na przykład w Trincomalee. Jego siła różni się w zależności od roku.

W czasie pory deszczowej Sri Lanka może być dotknięta ulewnymi deszczami, które powodują powodzie i osuwiska. Niemniej jednak niektóre okresy są mniej intensywne i podróżowanie pozostaje możliwe w tym okresie.

Jednak jednym z głównych zagrożeń podróżowania podczas monsunu na Sri Lance jest burzliwe morze. Faktycznie, prądy podmorskie są często bardzo niebezpieczne w tym okresie roku.

Sri Lanka: Plantation de thé vert de Lipton's Seat, Haputale

Ryzyko cyklonów na Sri Lance

Sri Lanka jest również narażona na ryzyko tropikalnych cyklonów. Okres cyklonowy trwa od kwietnia do grudnia, a najczęściej występuje w maju i listopadzie. Chociaż rzadko zdarza się, że wyspa jest dotknięta, tropikalne depresje, które przynoszą silne wiatry i ulewny deszcz, są częste w tym okresie.

Pogoda na Sri Lance: zazwyczaj słoneczna!

Mimo to, ogólnie rzecz biorąc, klimat na Sri Lance jest stosunkowo przyjemny. Można tu doświadczyć bardzo pięknych okresów słonecznych i morza sprzyjającego kąpielom przez cały rok. Ponadto, jeśli Sri Lanka doświadcza wielu opadów, zazwyczaj są one następowane przez piękne przejaśnienia.

Charakterystyczną cechą pogody na Sri Lance jest to, że pora deszczowa różni się w zależności od regionu.

Zatem przyjrzyjmy się klimatowi region po regionie, aby pomóc Ci zaplanować swoją podróż.

Klimat na Zachodnim Wybrzeżu Sri Lanki

Ten region, charakteryzujący się obfitością pięknych plaż, jest jednym z najbardziej turystycznych w kraju. Niemniej jednak jest to dość deszczowa strefa. Na przykład w Kolombo może spaść 2500 mm deszczu rocznie.

Na szczęście opady zmniejszają się od stycznia do marca, ale także od czerwca do sierpnia. Dlatego pogoda jest bardzo słoneczna od stycznia do kwietnia, podczas gdy niebo jest częściej zachmurzone między majem a wrześniem. Turyści są liczniejsi na miejscu podczas świąt Bożego Narodzenia.

Klimat w Centralnej części

W regionie górskim, na przykład w Nuwara Eliya, gorąco jest mniej intensywne przez cały rok, co sprawia, że ten region jest przyjemny do zwiedzania. Noce mogą być chłodne, szczególnie między grudniem a kwietniem.

Ponadto, w tym okresie pogoda jest stosunkowo sucha. Natomiast jeśli planujesz wędrówki, takie jak wspinaczkę na szczyt Adamsa, lepiej unikać pora deszczowego, który przypada głównie między październikiem a grudniem.

Ponadto, na rozległych równinach centralnych, takich jak Anuradhapura, temperatury pozostają wysokie przez cały rok. Opady deszczu są natomiast dość niskie w porównaniu z zachodnim wybrzeżem, z szczytem od października do grudnia.

Klimat na Południowym Wybrzeżu

Pogoda w tym regionie jest podobna do tej na zachodnim wybrzeżu. Można tu doświadczyć suchego sezonu od grudnia do kwietnia. Idealny okres na pobyt to od lutego do marca, kiedy to ma miejsce wysiadka żółwi. Ten region jest doskonały do relaksu na plażach i safari.

Część południowo-wschodnia jest dobrze chroniona przed monsunem. W mieście Hambantota, opady deszczu są dość niskie przez cały rok. Można spodziewać się bardziej deszczowych dni w kwietniu i maju, ale pogoda jest bardzo przyjemna przez cały rok.

Klimat na Wschodzie i Północy

Wybrzeże wschodnie Sri Lanki ma zupełnie inny klimat niż zachodnie regiony kraju. Faktycznie, tam temperatury rosną i pogoda staje się bardzo sucha od kwietnia, gdy monsun zaczyna się na zachodnim wybrzeżu. Dlatego można zwiedzać ten region i jego plaże aż do września, korzystając z przyjemnej pogody. Jednak monsun z północnego wschodu dotyka ten region między październikiem a grudniem.

Z kolei północno-zachodnia część Sri Lanki, jak Jaffna, jest częściowo chroniona przez Indie. Ten region charakteryzuje się wysokimi temperaturami przez cały rok i niższymi opadami deszczu. Największe opady występują również głównie między październikiem a grudniem.


Temperatura i opady na Sri Lance

Na tych grafikach 3 prezentujemy ewolucje temperatur na Sri Lance i opady deszczu miesiąc po miesiącu w Colombo, Anuradhapura, Galle, Jaffna i Kandy, także miesięczna temperatura morza w miastach wybrzeżnych.


Napływ turystów i sezony turystyczne na Sri Lance

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny na Sri Lance (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne na Sri Lance

Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Wrzesień, Październik i Listopad. Napływ turystów na Sri Lance jest wysoki w Styczeń, Luty, Lipiec, Sierpień i Grudzień.

  • Bardzo niski sezon turystyczny na Sri Lance: Kwiecień, Maj, Czerwiec, Październik i Listopad.
  • Niski sezon turystyczny na Sri Lance: Marzec i Wrzesień.
  • Wysoki sezon turystyczny na Sri Lance: Styczeń, Luty i Lipiec.
  • Bardzo wysoki sezon turystyczny na Sri Lance: Sierpień i Grudzień.

Wykres: wskaźnik napływu turystów na Sri Lance w poszczególnych miesiącach


Średnia cena lotów na Sri Lankę

Cena lotu w obie strony Warszawa - Colombo jest średnio niższa w przypadku wylotu w maju (średnio 2874 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w sierpniu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do Kolombo będzie o 844 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów na Sri LankęGdzie jechać na Sri Lance?

Ta tabela pokazuje maksymalne temperatury dla każdego miasta oraz nasza opinie, na temat pogody z miesiąca na miesiąc (zobacz kolor w legendzie pod tabela).

Miasta sty.lut.mar.kwi.majcze.lip.sie.wrz.paź.lis.gru.
Colombo90°F92°F92°F90°F88°F86°F85°F85°F86°F88°F88°F88°F
Anuradhapura86°F90°F95°F95°F94°F92°F92°F92°F92°F92°F88°F86°F
Galle86°F88°F88°F88°F86°F85°F85°F85°F85°F86°F86°F86°F
Jaffna81°F83°F86°F88°F88°F86°F86°F85°F85°F86°F85°F83°F
Kandy85°F88°F90°F90°F88°F86°F85°F86°F86°F86°F85°F83°F
Trincomalee85°F88°F94°F95°F94°F94°F94°F94°F94°F92°F88°F85°F
Batticaloa83°F85°F86°F90°F92°F94°F92°F92°F92°F88°F86°F83°F
Chilaw88°F92°F92°F92°F88°F86°F86°F86°F86°F88°F88°F88°F
Dambulla85°F88°F94°F95°F94°F94°F94°F94°F94°F92°F88°F85°F
Kalutara88°F90°F90°F90°F88°F86°F85°F85°F86°F86°F88°F88°F
Kurunegala86°F90°F94°F94°F90°F88°F88°F88°F90°F90°F88°F86°F
Mullaitivu81°F83°F86°F88°F88°F86°F86°F85°F85°F86°F85°F83°F
Negombo88°F92°F92°F92°F88°F86°F86°F86°F86°F88°F88°F88°F
Nuwara Eliya77°F81°F83°F83°F83°F81°F81°F81°F83°F81°F79°F77°F
Polonnaruwa85°F88°F94°F95°F94°F94°F94°F94°F94°F92°F88°F85°F
Pottuvil83°F85°F86°F90°F92°F94°F92°F92°F92°F88°F86°F83°F
Puttalam86°F88°F90°F90°F90°F88°F86°F86°F88°F88°F86°F86°F
Tangalle88°F90°F90°F90°F88°F86°F86°F86°F86°F86°F88°F88°F
Vavuniya86°F90°F95°F95°F94°F92°F92°F92°F92°F92°F88°F86°F
Wilpattu National Park86°F90°F95°F95°F94°F92°F92°F92°F92°F92°F88°F86°F

Legenda:

idealna pogoda

dobra pogoda

znośna pogoda

zła pogoda

bardzo zła pogoda


O kraju Sri Lanka

Co robić na Sri Lance?

Plaża / Pływanie

Natura i wieś

Kultura i dziedzictwo

Sport

Podróż z rodzina

Rzemieślnictwo / zakupy

Gastronomia

Zycie nocneCzy informacje o pogodzie dotyczące Sri Lanka są rzetelne?

Dane klimatyczne dla Sri Lanka są zbierane codziennie od stycznia 2009. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących Sri Lanka pozwala nam osadzić średnie każdego miesiąca w Colombo, Anuradhapura, Galle, Jaffna, Kandy, Trincomalee, Batticaloa, Chilaw, i 52 Inne miasta.

Czyli tak: te dane sa rzetelne za wyjatkiem sytuacji chwilowych zaklocen klimatu w regionie.

Zmień jednostki