Kiedy jechać do Australii?

Nie ma rzeczywiście najlepszego okresu na wyjazd do Australii, ponieważ ten ogromny kraj można odwiedzać cały rok, ponieważ zawsze gdzieś jest piękna pogoda! Jednak konieczne jest wybranie odpowiedniego momentu na podróż do odpowiedniego regionu, ponieważ klimat jest bardzo różny między centrum, północą i południem. Należy zauważyć, że Australia znajduje się pod równikiem, więc pory roku są odwrotne w porównaniu z Europą.

 • Lato, od grudnia do marca, to doskonały czas na zwiedzanie regionów najbardziej na południe, a także Tasmanii. Temperatury są wtedy bardzo przyjemne, a nawet gorące, i można korzystać z plaż. Zaleca się jednak unikanie Red Center (w okolicach Alice Springs), ponieważ tam panuje skwar. Na północy jest pora deszczowa: klimat jest wilgotny, a opady są prawie codzienne. Niemniej jednak roślinność jest bujna i jest ciepło. Jeśli chcesz uniknąć tłumów turystycznych w tym okresie, lepiej wybierz miesiące luty i marzec, które są mniej zatłoczone.
 • Jesień, od marca do maja, to okres poza sezonem, więc jeśli masz ograniczony budżet, możesz znaleźć interesujące oferty. Temperatury są umiarkowane na całym terytorium, a lasy na południu prezentują bajeczne kolory. To dobry czas na eksplorację Outbacku w centrum, Australii Zachodniej, ale także północy, gdzie opady są znacznie rzadsze.
 • Zima, od czerwca do sierpnia, to dobry czas na podróżowanie po północy i centrum kraju bez cierpienia z powodu upału. Jest ciepło i sucha, to idealny moment na korzystanie z plaż i parków narodowych. Dla miłośników nurkowania i snorkelingu, to w tym okresie Wielka Rafa Koralowa jest najbardziej spektakularna. Niemniej jednak nie jest to najlepszy moment na zwiedzanie południowej Australii: pogoda jest deszczowa, a temperatury dość chłodne, nawet w Sydney. Chyba że chcesz jeździć na nartach w australijskich Alpach lub zobaczyć zorze australne na Tasmanii!
 • Wiosna, od września do listopada, to idealny moment, jeśli chcesz odbyć długą podróż przez kilka regionów australijskiego terytorium. Pogoda jest przyjemna wszędzie! Jednakże jest to szczyt sezonu turystycznego. Ceny za aktywności na miejscu rosną, a najbardziej znane miejsca są oblegane.

Podsumowując, kiedy wybrać się do Australii? Jak już zrozumieliście, zależy to od kilku czynników: po pierwsze od waszych pragnień, ponieważ podróż w tropikalne rejony północy będzie bardzo różna od wycieczki po suchych równinach Czerwonego Centrum czy plażach Gold Coast. Następnie od waszego budżetu: Australia jest drogim miejscem na całym świecie, ale niektóre okresy są szczególnie drogie, jak lipiec i sierpień, gdy ceny biletów lotniczych rosną. Wreszcie, od dostępnej ilości czasu na miejscu: kraj jest tak ogromny, że wielu podróżników wyjeżdża na kilka tygodni. Wtedy warto dokładnie przyjrzeć się warunkom pogodowym w każdym regionie, aby zaplanować trasę.Gdzie i kiedy jechać w zależności od pogody?

Mapa najlepszych okresów na podróż do Australii
Mapa najlepszych okresów na podróż do Australii ©gdzie-i-kiedy.pl

Australia Południowa
Adelaida, Kangaroo Island, Streaky Bay...

Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Listopad i Grudzień
68°F do 101°F°C
0 do 4 dni
63°F do 72°F
Maj, Czerwiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
58°F do 88°F°C
0 do 9 dni
58°F do 65°F
Lipiec
56°F do 68°F°C
0 do 8 dni
58°F do 63°F

Australia Zachodnia
Perth, Esperance, Port Hedland...

Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Lipiec, Październik, Listopad i Grudzień
59°F do 104°F°C
0 do 12 dni
65°F do 88°F
Czerwiec, Sierpień i Wrzesień
61°F do 99°F°C
0 do 10 dni
65°F do 81°F

Northern Territory
Darwin, Alice Springs, Uluru (Ayers Rock)...

Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Wrzesień
65°F do 97°F°C
0 do 11 dni
79°F do 88°F
Marzec, Październik i Listopad
86°F do 101°F°C
1 do 20 dni
83°F do 88°F
Luty i Grudzień
88°F do 97°F°C
2 do 20 dni
86°F do 90°F
Styczeń
88°F do 97°F°C
3 do 23 dni
88°F

Nowa Południowa Walia
Sydnej, Canberra, Port Macquarie...

Wrzesień
56°F do 72°F°C
1 do 6 dni
63°F do 72°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Październik, Listopad i Grudzień
49°F do 95°F°C
1 do 13 dni
63°F do 83°F

Queensland
Brisbane (Queensland), Cairns, Mackay...

Sierpień, Wrzesień, Październik i Listopad
70°F do 97°F°C
0 do 10 dni
70°F do 85°F
Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec i Grudzień
65°F do 99°F°C
0 do 24 dni
70°F do 86°F

Tasmania
Hobart, Devonport, Coles Bay...

Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Listopad i Grudzień
59°F do 76°F°C
2 do 9 dni
58°F do 67°F
Maj, Czerwiec, Sierpień, Wrzesień i Październik
52°F do 65°F°C
3 do 14 dni
56°F do 61°F
Lipiec
50°F do 56°F°C
2 do 13 dni
56°F do 58°F

Wiktoria
Melbourne, Mildura, Warrnambool...

Styczeń i Luty
74°F do 95°F°C
2 do 4 dni
65°F do 67°F
Marzec, Kwiecień, Październik, Listopad i Grudzień
65°F do 90°F°C
1 do 6 dni
59°F do 67°F
Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień i Wrzesień
52°F do 70°F°C
1 do 10 dni
58°F do 63°F

Kiedy jechać w Australii według miast

Zobacz calą listę miastKlimat i Pogoda w Australii

Z uwagi na rozmiar kraju, ukształtowanie terenu i położenie geograficzne, klimat Australii jest zróżnicowany. Położona w sercu Oceanu Indyjskiego, niedaleko Nowej Zelandii, i przecięta przez zwrotnik Koziorożca, Australia rzeczywiście doświadcza bardzo dużych różnic w zależności od regionów. Oto główne typy klimatów:

 • Klimat oceaniczny umiarkowany wilgotny występujący w okolicach Melbourne, na znacznej części południowego wybrzeża i w Tasmanii.
 • Klimat subtropikalny wilgotny bez pory suchej i umiarkowanie ciepły występuje w Nowej Południowej Walii (Sydney i Canberra), ale także na południu Queenslandu, w okolicach Brisbane.
 • Klimat śródziemnomorski umiarkowany występujący w okolicach Adelaide, na wybrzeżu Południowej Australii i aż do Perth.
 • Klimat pustynny gorący i suchy występuje głównie w głębi lądu: w Czerwonym Centrum, ale także na znacznej części Australii Zachodniej.
 • Na skraju północnym występuje wiele klimatów tropikalnych, bardziej lub mniej wilgotnych w zależności od regionu: tropikalny sawanny z suchą zimą w okolicach Wielkiej Rafy Koralowej i Darwin, monsunowy w okolicach Cairns, a nawet równikowy w okolicach Innisfail.

Pogoda w Australii jest również geograficznie uwarunkowana regularnymi katastrofami naturalnymi, nasilonymi przez zmiany klimatyczne i pogorszenie warstwy ozonowej. Okresy ekstremalnej suszy, powodzie i pożary buszu szczególnie dotykają południa, podczas gdy północ może doświadczyć niszczycielskich cyklonów. Kraj niestety jest na nie przygotowany, a władze są bardzo skuteczne w zapobieganiu i ochronie ludności, jeśli taki zdarzenie miałoby miejsce podczas pobytu.

Australii: Un kangourou sur une plage de Lucky Bay dans le parc national de Cape Range

Klimat w Nowej Południowej Walii

Ten stan w południowo-wschodniej Australii ma wiele rodzajów klimatu: na wybrzeżu, w okolicach Sydney i dalej na północ, tendencja jest subtropikalna, wilgotna bez pory suchej i gorąca, co oznacza, że może padać przez cały rok, ale temperatury pozostają przyjemne. Zimą, od czerwca do końca sierpnia, minimalne temperatury wynoszą około 10°C (50°F) , ale w ciągu najgorętszej części dnia mogą wzrosnąć do około 20°C (68°F) . Latem, od grudnia do marca, nie jest rzadkością, że termometr przekracza 35°C (95°F) .

Dalej na południe, w okolicach Canberry, klimat jest bardziej oceaniczny, a temperatury są mniej skrajne, zwłaszcza latem. Na zachód od Nowej Południowej Walii, w głąb kontynentu, klimat jest bardziej suchy i gorący. Dlatego wizyta w tej części Australii jest możliwa w dowolnej porze roku.

Klimat w stanie Wiktoria i w Tasmanii

Położone na skraju południowym Australii, te dwie regiony są najbardziej wilgotne w kraju. Z ich górzystym ukształtowaniem terenu, charakteryzują się bardzo zmienną pogodą codziennie: może być słonecznie, a potem gwałtownie pojawić się ulewa. Nic więc dziwnego, że Melbourne jest nazywane "miastem czterech pór roku w ciągu jednego dnia"! Ta część kraju ma pogodę, która bardzo przypomina tę w Auckland w Nowej Zelandii, sąsiednim kraju.

Ogólnie klimat oceaniczny oferuje przyjemną pogodę przez większość roku. Latem, od czerwca do września, ciepło nie jest intensywne, ponieważ średnia temperatura wynosi 26°C (79°F) na kontynencie i 20°C (68°F) w Tasmanii. Między początkiem maja a końcem września atmosfera jest chłodniejsza. Średnie temperatury wynoszą od 12 do 16°C (61°F) w zależności od miesiąca i miejsca.

Klimat w Australii Południowej

Położona bardziej na północ niż stan Wiktoria, Australia Południowa ma cieplejszy klimat, zwłaszcza mniej wilgotny. Wzdłuż wybrzeża, w okolicach Adelajdy, jest śródziemnomorski, umiarkowany latem. Latem, od grudnia do marca, temperatury wahają się między 25 a 27°C (81°F) , podczas gdy zimą, od czerwca do września, rzadko spadają poniżej 14°C (58°F) , przy czym lipiec jest najchłodniejszym miesiącem w roku. Jednak im bardziej w głąb lądu na północ, tym bardziej klimat jest pustynny i temperatury skrajne. Na przykład, w styczniu, można spodziewać się temperatury sięgającej 38°C (101°F) w okolicach Oodnadatta lub Coober Pedy.

Klimat w Queenslandzie

Zwany „Stanem Słońca”, Queensland ma około 300 słonecznych dni w ciągu roku, mniej zmienności pogody niż na południu kraju i dość wysokie temperatury przez cały rok. Podczas gdy na południu stanu, w okolicach Brisbane, klimat jest umiarkowany, staje się coraz bardziej tropikalny i wilgotny w miarę jak się wznosi na północ, w kierunku Top End. W outbacku, zmierzając w centrum kraju, klimat jest znacznie cieplejszy i suchszy.

Można tam znaleźć dwa wyraźnie różne pory roku: gorące i wilgotne lato od listopada do maja oraz łagodną i suchą zimę od czerwca do października. Można spodziewać się dość obfitych opadów deszczu między grudniem a lutym, zwłaszcza na skrajnym północy, który jest dotknięty monsunami. Wspólnym mianownikiem tych dwóch pór roku pozostaje jednak ciepło. Faktycznie, z wyjątkiem miesięcy lipca i sierpnia, które są nieco chłodniejsze, temperatury wahają się między 25 a 30°C (86°F) przez resztę czasu.

Klimat w Australii Zachodniej

Zachodnia część Australii ma korzystną pogodę przez cały rok. Podobnie jak w innych miejscach, istnieje wiele regionalnych różnic, z klimatami zmieniającymi się od pustynnego do śródziemnomorskiego, przechodząc przez suche obszary lub nawet tropikalne na północy.

W sezonie letnim, od grudnia do marca, jest bardzo gorąco na północy, z temperaturami zbliżającymi się do 40°C (104°F) w Parku Narodowym Karijini lub w Derby. Na południu, w okolicach Perth, maksymalne temperatury są bardziej umiarkowane: około 25°C (77°F) . Zimą, od czerwca do września, na północy panuje nadal ciepła atmosfera, ponieważ termometr wskazuje około 30°C (86°F) , podczas gdy na południu pogoda jest znacznie chłodniejsza, ze średnimi temperaturami od 15 do 20°C (68°F) w zależności od regionu.

Klimat w Terytorium Północnym

W Terytorium Północnym wyróżnia się dwa bardzo różne rodzaje klimatu:

 • Tropikalny na wybrzeżu i w okolicach Darwina: temperatury są prawie stałe przez cały rok, w okolicach 30°C (86°F) , ale od grudnia do lutego pada dużo deszczu, nawet do 20 dni w miesiącu.
 • Pustynny, gorący i suchy w Czerwonym Centrum, w okolicach Alice Springs: latem, od grudnia do marca, pogoda może być skwarą, z temperaturami zbliżającymi się do 40°C (104°F) . Jeśli planujesz tam pojechać, lepiej wybierz okres między majem a październikiem. Wtedy temperatury są łagodne, a słońce świeci. Nocami jednak może być bardzo zimno.

Temperatura i opady w Australii

Na tych grafikach 3 prezentujemy ewolucje temperatur w Australii i opady deszczu miesiąc po miesiącu w Sydnej, Hobart, Adelaida, Alice Springs i Brisbane (Queensland), także miesięczna temperatura morza w miastach wybrzeżnych.


Napływ turystów i sezony turystyczne w Australii

Dowiedz się, kiedy jest wysoki sezon turystyczny w Australii (a zatem okres, w którym napływ turystów jest największy), a kiedy jest niski sezon turystyczny, korzystając z naszych danych i grafik.

Sezony turystyczne w Australii

Miesiące, w których napływ turystów jest niski to: Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec i Listopad. Napływ turystów w Australii jest wysoki w Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik i Grudzień.

 • Bardzo niski sezon turystyczny w Australii: Styczeń, Luty, Marzec, Maj i Czerwiec.
 • Niski sezon turystyczny w Australii: Kwiecień i Listopad.
 • Wysoki sezon turystyczny w Australii: Lipiec i Sierpień.
 • Bardzo wysoki sezon turystyczny w Australii: Wrzesień, Październik i Grudzień.

Wykres: wskaźnik napływu turystów w Australii w poszczególnych miesiącach


Średnia cena lotów do Australii

Cena lotu w obie strony Warszawa - Sydnej jest średnio niższa w przypadku wylotu w maju (średnio 5169 zł): to najlepszy okres dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Z drugiej strony wyjeżdżając w grudniu, ryzykujesz, że cena biletu lotniczego do Sydney będzie o 2349 zł wyższa.

Znajdź lot w najlepszej cenie Ceny lotów do AustraliiGdzie jechać w Australii?

Ta tabela pokazuje maksymalne temperatury dla każdego miasta oraz nasza opinie, na temat pogody z miesiąca na miesiąc (zobacz kolor w legendzie pod tabela).

Miasta sty.lut.mar.kwi.majcze.lip.sie.wrz.paź.lis.gru.
Sydnej81°F79°F77°F74°F70°F65°F65°F67°F70°F74°F76°F79°F
Hobart70°F70°F67°F63°F58°F54°F54°F56°F58°F61°F65°F67°F
Adelaida81°F79°F77°F72°F65°F59°F58°F59°F63°F68°F74°F77°F
Alice Springs97°F95°F90°F83°F74°F67°F68°F74°F83°F88°F94°F95°F
Brisbane (Queensland)85°F83°F81°F77°F74°F70°F68°F72°F76°F79°F81°F83°F
Cairns86°F88°F86°F83°F79°F77°F77°F77°F81°F85°F86°F88°F
Canberra85°F79°F76°F68°F59°F54°F52°F54°F61°F67°F74°F79°F
Darwin90°F88°F90°F90°F88°F86°F86°F88°F92°F92°F94°F92°F
Mackay85°F85°F83°F79°F76°F72°F72°F72°F76°F79°F83°F85°F
Melbourne79°F79°F74°F68°F61°F58°F56°F58°F61°F67°F72°F76°F
Perth90°F90°F86°F79°F72°F67°F65°F65°F68°F74°F81°F86°F
Uluru (Ayers Rock)97°F95°F92°F83°F72°F65°F67°F72°F81°F88°F94°F95°F
Esperance77°F77°F76°F72°F67°F63°F63°F63°F65°F68°F72°F74°F
Gold Coast81°F81°F79°F76°F72°F68°F68°F70°F72°F74°F77°F79°F
Kangaroo Island74°F74°F72°F68°F65°F61°F59°F59°F61°F65°F68°F70°F
Mildura95°F92°F85°F76°F68°F61°F61°F63°F70°F79°F85°F90°F
Port Hedland97°F97°F97°F95°F88°F81°F81°F85°F90°F95°F95°F97°F
Port Macquarie81°F79°F77°F74°F70°F65°F65°F67°F70°F74°F77°F79°F
Streaky Bay81°F81°F77°F74°F68°F63°F63°F63°F67°F72°F76°F79°F
Warrnambool74°F74°F72°F67°F61°F58°F56°F58°F61°F65°F68°F70°F

Legenda:

idealna pogoda

dobra pogoda

znośna pogoda

zła pogoda

bardzo zła pogoda


O kraju Australii

Co robić w Australii?

Plaża / Pływanie

Natura i wieś

Kultura i dziedzictwo

Sport

Podróż z rodzina

Rzemieślnictwo / zakupy

Gastronomia

Zycie nocneCzy informacje o pogodzie dotyczące Australii są rzetelne?

Dane klimatyczne dla Australii są zbierane codziennie od stycznia 2009. Analiza tych danych meteorologicznych dotyczących Australii pozwala nam osadzić średnie każdego miesiąca w Sydnej, Hobart, Adelaida, Alice Springs, Brisbane (Queensland), Cairns, Canberra, Darwin, i 133 Inne miasta.

Czyli tak: te dane sa rzetelne za wyjatkiem sytuacji chwilowych zaklocen klimatu w regionie.

Zmień jednostki